Wilczy Szaniec i inne kwatery wojenne Hitlera

ENERGOPOL-TRADE-POLIGRAFIA
1998-01-01
1997-01-01
83-905141-7-6

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to przewodnik po Wilczym Szańcu - kwaterze wojennej Hitlera wzniesionej na jego własny rozkaz w Gierłoży niedaleko Kętrzyna. Obiekt ten ze względu na strategicznie dogodne położenie (bliskość frontu, naturalnie niedostępny teren, pobliska kolej) miał kluczowe znaczenie dla Rzeszy i samego Hitlera podczas wojny ze Związkiem Radzieckim.

Pierwsza część książki to przewodnik po obiekcie, a więc znajduje się tu wiele informacji ogólnych o jego położeniu, budowie i środkach ochrony, które wykorzystywano dla zapewnienia bezpieczeństwa Führerowi, jego gościom oraz stałym “mieszkańcom”. Czytelnik przekona się jakie argumenty ostatecznie zadecydowały o ulokowaniu Szańca właśnie w tym miejscu, jak mogło wyglądać życie w tak wyjątkowo niedogodnych warunkach, a także dowie się co nieco o gościach przybywających do bunkrów i prowadzonych tam naradach. Kilka słów poświęconych zostaje również ważnemu wydarzeniu jakim był zamach na Hitlera 20 lipca 1944 roku. Zamach nieudany, który jedynie utwierdził Hitlera w jego szaleństwie.

Druga część to przegląd i krótki opis innych kwater wojennych, które służyły Hitlerowi podczas II wojny światowej. Są to między innymi Mauerwald, pociąg specjalny Brandenburg, Skalne Gniazdo, Wilczy Jar, Obersalzberg, bunkier pod Kancelarią Rzeszy.

Książka nie jest zbyt pokaźna, ale okazuje się nad pozór ciekawą lekturą. Przede wszystkim pozwala poznać te historycznie ważne obiekty, ale jednocześnie, jak w przypadku Wilczego Szańca, obrazuje szaleństwo i obsesyjne poczucie zagrożenia towarzyszące Hitlerowi pod koniec wojny. Dodatkową wartością są liczne zdjęcia - historyczne i bardziej współczesne - dzięki którym łatwiej wyobrazić sobie, z czym przebywanie w Szańcu lub jakimkolwiek innym bunkrze musiało się wiązać. Chcąc nie chcąc, refleksje same się nasuwają.

mealibri.blogspot.com

• Literatura faktu