Mit Che a przyszłość wolności

Okładka książki Mit Che a przyszłość wolności Alvaro Vargas Llosa
Okładka książki Mit Che a przyszłość wolności
Alvaro Vargas Llosa Wydawnictwo: Prohibita historia
140 str. 2 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
140
Czas czytania
2 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344254
Średnia ocen

4,4 4,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
353
52

Na półkach: ,

Niewielkich rozmiarów książeczka syna noblisty Mario Vargasa Llosy, stanowi bardzo ważne novum, gdyż jest to jedno z pierwszych w Polsce, krytycznych względem Ernesto Guevary opracowań. Autor stara się wyprostować mit wielkiego Che, który walczył o wolność ciemiężonych i pokazać, tę postać w świetle badań historycznych – czyli jako zwykłego komunistycznego zbrodniarza, sprawcę zabójstw, brutalnego komendanta więziennego, a nie kogoś, kto powinien być ikoną popkultury, dumnie noszoną przez ogłupioną młodzież na koszulkach. Odbrązowienia ,,rewolucyjnego świętego” dokonuje autor w kontekście epoki, ale również poprzez odwołania do dzisiejszej sytuacji w Ameryce Łacińskiej i zwrócenie uwagi na wciąż krążące w tym regionie widmo komunizmu (na szczęście w Kolumbii, jednym z najbardziej dotychczas zagrożonych krajów, niedawno rząd zaczął odnosić coraz większe sukcesy w walce z czerwonymi bandytami z FARC). Autor zwraca uwagę, jak bardzo właśnie takie mitologizowanie Che oraz jemu podobnych wciąż wtrąca kraje Ameryki Południowej w odmęty socjalizmu, jego kolejnych ewolucji i odmian i nie pozwala wyzwolić wielkiego potencjału wolnościowego Latynosów (mówi o tym jeden z esejów pt. Indywidualistyczna tradycja Ameryki Łacińskiej). Llosa przedstawia także historię tego, w jaki sposób Che, zagorzały antykapitalista, stał się kapitalistyczną marką, logiem wielu produktów, czy elementem mody, z drugiej strony Alvaro Vargas zwraca uwagę, że większa część tego kultu, wynika ze zwykłej ignorancji i niewiedzy, na poparcie tej tezy przywołuje nawet słynne powiedzenie amerykańskiej i latynoamerykańskiej młodzieży: „Tengo una remera del Che y no sé por qué”, czyli: „Noszę T-shirt z Che Guevarą, ale czemu, nie wiem wcale”. To głupiutkie powiedzonko odnosi się jednak nie tylko do Guevary ale może być mottem młodzieży w stosunku do bardzo wielu dzisiejszych mód i autorytetów. Przydałby się jeszcze jakiś film o podobnej wymowie jak książka Peruwiańczyka, gdyż po literaturę sięga coraz mniej ludzi, niezależnie od wieku.

Niewielkich rozmiarów książeczka syna noblisty Mario Vargasa Llosy, stanowi bardzo ważne novum, gdyż jest to jedno z pierwszych w Polsce, krytycznych względem Ernesto Guevary opracowań. Autor stara się wyprostować mit wielkiego Che, który walczył o wolność ciemiężonych i pokazać, tę postać w świetle badań historycznych – czyli jako zwykłego komunistycznego zbrodniarza,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
58

Na półkach: , , ,

Bardzo niechętnie podchodzę do książek, które jedynie zbierają artykuły opublikowane wcześniej w jednej pozycji. Podobnie jest i tutaj.
Przede wszystkim razi mylący tytuł. O Che jest tu niewiele, a i ten fragment jest dosyć marnie udokumentowany. Odniosłem wrażenie, że wsadzono go tu, by jedynie podnieść atrakcyjność tytułu i zwiększyć zyski ze sprzedaży.
Prawdziwym tematem jest sytuacja polityczna Ameryki Łacińskiej. Autor, jako zadeklarowany liberał, stara się dowieść czemu liberalizm jest dla tego regionu najlepszy, w jaki sposób liberalizm był obecny w historii tego kontynentu i jaki los czeka go w przyszłości. Szczególnie ten ostatni fragment jest mało ciekawy, gdyż od 2011 roku kilka zagadek się już rozwiązało i dywagacje autora są już nieaktualne.

Bardzo niechętnie podchodzę do książek, które jedynie zbierają artykuły opublikowane wcześniej w jednej pozycji. Podobnie jest i tutaj.
Przede wszystkim razi mylący tytuł. O Che jest tu niewiele, a i ten fragment jest dosyć marnie udokumentowany. Odniosłem wrażenie, że wsadzono go tu, by jedynie podnieść atrakcyjność tytułu i zwiększyć zyski ze sprzedaży.
Prawdziwym tematem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    9
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historia
    2
  • Biografia
    1
  • XX wiek+
    1
  • 2019
    1
  • Komuna
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mit Che a przyszłość wolności


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne