Wielki Rybak

Okładka książki Wielki Rybak Lloyd C. Douglas
Okładka książki Wielki Rybak
Lloyd C. Douglas Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Z Feniksem powieść historyczna
powieść historyczna
Z Feniksem
The Big Fisherman
Instytut Wydawniczy PAX
2020-02-19
1990-01-01
9788321119618
Zofia Kierszys
święty Piotr religia chrześcijaństwo beletrystyka chrześcijańska powieść religijna powieść biblijna powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść historyczna

"Jeśli się ma dosyć wiary
można w ciemnościach zobaczyć swoją drogę...
bo wiara jest lampą"

Wciągająca powieść, zdecydowanie warta przeczytania.

"Jeśli się ma dosyć wiary
można w ciemnościach zobaczyć swoją drogę...
bo wiara jest lampą"

Wciągająca powieść, zdecydowanie warta przeczytania.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem w życiu. Ramię w ramię z "Szatą".

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem w życiu. Ramię w ramię z "Szatą".

Po Wielkiego Rybaka sięgnęłam mając na uwadze, że książka jest kontynuacją Szaty Douglasa. Bardzo długo ją czytałam, język jest trudny, ale wielowątkowość powieści, ciekawe ukazanie relacji pomiędzy Arabami a Żydami i uczłowieczenie postaci Piotra zdecydowanie sprawia że książka jest warta przeczytania.

Dla mnie ta książka to nie Wielki Rybak ale Wielkie Rozczarowanie. Piotra tutaj jak na lekarstwo, więcej jest historii arabskiej księżniczki i jej córki - zresztą to akurat książce wyszło na dobre bo były dużo bardziej ciekawe niż historia Piotra. Piotr nie dość, że pojawia się dopiero po 1/3 książki to jeszcze jest osobą, której miałam ochote przywalić. W opisie widnieje, że jest to jakby druga część 'szaty'. Szata była historią po śmierci Jezusa, a to jest na początku jego nauczania, razem z historią Arabii i Żydów przed urodzinami Jezusa, a nauczanie Piotra to tak właściwie jeden końcowy rozdział... Historia Jezusa też traktowana jest tu bardzo wybiórczo i raczej co autorowi akurat pasowało. Strasznie długo męczyłam tą książkę i jak 'Szata' mnie oczarowała to 'Wielki Rybak' po prostu rozczarował.

Książka, która bardzo się dobrze czyta.

Książka, która bardzo się dobrze czyta.

Druga książka Lloyd Douglas'a, którą miałem okazję przeczytać. Autor ciekawie buduje narrację, przenosząc czytelnika w świat z okresu życia Pana Jezusa. Wprowadza nas w relacje pomiędzy ówczesnymi nacjami, mieszkańcami ziem, od których zaczęło się głoszenie światu Dobrej Nowiny. Tytułowy Wielkie Rybak to postać, która ewoluuje od pozornej siły do słabości i z powrotem. Historia w budujący sposób jak na w gruncie rzeczy słabym człowieku, można oprzeć fundamenty Kościoła i jego wiernych.

Ciekawa książka. Wprawdzie nie porwała mnie tak bardzo wysoko, jak "Szata", ale i tak został w mojej pamięci po niej ślad. Chociażby dlatego, że ukazuje Św. Piotra jako zwykłego prostego człowieka, pełnego różnych wad, trosk, popełniającego błędy, podnoszącego się po upadkach i co ciekawe, bardzo bardzo nerwowego. Śmiem twierdzić, że cechował Piotra choleryczny charakter. Powieść ma kilka wątków, kilka ludzkich historii łączy się w całość, ale szybko i lekko się ją czyta. Przyznaję, że po przeczytaniu "Szaty", gdy chwyciłam "Wielkiego Rybaka" w ręce, spodziewałam się cudów, emocjonalnych uniesień i chyba lotu na skrzydłach do nieba i... cisza, delikatne fale, spokojny rejs i... koniec książki. Polecam, warto, choćby dlatego, żeby zrozumieć, że chociaż ludzi Świętych było sporo, a podejrzewam, że kolejni przyszli Święci chodzą wśród nas, to mimo to, (jak pokazuje nam Św. Piotr),nie ma na świecie człowieka idealnego..

Zaczynając czytać „Wielkiego Rybaka” miałam wielkie oczekiwania i wielki apetyt po tym, co przeżyłam czytając „Szatę” Niestety nie do końca spełniły się moje oczekiwania.
Nie dlatego, że powieść jest beznadziejna, ale przede wszystkim, dlatego, że wiele wątków, szczególnie tych zaczerpniętych z Nowego Testamentu jest bardzo pobieżnie potraktowana, wręcz powiedziałabym niedokładnie, a niektóre z nich, o których warto byłoby napisać, autor w ogóle pomija.

Zacznijmy od początku…

Pierwsze 100 stron to ciekawy opis przymierza arabsko- żydowskiego uwiecznionego małżeństwem Heroda Antypasa i Arnon, córki króla arabskiego. Ten fragment czyta się dość powoli ze względu na dość mało wartką akcję. Autor skupia swoją uwagę na zwyczajach panujących wśród Arabów, na samym przymierzu i poczynaniach Antypasa.
Dopiero później natrafiamy na pierwsze wzmianki o Piotrze. Postać Piotra jest w miarę dobrze opisana. Jego charakter, rozterki, przemyślenia, poszukiwanie sensu życia, rozmyślania na temat wiary. Wszystko to jak dla mnie na duży plus.
Bardzo ciekawy jest również wątek Podróży Fary, córki Arnon i Antpasa do Judei, zręcznie wpleciony we wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w latach kiedy nauczał Jezus.

To właśnie odnośnie opisu wydarzeń zaczerpniętych z Pisma Świętego mam zastrzeżenia. Bardzo małą uwagę autor poświęcił na liczne uzdrowienia, których dokonywał Jezus, lakonicznie je opisując. Wątek wjazdu Chrystusa do Jerozolimy mizernie opisany. Wątek zdrady Judasza zupełnie pominięty. Mamy wzmiankę, dosłownie o Ostatniej Wieczerzy i od razu modlitwę Pana Jezusa w ogrodzie Getsemani, gdzie rzekomo św. Piotr uderzył Malchosa w głowę, a jak wiemy w rzeczywistości obciął mu ucho…Droga krzyżowa również opisana bez fascynacji i przede wszystkim pobieżnie. Tutaj przede wszystkim Pan Douglas powinien skupić swoją uwagę na Chrystusie , ale również i na św. Piotrze, który przecież trzy razy wyparł się swojej wiary i przynależności do Jezusa. Kogut trzy raz zapiał, a Piotr drżał ze względu na swoje postępowanie. W książce koguta nie ma, a zaparcie Piotra to tylko jedna mała wzmianka. Poza tym w całej powieści nie ma żadnej wzmianki o Matce Bożej. Może jestem czepialska, może to ze mną jest coś nie tak, ale to po prostu strasznie mnie drażniło.

Szkoda, bo autor naprawdę ma potencjał i mógł zrobić z tej powieści mistrzostwo świata. Pisze ciekawie, pięknym językiem, potrafi porwać czytelnika, a tu nagle klops.

Powieść warto przeczytać, ale może z troszkę innym nastawieniem, niż ja to zrobiłam. Wątki historyczne ciężko mi opisać, bo jestem laikiem historycznym i pod tym względem wysiadam i nie jestem w stanie ocenić autora, choć nie powiem troszkę poszperałam w internecie, żeby uzupełnić swoją wiedzę. Nie zgadza mi się opis śmierci Heroda Antypasa z tym, który przedstawił autor w książce.
Pod kontem wiary, religii powieść wypada niestety tylko dobrze, a wielka szkoda.
Niemniej z uwagi na całokształt, na powiązania w tekście, które odnoszą się do „Szaty” tworząc całość uważam, że warto przeczytać.

„Wielki Rybak” to kolejna książka L. C. Douglasa . Autor w sposób ciekawy przedstawia nam psychologiczny portret św. Piotra. Akcja książki rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ze szczególnym skupieniem się na latach działalności Jezusa. W swojej książce Douglas porusza wiele odwiecznych pytań dotyczących sensu życia człowieka, roli i obecności Boga na świecie. A wszystko to ubiera w obraz codziennego życia zwykłych rybaków, ciężko pracujących wieśniaków, arabskich wędrowców czy też rzymskich obywateli.
Polecam!!!

Tytuł wprowadza w błąd. Nie jest to książka tylko o świętym Piotrze. Akcja jest prowadzona z perspektywy kilku postaci i trudno powiedzieć, kto jest głównym bohaterem: arabska księżniczka, czy Piotr? Przytaczane fragmenty z PŚ dają poczucie autentyczności, jednak przedstawione cuda Jezusa są niekiedy luźną interpretacją, a niektóre wydarzenia niezgone z PŚ. Jego relacje z uczniami są przedstawione ogólnie i zdawkowo.
Ciekawy jest wątek arabski.

• Religia
  • Religijne