Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji

Okładka książki Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji Adam Fergusson
Okładka książki Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji
Adam Fergusson Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
When money dies
Studio Emka
2012-03-16
2012-03-16
Witold Turopolski
inflacja hiperinflacja finanse historia ekonomiczna

Nuuuuuda! Uwielbiam ksiązki o finansach i o ich historii, ale ta ssie. Nie przebrnałem.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak drukowanie pieniędzy może wpłynąć na nasze życie i gospodarkę?

📚 #KsiążkaPolecenia #Hiperinflacja #KoszmarnySen

🔍 Oto książka, która przybliża nam historię niezwykle ważnego okresu, kiedy pieniądz umierał, a hiperinflacja działała jak koszmarny sen nad miastami. 📖 "Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji" autorstwa Adama Fergussona to fascynująca podróż w realia lat 1919-1925, kiedy Republika Weimarska, Austria i Węgry zmagały się z niewyobrażalnym ludzkim cierpieniem spowodowanym właśnie tym zjawiskiem.

Książka ta nie tylko otwiera oczy na liczne powiązania i zależności, ale ukazuje nam skalę destrukcyjnej siły hiperinflacji, która wykracza daleko poza sferę finansową. 💸 Utrata oszczędności to jedynie wierzchołek góry lodowej, a problemy z nią związane mogą mieć ogromne konsekwencje dla społeczeństwa.

Hjalmar Schacht, geniusz centralno-bankowych zagrywek, odgrywał kluczową rolę w wykorzystaniu psychologicznych sztuczek, by zdobyć zaufanie ludzi do nowego bytu pieniężnego - marki rentowej. Ta niezwykła historia odbudowy zaufania, opisana z perspektywy asystentki Schachta, z pewnością zostanie w Waszej pamięci na długo. 💭

Książka Adama Fergussona to nie tylko wyjątkowe studium hiperinflacji, ale także poruszający temat dla dzisiejszych polityków i ekonomistów. Zrozumienie mechanizmów inflacji i druku pieniądza jest kluczowe, aby uniknąć powtórzenia błędów przeszłości. 📈

Zalecam tę lekturę wszystkim zainteresowanym finansami, gospodarką i polityką. 👩‍💼🤔

Jeśli szukasz czegoś wartego uwagi, to właśnie ta książka jest dla Ciebie! 💡

Nie dziwi mnie, że "Kiedy pieniądz umiera" ponownie stała się głośna w obliczu dzisiejszego kryzysu finansowego. To niezwykle aktualne studium hiperinflacji i przestroga przed nadmiernym drukowaniem pieniędzy. 💵

📚 #KsiążkaPolecenia #Hiperinflacja #KoszmarnySen

Dogłębna analiza sytuacji finansowej, gospodarczej oraz społecznej Republiki Weimarskiej czasów hiperinflacji. Studium, które powinna być pozycją obowiązkową dla każdego. Świetny język, masa ciekawych spostrzeżeń, ogrom informacji oraz cytatów z epoki.

Książka bardzo aktualna w dzisiejszych czasach, otwiera oczy na wiele powiązań i zależności. Dzięki książce można się zgłębić w realiach ówczesnego Świata (1919-1925 r.) i ujrzeć na oczy niewyobrażalną skalę ludzkiego cierpienia spowodowaną hiperinflacją. Z deprecjacją pieniądza nie wiąże się tylko utrata oszczędności, ale dużo dużo większy problem wybiegający poza sferę finansową. Książka warta uwagi.

Kapitalne studium hiperinflacji - wysoka jakość. Widziałem na OLX ktoś próbuje sprzedać egzemplarz za 199 zł...i nawet jeśli taka ma być cena za ten seans, który zaaplikował czytelnikowi autor - naprawdę warto.
I ten Hjalmar Schacht - sztuczka polegała na zdobyciu zaufania - WOW! - to była sztuczka psychologiczna – nowy byt pieniężny – marka rentowa, gwarantowana nieruchomościami, ale na nie niewymienialna – wymienialna jedynie na obligacje… ludzie uwierzyli - trzymali ją i nie wypuszczali z rąk za szybko - tak, to był pionier centralno-bankowych, wysublimowanych sztuczek z pieniędzmi...
Mnie najbardziej utkwił w pamięci fragment, kiedy Hjalmar Schacht po nominacji na komisarza walutowego rozwiązuje ten piekielny problem w zaciszu swojego "gabinetu" - nie robił żadnych skomplikowanych wyliczeń za pomocą zaawansowanych figur algebraicznych, tylko jak wynika z opisu jego asystentki:
"Co robił? Siedział na swoim krześle i palił w swoim małym ciemnym pokoiku, w którym nadal czuło się woń starych szmat do podłogi. Czy czytał listy? Nie, nie czytał listów. Czy pisał listy? Nie, nie pisał listów. Bardzo dużo telefonował —dzwonił we wszystkich kierunkach, do każdego miejsca w Niemczech i za granicą, które miało cokolwiek wspólnego z pieniędzmi i wymianą walut, a także z Bankiem Rzeszy i ministerstwem finansów. I palił. Nie jedliśmy dużo w tamtym czasie. Zwykle późno wychodziliśmy z biura i często jechaliśmy do domu ostatnią kolejką podmiejską, trzecią klasą. Oprócz tego nie robił nic."

Dużo konkretów i liczb, ale czytanie książki się nieco dłuży przez jej mocno techniczne podejście do sprawy.

Nie zamierzam ocenić tej książki z jednego prostego faktu. Przeczytałem jej jedynie fragment. Mam nadzieję, że w swoim czasie zapoznam się z nią całościowo, co pozwoli mi wydać bardziej szczegółową opinię.

Co robić, a co ważniejsze, czego się wystrzegać podczas inflacji?

"Kiedy pieniądz umiera" w dużej mierze skupia się na przykładzie Niemiec - przewijają się także losy Austrii i Węgier, jednak to nasi zachodni sąsiedzi grają pierwsze skrzypce - kiedy to po pierwszej wojnie światowej ich waluta osiągnęła dno po systematycznej deprecjacji, a gospodarka tkwiła w kryzysie. Społeczeństwo ulegało stopniowej demoralizacji, bezrobocie i przestępczość rosła z dnia na dzień, a ówczesna elita rządząca tę katastrofę pogłębiała.

Autor wskazuje drukowanie pieniędzy, jako główny czynnik podsycający ten proces zwany inflacją. Przestrzega tym samym obecnych rządzących przed korzystaniem z niej w walce z niezadowoleniem społecznym.
W książce znajdziemy sporo wypowiedzi ludzi obserwujących ten proces z zewnątrz, jak i uczestniczących bezpośrednio w zaistniałych wydarzeniach. Pozwala to spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy. Dane statystyczne niejednokrotnie wprawią nas w osłupienie, tak samo jak uporczywość i ślepota w działaniach ówczesnego rządu. Wszystko to w ogólnym rozrachunku wpływa pozytywnie na odbiór książki.
Warto sięgnąć po ten tytuł w ramach przestrogi, ostrzeżenia ale i swoistego przygotowania na wypadek ewentualnej styczności z tą chorobą ekonomiczną w przyszłości.

Tłumaczowi nie udało się uniknąć baboli, które pojawiały się sporadycznie w trakcie lektury. Istotnym mankamentem dla mnie był chaos chronologiczny panujący w lekturze. Autor co i rusz skacze po latach, miesiącach, słowem łatwo się zgubić.
Do minusów zaliczyłbym także pojawiające się niekiedy cytaty w języku niemieckim bądź francuskim, które nie otrzymały tłumaczenia. Dosyć problematyczna kwestia dla osób czytających w plenerze, bez słownika pod ręką, tudzież internetu.
Na koniec warto dodać, iż do czynienia mamy z istnym zatrzęsieniem nazwisk. Poważnie, to nie jest książka do poduszki. Tak więc, jeżeli nie chcemy być jak ta zagubiona owieczka, zmuszeni będziemy do ciągłego szperania i doszukiwania się informacji w innych źródłach o danych personach.

Co robić, a co ważniejsze, czego się wystrzegać podczas inflacji?

Bardzo dobra książka ukazująca mechanizm inflacji i druku pieniądza, dużo daje do myślenia. Książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego polityka. Ze względu na charakter tematu, w treści jest dużo wartości liczbowych pieniądza, których bez głębszej analizy nie jest czytelnik w stanie przemyśleć i zrozumieć. Polecam każdemu kto interesuje się finansami, gospodarką czy polityką.

Warto poznać ludzie zachowania podczas hiperinflacji. Co ciekawe wychodzi na to, że podczas takowej warto inwestować w akcje. :-)

• Ekonomia
  • Do kupienia
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji