Don't Worry, Be Stoic. Antyczna mądrość na trudne czasy

Okładka książki Don't Worry, Be Stoic. Antyczna mądrość na trudne czasy Peter J. Vernezze
Okładka książki Don't Worry, Be Stoic. Antyczna mądrość na trudne czasy
2013-01-01
2013-01-01
Adam Aduszkiewicz
stoicyzm

„Możesz być szczęśliwy już teraz – niezależnie od okoliczności. Nie musisz się odchudzać, nie musisz mieć pieniędzy na inwestycje giełdowe ani uznawać Jezusa za swego osobistego zbawcę. Zamiast tego potrzebne ci jest proste zrozumienie istoty rzeczy i wiedza, jak zastosować je w życiu”.

Powyższy cytat niepokojąco przypomina „mądrości” z poradników, które pojawiają się obecnie jak grzyby po deszczu – a jeden głupszy jest od drugiego. Na szczęście nie z tego typu poradami mamy tu do czynienia. Peter J. Vernezze przybliża nam myśl stoicką, która pomaga uzyskać zdrowszy pogląd na rzeczywistość, co w dzisiejszych czasach odwrócenia wartości, zagubienia, manipulacji i dezinformacji (a także ogłupiających reklam i odmóżdżających poradników) jest potrzebne każdemu człowiekowi. Spostrzeżenia autora po części pokrywają się z wnioskami Olivera Burkermana, który w swoim „Poradniku dla pesymistów” wykazał destruktywny wpływ pozytywnego myślenia na ludzką psychikę, odwołując się między innymi do stoicyzmu właśnie. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób doktryna stoicka może nam pomóc poradzić sobie z osobistymi wyzwaniami i przywrócić w naszym życiu równowagę oraz właściwą perspektywę. Ostrzegam jednak: nie jest to proste. Nic, co dobre, nie przychodzi bowiem łatwo.
(...)
Peter J. Vernezze analizuje różne sytuacje z ludzkiego życia, wykazując, w jaki sposób nasze błędne podejście do nich czyni nas nieszczęśliwymi. Chcemy dorównać nieosiągalnym, wyidealizowanym i komputerowo podrasowanym wzorcom, lansowanym przez media, poszukujemy hollywoodzkiej miłości, walczymy ze starością, która w kulturze gloryfikującej młodość stygmatyzuje. Dlatego ciągle poprawiamy swój wygląd, zmieniamy partnerów jak rękawiczki, a w dojrzałym wieku zachowujemy się jak nastolatki – i wciąż jesteśmy sfrustrowani i nieszczęśliwi.
(...)
Poświęcamy mnóstwo czasu i energii na gromadzenie dóbr i codzienne zajmowanie się nimi: sprzątamy nasze mieszkania, pucujemy samochody, pielęgnujemy trawniki. Pracujemy bezustannie, by zarobić na jeszcze więcej rzeczy, z których najczęściej nie mamy czasu skorzystać – więcej książek, których nie przeczytamy, więcej programów, których nie obejrzymy, więcej gadżetów niż potrzebujemy. Poświęcając się rzeczom niezależnym od nas, całkowicie zaniedbujemy to, co najważniejsze: własne wnętrza. Czyż może dziwić, że mimo wzrastającego dobrobytu jesteśmy coraz bardziej nieszczęśliwi?

Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:

Dobry punkt wyjścia do zagłębienia się w teorię stoicyzmu. W książce możemy znaleźć wiele inspiracji do dalszej lektury, a pod koniec książki znajdziemy wiele polecanych w tym zakresie lektur.

Krótka i ciekawa lektura. W poszczególnych rozdziałach autor przedstawił i wyjaśnił poglądy stoików dotyczące codziennych spraw i sytuacji w jakich się nieraz znajdujemy. Wśród nim można wymienić np. chorobę lub śmierć bliskiej osoby, ale też zwykłą sytuację korka samochodów na ulicy. Dla osób, które wcześniej nie znały doktryny stoickiej może to być bardzo dobre wprowadzenie do niej. Osoby znające stoicyzm znajdą w tej pozycji szereg ciekawych przykładów z życia, do których odnosi się "praktykujący" stoik, jakim niewątpliwie jest autor. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jej lektura nastawia pozytywnie do życia. Polecam.

Przeczytałem. Jeden fragment u Tatarkiewicza mówi to samo co 180 stron tej książki. Nie wiem więc, czy warto namawiać do przeczytania.Ale faktem jest, że czyta się lekko i przyjemnie.

Lekka, interesująca lektura, której autor stara się przybliżyć czytelnikowi tradycję stoicką, na pierwszy rzut oka martwą niczym łacina i greka, w których obrębie powstała.

Krótkie rozdziały dotyczą codziennych spraw i konfrontują poglądy wybitnych stoików - głównie Seneki, Marka Aureliusza i Epikteta z naszym światem i postawami jakie zwykliśmy przyjmować. Nie zabrakło porównań stoicyzmu z chrześcijaństwem i buddyzmem.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, autor ze stoickim wręcz spokojem przybliża temat. Książka może być wartościowa dla każdego.

Bardzo ciekawie napisana książka o stoicyzmie. Autor bardzo plastycznie,używając wielu anegdot przedstawia nam ten ten liczący ponad 2000 lat system filozoficzny. Opierając się głownie na dziełach Epikteta,Marka Aureliusza oraz Seneki przedstawia tezę,że ta flizofia w ogóle się nie zastarzała i ma nam wiele do zaoferowania. Po przeczytaniu tej ksiażki zgadzam się z autorem. Najważniejszy jest spokój ducha oraz życie w zgodzie ze samym sobą. Czyta się tą książkę łatwo i przyjemnie ale zmienia ona trochę nasz dotychczasowy sposób patrzenia na siebie i otaczający nas świat.

Bardzo wartościowe opracowanie stoicyzmu.

Bardzo wartościowe opracowanie stoicyzmu.

• Stoicyzm
  • Filozofia