Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska

popularnonaukowa
Kirin
2011-12-01
2011-12-01
Japonia popkultura kultura popularna socjologia manga film kultura japońska

Najbardziej mi się podobała całość, a zwłaszcza rozdział o fantastycznym filmie ,,Pierwszy oddział. Moment prawdy", którego akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, a głowna bohaterka - 14-letnia Nadia Rusłanowa ze zdolnościami paranor-malnymi walczy z Niemcami.

I co z tego, że książka ma 200 stron, skoro można ją spokojnie okroić o połowę? Co z tego, że temat tak szumnie zapowiedziany, skoro najwyraźniej sił ani wiedzy autorom nie stało?
Tak, marzy mi się duża praca analizująca kulturę popularną w Japonii, również w aspekcie socjologicznym i psychologicznym, nie tylko kulturoznawczym i dlatego rozczarowanie tą książką tak bardzo boli, bo z wycinków i drobiażdżków opracowanych przez autorów esejów nie wyłania się żaden spójny obraz. RPG, koreański pop i trochę anime - i to wszystko? Można odnieść wrażenie, że po prostu grupka ludzi skrzyknęła się, żeby trochę pogadać o seriach, które znają i lubią, a potem napisali o tym po szkolnym eseju i niestety znaleźli wydawcę (przypominam, że lasy giną). Owszem, perełki da się wyłapać, jak fantastyczny esej reinterpretacji carrollowskiej opowieści o Alicji, ale po skończeniu całej książki naprawdę niewiele więcej zostaje w pamięci.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, to sugeruję wejść na stronę poświęconą anime i poczytać trochę recenzji. Wyjdzie prawie na to samo.

Pierwsza taka ksiazka na naszym rynku i mam nadzieje, ze nie ostatnia. Strasznie sie ciesze, ze ktos w koncu zajal sie na powaznie fascynujacym tematem, jakim jest japonska kultura popularna. Ta ksiazka sklada sie z 10 rozdzialow na rozne tematy, np. popkultura a stosunki japonsko-koreanskie, rewia Takarazuka (a raczej jej teatralna interpretacja),film japonski, manga i anime, japonski hip-hop itd. Szczegolnie te rozdzialy o mandze, filmie i muzyce bardzo zapadly mi w pamiec. Rzetelne, jasne, przemyslane - mila odmiana od stosu chlamu, jaki bywa w tym temacie (glownie mangi) publikowany, szczegolnie w gazetach. To oczywiscie nie jest lektura dla wszystkich, bo nikt tu sie nie zachwyca ta czy inna seria - w koncu to ksiazka naukowa - ale jesli ktos na powaznie interesuje sie japonska popkultura, to w te pedy powinien te ksiazke nabyc.
Jedyne mankamenty to:
-ksiazka wyszla jako analogiczna do tej o japonskim soft powerze, tj. okladki sa podobne, ale grzbiet popkultury jest o 2 mm wyzszy.
-malo! 10 rozdzialow w tak niezbadanym temacie? I 20 nie byloby za duzo (tylko jaka gruba by musiala byc, ta juz ma 200 stron...)

6 / 2016

6 / 2016

Ciekawa książka. Zwłaszcza rozdziały Popkultura a stosunki japońsko-koreańskie, Manga i anime w przestrzeni sztuki i Yellow Negro.

• Japonia
  • Japonia