Okładka książki Czas na wyleczenie. Przewodnik. Droga do wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików. Timmen L. Cermak
Timmen L. Cermak Wydawnictwo: Charaktery nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A Time to Heal. The Road to Recovery for Adult Children of Alcoholics
Charaktery
2017-01-01
2017-01-01
9788393196227
Piotr Żak
psychologia uzależnienie alkohol

Okładka książki Czas na wyleczenie. Podręcznik. Stopnie do wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików. Timmen L. Cermak, Jacques Rutzky
Czas na wylecz... Timmen L. Cermak, J...

Książka pomogła mi rozjaśnić w głowie pewne rzeczy, jedyne co mi się nie podobało to sporo nawiązan do religii. Myślę, że każdy kto miał/ma w rodzinie alkoholika powinien ją przeczytać.

strasznie dużo lania wody, spokojnie książkę można uszczuplić o 1/3. Przykłady opisywanych bohaterów momentami tak sztuczne że budzą podejrzenia że są stworzone specjalnie pod jakieś zachowania wynikające z dda. Niby autor podkreśla że różne rodzaje terapii które mogą pomóc ale nachalnie promuje program 12 kroków w wersji z chrześcijańskim bogiem. Nie odbieram twórcy kompetencji bo widać że posiada wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną ale sposób sprzedania tej wiedzy pozostawia dużo do życzenia.

Bardzo dobra książka o dorosłych dzieciach alkoholików (DDA). Autor opisuje, jak wygląda dzieciństwo w rodzinach, w których jest obecny alkoholizm rodziców i jakie ma ono wpływ na życie dzieci a później dorosłych ludzi. Przedstawia cechy zdrowej rodziny, symptomy współuzależnienia oraz etapy zdrowienia ze stanu zaprzeczania alkoholizmowi rodzica do etapu budowania swojego życia na nowo. Na koniec autor podaje różne rodzaje pomocy, z których można skorzystać. Polecam!

Książka autorstwa amerykanskiego psychiatry, który sam dorastał w rodzinie alkoholowej. Daje ona dzięki temu podwójną perspektywę człowieka, który po pierwsze sam przeszedł terapię i przetrwał trudne chwilę, ale także specjalisty.
Nie jest to książka specjalistyczna, jest pisana językiem zrozumiałym. Autor unika słownictwa branżowego i stara się trafić do ludzi niekoniecznie związanych z psychologią. Jest to praca pisana do i dla dorosłych dzieci alkoholików, która ma im dać nadzieję na wyleczenie oraz dostarczyć wiedzy i powodów do tego, by to leczenie podjąć.
Na pewno jest to dobra pozycja dla ludzi, którzy nie wiedzą zupełnie nic o problemie DDA i współuzależnieniu i poszukują informacji na początek. Osoby, które dobrze znają ten temat mogą zas być nieco rozczarowane, jednak zamysłem książki jest przekazanie podstawowych informacji ludziom, którzy być może poszukują pomocy, a tę funkcję spełnia dobrze.

Jakie to smutne do czego prowadzi alkoholizm jednego z rodziców.
Książka bardzo ciekawa, szczególnie dla tych, którzy mają w rodzinie alkoholika. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto boryka się z tym problemem.

Autor nawiązuje też do historii Huckelberry'ego Finn'a. Jego ojciec też pił. Najprostsza metoda na radzenia sobie z tym? Ucieczka, i trzymanie się jak najdalej od sporów, a także unikanie za wszelką cenę głębszego zaangażowania w jakiekolwiek związki i sprawy.

,,Od mojego taty nauczyłem się, że najlepszym sposobem na dawanie sobie rady z ludźmi takiego rodzaju, jak on, jest pozwolenie im żyć na ich sposób".

,,(...)Najlepszym sposobem jest sposobem na ukrycie się jest pozwolenie ludziom, aby widzieli w nim, kogo tylko chcieli. Nauczył się zachowywać jak kameleon za każdym razem, gdy miał do czynienia z siłami, których nie był w stanie kontrolować(...)".

Życiowe kredo? ,,Tak jest lepiej, bo człowiek unika niepotrzebnych kłótni i rozmaitych innych nieprzyjemności".

Niestety wielu ludzi przyjmuje tę strategię.

Najlepiej zrobić jak radzi autor. Odciąć się, pójść na terapię. Mimo, że DDA nie są uzależnieni jak ich rodzice, to także cierpią, może i najbardziej.

Można uciekać jak Huck, ale to nic nie da. Człowiek tylko zamknie się na świat, i nie zbuduje ani jednej głębokiej relacji, a przecież każdy ma prawo do szczęścia...

Jakie to smutne do czego prowadzi alkoholizm jednego z rodziców.

Nie raz wywołała u mnie łzy. Czasem zamierałam z książką w rękach. Czytałam ją powoli, prawie 8 miesięcy. Dzięki tej lekturze lepiej poznałam siebie. Polecam innym DDA.

Książka czysto informacyjna, acz solidna. Do pracy polecam jej bliźniaczkę PODRĘCZNIK.

• Przeczytane 2012
  • 03. Pap+
  • Lit. anglojęzyczna
  • Psyche
  • Psychologia

Timmen L. Cermak Czas na wyleczenie. Przewodnik. Droga do wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików. Zobacz więcej