Big Hole 1877

2002-01-01
2002-01-01
831109473X
kawaleria Indianie bitwa

Marsz Indian Nez Perce w stronę Kanady to praktycznie gotowy materiał na filmową historię, a tytułowa bitwa to tylko jedna z kilkunastu potyczek jakie stoczyło to plemię z wojskami amerykańskimi w 1877 roku. I trzeba dodać, że większość z nich skończyła się porażką Jankesów. Standardowo, Wojtczak jest tutaj swoistym ambasadorem Indian. Opisuje ich cierpienie, niegodziwość białych, trudną sytuację, która zmusiła ich do opuszczenia swoich siedzib. Jest to interesująca pozycja pod kątem militarnym (Wódz Józef był zwany przez Amerykanów "Indiańskim Napoleonem"),ale też ma parę minusów. Przede wszystkim tekst ma sporo różnego rodzaju zapychaczy jak ponad trzydziestostronicowy opis wyprawy Lewisa i Clarka. Sporo jest również informacji o samym plemieniu Nez Perce, ale także o pierwszych konfliktach między białymi a Indianami na Dzikim Zachodzie. Nic by się nie stało, gdyby ten habek był o te kilkadziesiąt stron krótszy, bo sama ucieczka Indian jest opisana w świetny sposób, no ale trzeba się najpierw przedrzeć przez zbytnio rozwleczony początek.

Całkiem porządny przedstawiciel podupadłej niestety serii Historyczne Bitwy. Niestety, nie jest pozbawiony wad - nie mam pojęcia na przykład, po co jest tam wstawiony początkowy, obszerny rozdział o podróży Lewisa i Clarka. Wiem, że doszło wtedy do pierwszego kontaktu Amerykanów z Nez Perce, ale czy nie wystarczyłaby tylko wzmianka?
7/10

7/10

Tytuł książki wskazuje na jedną bitwę, którą jedna strona przegrywa, następnie podpisywany jest pokój i to koniec. Tutaj mamy szereg bitew i potyczek na przeszło 2700 km, gdzie wódź Nez Percé - Chief Joseph, starał się uciec ze swoim plemieniem do Kanady zamiast żyć w rezerwacie i podporządkować się Amerykanom. Za cichym poparciem władzy sądowniczej (ułaskawiania lub małe wyroki),osadnicy lub/i wszelkiej maści przestępcy atakowali miejsca koczowania i polowań Indian, nawet tych pokojowo i chętnych do współpracy. Tak też się stało z Nez Percé.

Po przeczytaniu książki o wojnie secesyjnej, zainteresowałem się konfliktami na terenie Ameryki Północnej w XVIII i XIX wieku. "Big Hole 1877" wydawała się być ciekawą pozycją, dzięki której moja wiedza na temat konfliktów na tym kontynencie się poszerzy. I nie zawiodłem się! Nie znajdziemy w tej książce opisów wielkich bitw rodem z wojny secesyjnej, ale poznamy historie Indian Nez Perce i ich słynną wyprawę/ucieczkę ku wolności. W książce znajdziemy opisy kilkunastu potyczek pomiędzy Indianami a amerykańską armią na obszarze prawie 2500 kilometrów. Większość treści poświęcona jest militarnemu kontekstowi (oczywiście nie zabrakło odpowiedniego wprowadzenia) co uważam za plus, użytecznym dodatkiem są też mapy, oraz wtrącenia cytatów uczestników wyprawy. Książka nie powala objętością, czyta się ją szybko i przyjemnie.

• Historyczne Bitwy
  • XIX wiek