Najdłuższy patrol komandora Lütha

historia
VIK
2007-01-01
2007-01-01
druga wojna światowa marynarka wojenna okręt podwodny Okręty podwodne II wojna światowa

10. tomik serii Miniatury Morskie autorstwa Andrzeja Perepeczko jest poświęcony drugiemu najskuteczniejszemu dowódcy u-boota z II Wojny Światowej - Wolfgangowi Luthowi.
Choć nosi on tytuł "Najdłuższy patrol komandora Lutha" to nie skupia się on wyłącznie na tytułowym patrolu, który trwał 205 dni, lecz opisuje całą jego karierę.

Na niecałych 60 stronach, poznajemy początek jego służby w Kriegsmarine, a następnie cały przebieg jego kariery w u-bootwaffe jako dowódcy czterech u-bootów, w tym oczywiście U-181 (typ IXD2),na którym odbył tytułowy najdłuższy patrol. Kończąc na objęciu przez Lutha funkcji dowódcy 22. Flotylli U-bootów, a później komendanta akademii morskiej w Flensburg-Murwik.

Choć książeczka jest dość krótka, czyta się ją bardzo dobrze i szybko, gdyż akcja jest wartka, a opisy służby na u-boocie są napisane bardzo dobrze.

Pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie duża ilość archiwalnych zdjęć jakie znalazły się w tak malej książeczce, przedstawiające Wolfganga Lutha, jego załogi czy poszczególne u-booty.
Ocenę końcową "Najdłuższego patrolu komandora Lutha" podnosi o jeden punkt to, że znajdziemy w nim także rysunki wszystkich czterech u-bootów, którymi dowodził Luth wraz z ich danymi technicznymi. Oprócz tego na wewnętrznych stronach okładki znajdziemy dwie mapki przedstawiające obszar dwóch patroli Lutha, które odbyły się u wybrzeży Południowej Afryki.

"Najdłuższy patrol komandora Lutha" stanowi doskonały wstęp dla osób, które zaczynają swoją przygodę z historią u-bootwaffe.

Na niecałych 60 stronach, poznajemy początek...

Kolejna z serii niegrubych książeczek . Nie powala na kolana, ale dość ciekawa. Okazja poznania "U-Bootwaffe" z punktu widzenia konkretnego okrętu i kilku patroli. Nieco opisów poszczególnych ataków, ponad 20 fotografii, mapki, szkice techniczne okrętu.

• Miniatury morskie
  • Morze, okręty, statki