Mit Che a przyszłość wolności

Alvaro Vargas Llosa Wydawnictwo: Prohibita historia
Prohibita
historia
2011-01-01

Niewielkich rozmiarów książeczka syna noblisty Mario Vargasa Llosy, stanowi bardzo ważne novum, gdyż jest to jedno z pierwszych w Polsce, krytycznych względem Ernesto Guevary opracowań. Autor stara się wyprostować mit wielkiego Che, który walczył o wolność ciemiężonych i pokazać, tę postać w świetle badań historycznych – czyli jako zwykłego komunistycznego zbrodniarza,...

Bardzo niechętnie podchodzę do książek, które jedynie zbierają artykuły opublikowane wcześniej w jednej pozycji. Podobnie jest i tutaj.
Przede wszystkim razi mylący tytuł. O Che jest tu niewiele, a i ten fragment jest dosyć marnie udokumentowany. Odniosłem wrażenie, że wsadzono go tu, by jedynie podnieść atrakcyjność tytułu i zwiększyć zyski ze sprzedaży.
Prawdziwym tematem...

• Chcę w prezencie