Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość. Manifest wojownika

Theodore Kaczynski Wydawnictwo: Inny Świat (pismo @narchistyczne) filozofia, etyka
Industrial society and its future.
8391942503
Arkadiusz Miernik
Inny Świat (pismo @narchistyczne)
społeczeństwo przemysłowe Unabomber manifest
Industrial society and its future.
filozofia, etyka
8391942503
Arkadiusz Miernik
społeczeństwo przemysłowe Unabomber manifest

Intelektualny guilty pleasure. Wiele tez dość wątło i ogólnikowo argumentowanych, inne naciągane, natomiast niektóre intuicje autora i terrorysty zarazem - jakby żywcem wyjęte z świętujących dziś rekordy popularności książek Yuvala Harariego. Z tą różnicą, że izraelski historyk raczej pozostaje optymistą, podczas gdy Ted jest urodzonym sceptykiem i pesymistą. Trudno o...

Dam 5 gwiazdek. Nie jest ani dobra, ani wybitna, ani też najgorsza.
Dodatkowo trudniej ten manifest ocenić, bo nawet jeśli autor ma wiele racji, to jego zdanie powinno zastać już z góry odrzucone ze względu na czyny jakich się dopuścił. Metoda " do celu po trupach " nigdy nie wychodzi na dobre.
Dobrze się czyta, jedne tezy są godne pochwały, inne są taką pierdołą, że aż...

Na przykładzie autora widać, że inteligencja nie zawsze idzie w parze ze zrozumieniem i wiedzą. Proces technologizacji, przed którym ostrzegał autor, nie może być zatrzymany, czy to nam się podoba, czy nie.

Geniusz na ścieżce szaleństwa. Tak określiłbym autora. Jest w tej książce wiele ciekawych spostrzeżeń, nad którymi warto się co najmniej zastanowić. Ale jest także wiele postulatów, które wręcz z odrazą odrzucam.
Na pewno nie żałuję lektury, a nawet ją polecam. Jako zwolennik wolności słowa nie uznaję zakazywania żadnych książek, nawet gdy autor jest mordercą.

• Filozoficzne
  • Chwilowe fascynacje