Do latarni morskiej

To the Lighthouse
klasyka
Zofia Ciupak
Inne

Woolf świetnie operuje narracją i czasem w swoich powieściach. Przeniesienie głównej fabuły z wydarzeń wierzchnich ("waty") do wnętrza bohaterów to bardzo dojrzały zabieg, szkoda że dzisiaj tak zapomniany.

Stumień świadomości w mistrzowskim wydaniu. Książka nie dla każdego. Jeśli lubisz zagłębiać się w przemyślenia bohaterów, to Woolf Cię nie zawiedzie. Lektura na długie, leniwe popołudnia.

Woolf jest ważną figurą w literaturze i nie podważam tego. Ale jest mi z nią i jej strumieniem myśli i filozofowania po prostu nie po drodze, nie jest to typ książek po których czuję się przyjemnie. Często jej materiały są dość zawiłe, “do zmęczenia” - a nie o to w tym powinno chodzić.
Nie mniej doceniam w jej materiałach jedną rzecz - odzwierciedlenie społeczeństwa i jego...

Książka nieco o niczym, dość zawiła i nieco nudnawa. W audiobooku głównym plusem był kojący głos Natalii Przybysz. Jeśli polecam to raczej tylko z tego powodu.

Virginia Woolf zaprasza na osobliwy i poetycki rejs po strumieniach świadomości. I robi to wybornie. Jeśli nie szuka się wartkiej fabuły, tylko paraliżującej głębi psychologicznej – „Do latarni morskiej” będzie jednym z lepszych wyborów. Zaryzykuję tezę, że na przestrzeni całej historii literatury.

Jako że ta fabuła jednak istnieje, te dwa zdania jej się należą. Ramsayowie...

Nie dałam rady przebrnąć, najnudniesza książka jaką miałam okazję czytać (a myślałam że nic nie przebije opisów przyrody w "Nad Niemnem").

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Ciężko mi pisać o tej książce bez nadmiernej egzaltacji, ale się postaram.

Jest to moja pierwsza styczność z powieścią pisaną z użyciem techniki strumienia świadomości i na początek od razu wybrałem jedną z najbardziej docenianych. Oj, jaki to był dobry wybór.

Po pierwszych 40 stronach jeszcze nigdy nie byłem tak zachwycony lekturą książki. Ogromna wrażliwość i empatia...

Virginia Woolf była oczywiście utalentowaną pisarką – nic nowego – lecz nade wszystko uduchowioną obserwatorką, która sercem potrafiła uchwycić efemeryczność chwili. "Do latarni morskiej" zestarzało się fantastycznie; być może po części wynika to z tego, że twórczość Woolf przyszło nam poznawać w takich, a nie innych czasach, czasach, w których książki pisze się po to, żeby...

To o czym opowiada ta książka jest bez większego znaczenia, gdyż właściwą treścią są stosunki w rodzinie i z jej przyjaciółmi.

Z różnych, głównie angielskojęzycznych opracowań, możemy się dowiedzieć jak bogata w treści złote myśli jest opowieść, jednak co z tego - książka jest bardzo trudna!

Przez całą powieść dominuje poetycki styl wypowiedzi, bardzo długie zdania pełne...

Ciekawy przekrój osobowości i relacji międzyludzkich zamknięty w wyjątkowo smutnej fabule. Woolf ponownie skłania do refleksji nad sprawami, którym w życiu codziennym nie poświęcamy większej uwagi.

Dyskusje

1 631