Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice

Okładka książki Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice Jerzy S. Majewski
Okładka książki Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice
Jerzy S. Majewski Wydawnictwo: Agora historia
historia
Agora
2012-09-03
2012-09-03
Historia polski Żydzi

Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy. Część 2 Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Joanna Rolińska, Jarosław Zieliński
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...
Okładka książki Ochota dzielnica z klasą - architektura i mieszkańcy Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Jarosław Zieliński
Ochota dzielni... Jerzy S. Majewski, ...

Kawał historii Warszawy, którego dzielnica północna przez wiele lat określała charakter miasta. Dla miłośników historii stolicy lektura obowiązkowa pokazująca świat, który bezpowrotnie zginął. Fajnie pokazana dzielnica, ale i ludzie stanowiący koloryt czasów żydowskiego Muranowa. Czyta się jednym tchem....

Historia ulic, zaułków i dzielnicy, której tak naprawdę już nie ma... plastyczne opisy sprawiają, że czuje się zapach, słyszy gwar, widzi dawnych mieszkańców Muranowa... Myślę, że nawet jeżeli ktoś nie interesuje się tak jak ja historią Warszawy przedwojennej i okupowanej, ta książka go zaciekawi.

Wartościowa książka, próbująca przybliżyć świat, który został starty z powierzchni ziemi w czasie II wojny światowej. Świat żydowskiej Warszawy, tętniącej życiem i posiadającej swoje własne prawa, zwyczaje i kulturę. Autorowi udało się zebrać w tej publikacji sporo rozsianych po różnych gazetach, wspomnieniach i przewodnikach informacji, dzięki którym na chwilę znów można poczuć powiew tamtej epoki, z jej gwarem, zabieganiem i mniejszymi bądź większymi bolączkami. Z kolorytem przeludnionych podwórek, pełnych sklepów i przekupniów. Z poplątanymi życiorysami mieszkających tam i Żydów, i Polaków.

Ze względu na nieprzesadną objętość, uszczuploną jeszcze skrótowymi tłumaczeniami na angielski każdego z rozdziałów, jest to rzut oka siłą rzeczy wycinkowy, dotykający wybranych budynków i placów, ale nawet mimo to odmalowana panorama jest ciekawa i działająca na wyobraźnię, szczególnie że całość uzupełnia szereg mało znanych zdjęć. Szkoda tylko, że zabrakło większej dbałości o detal, bo nawet przy pobieżnej lekturze - tj. nie wspartej weryfikacją danych w innych publikacjach - łatwo trafić na przekręcone nazwiska i pomylone numery, co niestety budzi nieufność w stosunku do reszty zawartych w książce informacji...

Ta książka to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po świecie, którego od dawna już nie ma.
Tytułowy żydowski Muranów pokazany tu został przede wszystkim jako przedwojenna dzielnica, na co dzień tętniąca życiem i pełna skrajności.
Autor w szczegółowy sposób opisuje słynące z handlu ulice, ciemne zaułki, w które po zmroku lepiej było się nie zapuszczać, ale i bogate kamienice, niczym nie różniące się od domów bogatych chrześcijan.
Opisy wzbogacone są fragmentami wspomnień, artykułów, anegdot, różnych dokumentów. Prócz tego każdy rozdział okraszają archiwalne zdjęcia.
Widać, że Jerzy S. Majewski wykonał przysłowiowy kawał dobrej roboty, łącząc bogatą wiedzę z lekkim piórem.

Czytając tę książkę, przeniosłam się myślami do Warszawy dwudziestolecia międzywojennego. Była to lektura wzruszająca, melancholijna, pełna zadumy nad przemijaniem i wielką, bolesną historią, gdyż każdy z rozdziałów kończy się informacjami na temat losów danego miejsca podczas drugiej wojny światowej.

Po żydowskiej dzielnicy pozostało niewiele, to zaledwie kilka okruchów architektonicznych. To, czego hitlerowcy nie zniszczyli podczas powstania w getcie i powstania warszawskiego, zostało wyburzone i przebudowane po 1945 roku; zabytkowych budynków nie odbudowano - zastąpiły je socrealistyczne bloki (np. na dzisiejszej ulicy Anielewicza).

Z dziwnym, dławiącym uczuciem ogląda się czarno-białe archiwalne fotografie. To świat, który odszedł w przeszłość, został brutalnie zgładzony, a dziś może (i powinien) istnieć już tylko w naszej pamięci.

To niesamowite, ile obliczy ma Warszawa.
Tutaj odsłania się fragment historii tzw. Dzikiego Zachodu.
Ile jeszcze tajemnic, bogactwa ukrywa się w każdej z dzielnic tego wspaniałego miasta?

To niesamowite, ile obliczy ma Warszawa.
Tutaj odsłania się fragment historii tzw. Dzikiego Zachodu.

Książka nieco poczekała na półce, zanim czas pozwolił mi ją wziąć do ręki, by zagłębić się w bezpowrotnie utracony świat. To niezwykłe doświadczenie , gdy przed oczyma wyobraźni ożywają pełne gwaru lata świetności żydowskiej dzielnicy w Warszawie . Ten , kto czyta wiele o polskich Żydach , przede wszystkim obraca się w kręgu holokaustu , widzi ludzi prześladowanych , mordowanych , walczących o życie , a więc w sytuacjach ekstremalnych, wyzwalających współczucie , podziw. Nie zna raczej codzienności , zwykłych ,prostych spraw , życia w przedwojennej Warszawie , gdy jeszcze nie było czarnych chmur nad Muranowem. Po prostu niewiele takiej literatury, a i to przysłoniętej tą o jakże tragicznym wydźwięku . Jednak patrzenie przez pryzmat czasów wojny czasem może zaburzyć widzenie. Dlatego tak ważną pozycją jest książka Jerzego Majewskiego, znanego varsavianisty. Tym razem zaprasza na spacer po miejscach , których już nie ma, do niegdysiejszego świata. Pod jego piórem ulice jednak zdają się tętnić życiem, gwarem , zaludnione przez przedsiębiorczą, ogromnie pomysłową , acz zróżnicowaną społeczność. Wszędzie hałas przekrzykujących się sprzedawców od przysłowiowego mydła do powidła , właścicieli straganów , rzemieślników, faktorów , bazarów. Ludzie podążają do swoich spraw , wylewają się na ulice , czasem tłum tak gęstnieje , iż nietrudno o potrącenie. Uliczny zgiełk narasta, słychać konne tramwaje (potem słyszalny będzie dźwięk elektrycznych,oznaczonych nie cyframi ale kolorami) , stukot końskich kopyt jadących dorożek , wozów , furmanek zaczynających dominować , mieszając się z nawoływaniami sprzedawców. Nierzadko rozlegnie się krzyk okradanego, bywa brzęk tłuczonego szkła , gdy chasydzi okazują niezadowolenie dla handlu w szabat,wibruje nawoływanie na niezwykłe spektakle jak pokaz słoni. A nad wszystkim unosi się specyficzny zapach wielości sprzedawanych produktów.To żydowska przedwojenna dzielnica.
Na całość zapraszam pod www.swiatksiazek.blox.pl/2013/01/Warszawa-nieodbudowana-Zydowski-Muranow-i-okolice.html

• Varsaviana
  • Warszawa