Arab strzela, Żyd się cieszy

Paweł Smoleński literatura faktu 272 str.
Świat Książki
literatura faktu
Izrael Palestyna Żyd Arab konflikt izraelsko-palestyński

Świat Książki
literatura faktu
Izrael Palestyna Żyd Arab konflikt izraelsko-palestyński

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

O tym samym innymi słowami

11 Link do recenzji

Interesujące spojrzenie na relacje Żydów i Arabów w Izraelu. Nie daleje żadnych odpowiedzi tylko wzbudza kolejne pytania, wątpliwości co do sytuacji na Półwyspie Arabskim, pokoju na Bliskim Wschodzie. Kto jest winny sytuacji w Strefie Gazy, na Brzegu Zachodnim? Kim są Palestyńczycy? Kto jest pracowitym mieszkańcem Półwyspu Synaj?

Nie bardzo wiem o czym jest ta książka i co autor miał na myśli, ale wyraził to w tak nieinteresujący sposób, że po parudziesięciu stronach uznałem, że szkoda czasu i bezpowrotnie odpuściłem sobie tę książkę ;)

O trudnych relacjach. Dwa narody, jedno państwo.

Paweł Smoleński uważnie przygląda się sztucznie stworzonemu państwu, jakim jest Izrael i stara się przedstawić tę mniej oczywistą twarz mieszkających tam ludzi. Konflikt między Arabami i żydami, od lat zajmującymi ziemie po sąsiedzku wymaga nieszablonowego potraktowania i rzetelnej analizy podłoża sporów.
w rzeczywistości mamy paranoiczną krainę z dwoma wrogimi sobie...

Książka opisuje relacje między Żydami i Arabami w Izraelu. Wyłania się z niej przygnębiający obraz Arabów, którzy będąc obywatelami Izraela znaczą znacznie mniej niż ich Żydowscy koledzy i co odczuwają na każdym kroku. Oczywiście część odczuć jest bardzo subiektywna i w mojej ocenie zbyt osobiście odbierana przez Arabów co zapewne wynika z niechęci jaka płynie również od...

Ciekawy opis życia w Izraelu, na podstawie opowieści znajomych Żydów i Arabów. Ciężko się żyje Arabom w kraju, gdzie pomimo posiadania paszportu traktowani są jako obywatele drugiej kategorii. Czy kiedykolwiek oba narody dojdą do porozumienia?

Muszę przyznać, że ten reportaż podobał mi się o wiele bardziej niż poprzedni tom pt. "Izrael już nie frunie". Był jakiś bardziej rzeczywisty, lepiej napisany, wyważony w każdym detalu i przede wszystkim niepolityczny.

Izrael jest państwem, które nie wie, jak to jest żyć w (s)pokoju. Wszechobecność wojska, kontrole uliczne, przepustki, karabiny i smak niebezpieczeństwa, bo...

Smoleński bazując na swobodnej wypowiedzi, na kolokwializmach (a nawet wulgaryzmach), tworzy bardzo ciekawy, barwny stylistycznie reportaż (który jest też oczywiście merytoryczny). Bardzo gawędziarski i jasny w odbiorze. Przemyślnie stosowane potocyzmy, chodnikowe refleksje, rytmika wypowiedzi, mile łechcą nasze poczucie estetyki; miejscami zdaje się, że reportaż zbacza w...

Na półkach: , , , , ,

Pierwsze spotkanie z twórczością Pawła Smoleńskiego (co w moim przypadku jest wstydem jak stąd do Krakowa) uważam za bardzo udane.
Niewiele wiem o izraelskich Arabach. Ludziach, którzy często nie czują się u siebie w kraju, w którym przyszło im żyć.
Nigdy nie byłam w Izraelu, moja wiedza jest praktycznie zerowa, więc szukam źródeł.
I u Smoleńskiego znalazłam wiele...

Na półkach: , , , ,

Nieco gorsza od "Izrael już nie frunie", ale warta przeczytania, chociażby dlatego, by poszerzyć sobie optykę patrzenia na współczesny Izrael. Czyta się dobrze, chociaż czuć dużą frustrację rozmówców, zmęczenie trudną sytuacją polityczną i społeczną na Bliskim Wschodzie.

Dyskusje

• Reportaż