Teoria pieniądza i kredytu

Okładka książki Teoria pieniądza i kredytu Ludwig von Mises
Okładka książki Teoria pieniądza i kredytu
Ludwig von Mises Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
430 str. 7 godz. 10 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2012-04-26
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-26
Liczba stron:
430
Czas czytania
7 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-89812-83-4
Tłumacz:
Krzysz­tof Śledziński
Tagi:
pieniądz finanse ekonomia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Stephen P. Halbrook, Henry Hazlitt, Jesús Huerta de Soto, Jörg Guido Hülsmann, Stephan Kinsella, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Wilhelm Röpke, Murray Newton Rothbard, James Sadowsky, praca zbiorowa
Ocena 6,4
Wstęp do liber... Stephen P. Halbrook...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
641
82

Na półkach: ,

Po przeczytaniu książki zrozumiałem, że nie ma alternatywy dla zdrowej gospodarki bez oparcia jej na środku wymiany, o jakim mówi towarowa teoria pieniądza. Nowoczesna teoria pieniądza to złuda. Hołdowanie jej to wepchnięcie gospodarek krajowych w chroniczną inflacje.

Po przeczytaniu książki zrozumiałem, że nie ma alternatywy dla zdrowej gospodarki bez oparcia jej na środku wymiany, o jakim mówi towarowa teoria pieniądza. Nowoczesna teoria pieniądza to złuda. Hołdowanie jej to wepchnięcie gospodarek krajowych w chroniczną inflacje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
400
223

Na półkach: , ,

Uczciwość i inteligencja Misesa - mnie oczarowały. Jednak oprócz prawdziwej satysfakcji po przeczytaniu poczułem także zmęczenie. Tekst miejscami był przydługi, przez co niepotrzebnie zawiły, ale właśnie tą rozwlekłością, bo jak już autor w końcu przystępował do rzeczy to wszystko stawało się klarowne, a miejscami dobitność stwierdzeń powodowała, że nawet się śmiałem, co przekroczyło moje oczekiwania, wobec tego dzieła.
Z pewnością sięgając po omawianego klasyka, trzeba wiedzieć o czym jest – znać temat, w przeciwnym razie lepiej najpierw poczytać Rothbarda.
Warto zachować też pewien dystans, zwłaszcza ze względu na dystans czasu jaki nas dzieli od napisania tej książki (kiedyś) do jej przeczytania (dzisiaj),że chciałoby się rzec – wiek cały!
Aby wyjaśnić o co mi chodzi posłużę się cytatem:
JEST PEWNE, ŻE DZISIEJSZA WARTOŚĆ ZŁOTA WSPIERA SIĘ W ZNACZNEJ MIERZE NA WYKORZYSTANIU PIENIĘŻNYM I ŻE JEGO DEMONETYZACJA W OGROMNYM STOPNIU WPŁYNĘŁABY NA CENĘ. GWAŁTOWNY SPADEK SREBRA W 1873 PRZYPISUJE SIĘ DEMONETYZACJI
No cóż złoto kosztowało 35 dolarów za uncję w momencie ostatecznej jego demonetyzacji w 1971 roku, ale przecież nikt nie ma szklanej kuli, więc dla mnie spoko. Sięgając po kolejny cytat:
TYLKO POSTĘPUJĄCA OBNIŻKA WARTOŚCI PIENIĄDZA MOŻE NA STAŁĘ OSIĄGNĄĆ CELE DO JAKICH DĄŻĄ (INFLACJONIŚCI) – LECZ SYSTEM PIENIĘŻNY, KTÓRY ODPOWIADA TYM WYMOGOM W GRUNCIE RZECZY NIE MOŻE ISTNIEĆ.
Można powiedzieć, że na dwoje babka wróżyła z tym, czy system taki może istnieć, czy nie – wszystko (odnośnie upadku systemu) dosyć mocno się przeciąga w czasie, wózek cały czas jedzie, ale coraz bardziej irracjonalnie to wygląda i ostatecznie, chyba jednak będzie po myśli autora, zobaczymy…
Jedno jest pewne:
PIENIĄDZ, KTÓRY LEŻY BEZCZYNNIE, CZYLI NIE JEST WYMIENIANY – NIE STANOWI KAPITAŁU, BO NIE DAJE ŻADNYCH OWOCÓW.
Ten cytat będzie moim ulubionym z repertuaru Misesa i to bez żadnej przesady.
TEORIA PIENIĄDZA I KREDYTU to podstawa, do której bardziej powracać trzeba, aniżeli od niej zaczynać. Dzięki tej pracy, niektóre rzeczy lepiej mi się w głowie poukładały, zwłaszcza te o inflacji.
----
Kiedy przeczytałem tę książkę po pewnym czasie po raz drugi, jedno tylko chcę powiedzieć:
Diamenty zasypane popiołem.

Uczciwość i inteligencja Misesa - mnie oczarowały. Jednak oprócz prawdziwej satysfakcji po przeczytaniu poczułem także zmęczenie. Tekst miejscami był przydługi, przez co niepotrzebnie zawiły, ale właśnie tą rozwlekłością, bo jak już autor w końcu przystępował do rzeczy to wszystko stawało się klarowne, a miejscami dobitność stwierdzeń powodowała, że nawet się śmiałem, co...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
96
83

Na półkach: ,

Mises piszący ściśle o ekonomii jest po prostu świetny. Czytelnik nie powinien mieć najmniejszego problemu ze zrozumieniem tego, co autor próbuje przekazać. Do tego logika oraz racjonalność tez Misesa uświadomi i przekona każdego, kto poświęci czas na przeczytanie recenzowanego dzieła. Jest to konieczne uzupełnienie w mojej literaturze na temat pieniądza oraz kompendium wiedzy, której ogarnięcie powinno być wymogiem dla każdego polityka/ekonomisty rządowego.

Na początku Mises pisze o funkcjach pieniądza oraz zajmuje się problematyką określania jego wartości. To właśnie tutaj Mises prezentuje swój teoremat regresji tłumaczący, jak doszło do tego, że produkt rynkowy stał się pieniądzem i skąd pochodzi jego wartość w tym okresie i w okresach poprzedzających. Sporo miejsca poświęcił inflacji, jak powstaje i jakie są jej skutki. Można tu zauważyć zarys koncepcji Austriackiej Teorii Cyklu Koniunkturalnego. Co ciekawe, Mises wyjaśnił kulisy rzekomego niedoboru pieniądza w momencie paniki rynkowej, co niejako jest odpowiedzią na przyszły zarzut Miltona Friedmana wobec błędów banku centralnego (FED) podczas Wielkiego Kryzysu 1929 roku.

Potem jest trochę o bankowości i kredytach, co w mojej ocenie jest najmniej interesującą częścią. Książkę kończy przykład reformy monetarnej i sugestia przejścia na standard złota pierw na przykładzie fikcyjnego kraju, a potem w bardzo prosty sposób zaadoptowana do warunków USA po I Wojnie Światowej. Dodatkiem do wydania z 2016 roku (jak i zapewne do kilku wcześniejszych) jest polemika z niektórymi niemieckimi i austriackimi ekonomistami początku XX wieku jak Knapp i Wieser.

Ocena wysoka, choć za strasznie przydługawe i liczne wstępy oraz wyrażenia w językach całkowicie mi obcych (pozbawionych tłumaczeń) jestem zmuszony dać ocenę o 1 niższą, niż na jaką treść zasługuje. Polecam.

Mises piszący ściśle o ekonomii jest po prostu świetny. Czytelnik nie powinien mieć najmniejszego problemu ze zrozumieniem tego, co autor próbuje przekazać. Do tego logika oraz racjonalność tez Misesa uświadomi i przekona każdego, kto poświęci czas na przeczytanie recenzowanego dzieła. Jest to konieczne uzupełnienie w mojej literaturze na temat pieniądza oraz kompendium...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
340
75

Na półkach: , ,

Momentami trudna, ale niezwykle ważna praca zajmująca się najczęściej pomijanym aspektem we wszelkich ekonomicznych wynurzeniach - środkiem wymiany.
Jest to wielki traktat przeciw inflacji.

Dla wszystkich, którzy na co dzień czytają książki ekonomiczne nasycone tabelami, wykresami, ale niejednokrotnie oderwane od fundamentów.

Momentami trudna, ale niezwykle ważna praca zajmująca się najczęściej pomijanym aspektem we wszelkich ekonomicznych wynurzeniach - środkiem wymiany.
Jest to wielki traktat przeciw inflacji.

Dla wszystkich, którzy na co dzień czytają książki ekonomiczne nasycone tabelami, wykresami, ale niejednokrotnie oderwane od fundamentów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    205
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    20
  • Ekonomia
    11
  • Teraz czytam
    5
  • Ulubione
    2
  • Monografia
    2
  • Chcę niedługo przeczytać
    1
  • Do kupienia
    1
  • Ekopolsoc
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teoria pieniądza i kredytu


Podobne książki

Przeczytaj także