Japoński nie gryzie!

Okładka książki Japoński nie gryzie! praca zbiorowa
Okładka książki Japoński nie gryzie!
praca zbiorowa Wydawnictwo: Edgard językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Edgard
2011-06-01
2011-06-01
978-83-62482-72-6
język japoński Japonia kurs

Z tego podręcznika jedyne czego można się nauczyć to hiragany i katakany.

Podręcznik absolutnie nie wyjaśnia wszelkich niuansów języka japońskiego, które są bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że japoński jest językiem kontekstowym, to jak się do kogoś zwracamy lub jak o kimś mówimy jest bardzo ważne, a do tego dochodzą różne sposoby czytania kanji. W tym podręczniku nic na powyższe wątki nie naprowadza.

To jest dobre chyba tylko dla odświeżenia pewnych podstaw japońskiego, ale nic poza tym. Do tego dochodzą fatalnie zrobione ćwiczenia - typowe „do odklepania”, nie pozwalają rzeczywiście opanować materiału.

Odradzam nawet początkującym, bo można nabyć nawyków, których potem trzeba będzie się oduczyć.

Z tego podręcznika jedyne czego można się nauczyć to hiragany i katakany.

Sporo błędów, mało konkretnej wiedzy. Raczej jako ciekawostka niż rzetelne źródło wiedzy.

Dobry podręcznik do stawiania swoich pierwszych kroków z językiem japońskim! Podręcznik w przyjemny sposób przedstawia podstawowe zagadnienia zgromadzone w 12 rozdziałach tematycznych. Ogromnym plusem jest ładna szata graficzna i bardzo duża ilość ćwiczeń poświęcona każdemu z tematów.

Gwiazdki odejmuję za pojedyncze literówki (które jednak nie powinny się znaleźć w podręczniku do nauki języka),oraz za bardzo małą ilość znaków kanji. Polecam raczej jako uzupełnienie nauki japońskiego, niż jako samodzielny podręcznik.

"Japoński nie gryzie" to książka dla osób chcących zacząć naukę języka japońskiego od podstaw. Posiada różne rodzaje ćwiczeń, skupia się zarówno na alfabetach, jak i na słownictwie i gramtyce. Do książki załączona jest również płyta, dzięki której możemy odsłuchać słowa z niektórych zadań.
Ale to nie wszystko... Bo w środku znajdziemy też krótki słownik, minisłowniczki na marginesach stron czy ciekawostki na temat Kraju Kwitnącej Wiśni.
Kilkukrotnie zauważyłam rozbieżność między ćwiczeniem a odpowiedzią. Mimo to za każdym razem dało się zauważyć, że popełniono drobny błąd i według mnie nie wpływało to znacząco na jakość książki.
Dzięki podziałowi na rozdziały, różnorodności w zadaniach oraz czytelnej i miłej dla oka szacie graficznej, przyjemnie mi się pracowało z tą książką.

Plusy:
- ładna szata graficzna
- dużo słownictwa
- zbiorczy słowniczek na końcu podręcznika
- dużo miejsca na wpisanie odpowiedzi (co nieczęsto zdarza się w podręcznikach do języków)
- niska cena (na Bonito kupiłam go za 20.93 zł)

Minusy:
- błędy i literówki - nie jest ich bardzo dużo, ale dla wielu osób mogą być dezorientujące (np. gdy wyjaśnienie gramatyki mówi jedno, a klucz drugie). Co do literówek, polecam sprawdzać każde słówko w słowniku takim jak np. jisho.org - pozwoli to uniknąć błędów w przyszłości
- bardzo mała ilość znaków kanji
- romanizacja - rozumiem, że rōma-ji może być pewnym ułatwieniem w pierwszych rozdziałach, kiedy nie czujemy się jeszcze tak pewnie z tekstami napisanymi kaną, ale na dłuższą metę to nas rozlewniwia - oczywiście, że łatwiej i wygodniej przeczytać tekst w znanym sobie alfabecie niż łamać sobie głowę nad odcyfrowywaniem tajemniczych znaczków
- słuchanki - primo - jest ich bardzo mało (w mojej opinii zbyt mało),secundo - po każdym zdaniu powiedzianym w języku japońskim następuje jego tłumaczenie na język polski, co nie pozwala się "zanurzyć" w japońskim, osłuchać z nim, a także bardzo rozprasza
- zapychanie miejsca - wydawnictwo nawet na okładce chwali się, że podręcznik ma 184 strony, jednak nie wspomina, że ponad 20 stron z tego zajmuje klucz odpowiedzi, który mógłby być o połowę krótszy, gdyby były w nim umieszczone same odpowiedzi do zadań (typu 1 - d, 2 - a, 3 - c i tak dalej),ale autorzy postanowili umieścić w nim całe zdania, nierzadko zapisana i kaną, i rōma-ji, i po polsku. Wszystko to daje złudne wrażenie, że w podręczniku jest więcej informacji niż jest naprawdę.

Podsumowanie: "Japoński nie gryzie" jest niezłym podręcznikiem, ale mógłby być lepszy. Dzięki ładnemu wyglądowi korzysta się z niego przyjemnie, ale, o ile nie będziemy weryfikować informacji w innych źródłach, możemy niejednokrotnie zostać wprowadzeni w błąd. Ten podręcznik jest ciekawym dodatkiem do nauki, ale nie opierałabym na nim swojej całej nauki japońskiego.

Plusy:
- ładna szata graficzna
- dużo słownictwa
- zbiorczy słowniczek na końcu podręcznika
- niska cena (na Bonito kupiłam go za 20.93 zł)

Minusy:

Całkiem w porządku podręcznik na początek przygody z Japońskim. Przerobienie go przed przyśpieszonym kursem wakacyjnym pomogło mi nie zagubić się w gąszczu (krzaczkach xd) nowej wiedzy.
Było niestety kilka błędów/literówek ze słówkami.

Było niestety kilka błędów/literówek ze słówkami.

Bardzo dobrze skonstruowany podręcznik do nauki japońskiego dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym językiem. Zawiera wiele przydatnych informacji, klarowne objaśnienia i wiele ćwiczeń, które są ułożone na różne sposoby (w formie zdań, tłumaczeń, testów itp). Posiada ciekawą szatę graficzną przez co jest taki przyjemny dla oka. Jest dużo miejsca na pisanie w przeciwieństwie do innych podręczników, które zostawiają go bardzo niewiele tak, że ciężko jest cokolwiek napisać.

Niestety mimo zachwytów nad tą książką ma ona znaczący mankament w postaci... błędów! Nie jest ich wiele i pojawiają się sporadycznie, ale sam fakt, że w ogóle występują znacząco działa na niekorzyść tej pozycji. Zanim sięgnęłam po tę książkę uczyłam się japońskiego już wcześniej stąd o tym wiem, natomiast dla osób, które zaczynają zupełnie od zera i sięgną właśnie po ten podręcznik może to być niezłe zaskoczenie, ponieważ inaczej jest w tekście i inaczej w odpowiedziach.

Dobre uzupełnienie nauki.
Bardzo podstawowy kurs, raczej dla kogoś kto lubi anime i chciałby podłapać kilka słówek niż dla osoby, która ma poważne plany nauczenia się języka, bo czywiście nie ma się co łudzić, że się będzie w stanie prowadzić konwersację po przerobieniu tej książki. U mnie do podstaw sprawdziła się mimo wszystko świetnie. Używałam jej równolegle ze słynną Genki (do pewnego momentu). Po przeczytaniu tematu w Genki, potem w tej i przerobieniu genialnych ćwiczeń z tej książki nie musiałam już zakuwać - samo się utrwaliło. :) Wielkim atutem są właśnie te ćwiczenia oraz ładna szata graficzna. Polecam zwłaszcza osobom, dla których zmorą jest uczenie się słówek z listy, wzrokowcom z pamięcią fotograficzną, którzy potrzebują wszystko przejrzyście, ładnie przedstawione na stronie.
Tylko co po przerobieniu tej książki? No właśnie, wydawnictwo nie oferuje kontynuacji, bo to nie jest żaden kurs, tylko raczej językowa ciekawostka. Koniec końców i tak trzeba kupić inną książkę dla początkujących, część pierwszą, bo "Japoński nie gryzie!" zawiera za mało materiału, żeby można było kontynuować od części drugiej jakiegoś innego kursu. Książka może kusi ceną, ale ta wynika z małej ilości materiału. Lepiej więc jednak dołożyć do czegoś konkretniejszego (używałam już wielu podręczników i najlepszy był jak dotąd Genki. Z polskich najbardziej rzeczowy jest ten od Matsumi ale jest bardzo źle rozplanowany i używanie go jest uciążliwe, nie polecam. Sądzę, że warte zakupu są tylko te po angielsku jak dotąd).
Czepianie się błędów jest przesadzone. :) W każdej książce jakieś są. W tej, gdy się zdarza, to się nie da tego nie wyłapać przez mnogość ćwiczeń, w których się dane słowo powtarza. To chyba nie taki problem, że się w którymś ćwiczeniu pojawiło z literówką (bo to nie żadne poważniejsze błędy).

Dobre uzupełnienie nauki.

Książka bardzo fajna, wszystko jest łatwo i przystępnie wytłumaczone. Jest bardzo przyjemna wizualnie. Duży plus za dodatkowe miejsce z tyłu książki na ćwiczenie pisania hiragany i katakany. Mimo kilku błędów uważam, że książka ta jest naprawdę dobra na początek nauki języka japońskiego. Polecam :)

Książka świetnie skonstruowana, można szybko i łatwo przyswoić podstawowe informacje. Niestety, nie polecam jej osobom, które pierwszy raz stykają się z japońskim - wyłapałam sporo błędów, które mogą łatwo zmylić i powodować delikatny zamęt w głowie. Najprostszy przykład: chcesz nauczyć się dziesięciu słówek z jednego ćwiczenia. Świetnie, zapamiętujesz wszystkie. Później zaglądasz do słowniczka z tyłu i... o-oł, okazuje się, że słowo w słowniku zupełnie różni się od tego w ćwiczeniu, kiedy rzekomo znaczą to samo. Tylko teraz... które jest błędne?
Książkę polecam każdemu, kto już trochę potrafi i chce sobie przypomnieć podstawy. Poza błędami nie mam jej nic do zarzucenia.

• Podręczniki i opracowania
  • Japoński
  • Języki
  • Japonia

Dodaj cytat z książki Japoński nie gryzie!