Zjawiska paranormalne

reportaż
G+J
2012-02-08
2012-02-08

Początek nie zachwycił mnie, właściwie to przeraził. Pierwsze rozdzialiki mówią o horoskopach i takiego typu rzeczach. Nie doczytałam ich nawet za końca zniesmaczona faktem iż kupiłam książkę, gdzie owych zjawisk paranormalnych nie ma. Miałam nadzieję, że się mylę. Kolejno czytając zmieniłam zdanie, szczególnie gdy na scenę wyszły duchy, sny które można samodzielnie zaprogramować, CIA, hipnoza..
Ogólnie rzecz biorąc nie mogę powiedzieć, że to bardzo udana pozycja, bardziej na miano słabej zasługuje. Kupiłam przez internet nie mając wcześniej do niej wglądu. Oczekiwałam ciekawych artykułów... no cóż może i te były fajne, ale czytałam lepsze rzeczy nt zjawisk paranormalnych.

Po książkę sięgnęłam z myślą,że będzie tam opisane mnóstwo zjawisk paranornalnych. Artykuły okazały się jednak rzeczywiście subiektywne,aż za bardzo. Ciężko mi się czytało, mimo że pozycja długa nie jest. Polecam wiernym fanom nauki.

Przy lekturze tego zbioru należy pamiętać, że przede wszystkim jest to zbiór artykułów popularnonaukowych. I to właściwie jest wystarczającą charakterystyką, jaką można wystawić tej publikacji.
Oczywiście, znajdzie się kilka zastrzeżeń, przede wszystkim stronniczość w pierwszych dwóch artykułach (inną sprawą jest pisać w myśl pewnego założenia, a inną określać coś jako "głupoty" czy "brednie", a ludzi, którzy wierzą w zjawiska paranormalne traktować wybitnie protekcjonalnie).
Jako artykuły, teksty są całkiem ciekawe: o ile przez przypadek trafiłabym na nie w gazecie. Jak zbiór książkowy nie jest to pozycja warta nawet niedużych pieniędzy, za jakie jest oferowana. Podobne, o ile nie szersze artykuły można znaleźć w ciągu pół godziny w internecie.

Wierzycie w duchy, zjawy, czarownice, telepatię albo UFO? Pewnie część z Was tak, a część nie. Nic nowego – zjawiska paranormalne to jedna z bardziej kontrowersyjnych i wzbudzających spory rzeczy. Od lat ludzie zastanawiają się nad istnienie innych światów czy rzeczy, których umysł nie potrafi zrozumieć. Czy istnieją naprawdę czy są faktycznie tylko fikcją?
Książka „Zjawiska paranormalne” to już trzecia książka zaliczająca się do literatury faktu czy też popularno-naukowej wydawnictwa G+J, po która sięgnęłam. Do ‘serii’ tych książek przekonują mnie ciekawe tytuły oraz bardzo przyjemny język pisania. A ponieważ od małego fascynuje mnie świat paranormalny to tę pozycję musiałam obowiązkowo poznać. Czy miałam jakieś oczekiwania? Chyba nie i w sumie nie wiedziałam też do końca czego się spodziewać.
Nie jest to na pewno kompendium wiedzy o tajemniczych zjawiskach ani też poradnik jak sobie z nimi radzić. Nie znajdziecie tutaj opisów poszczególnych duchów, zdolności psychotronicznych czy też innych magicznych i niewyjaśnionych zjawisk. Myślę, że nie to było celem tej pracy zbiorowej. Ludzie, którzy tworzyli tę książkę chcieli raczej spojrzeć na to wszystko z naukowego punktu widzenia i właśnie z takowym się tutaj spotykamy. Czy to oznacza, że obalili wszystkie niewyjaśnione do tej pory zjawiska? Oczywiście, że nie. Czasami nawet sama nauka nie daje rady znaleźć odpowiedzi. Jednak mamy tutaj sporo przykładów i interesujących opisów. Wiele rzeczy zostało faktycznie wyjaśnionych, jednak część nadal pozostaje zagadką.
Różnego rodzaju przesądy, zabobony, horoskopy i wróżki towarzyszą ludziom już wiele lat i zapewne będą towarzyszyć dalej. Mimo tego, że żyjemy w świecie pełnym nowoczesnej technologii, zdarzają się ludzie, którzy udają się do jasnowidzów albo obawiają się duchów. Twórcy tej książki postarali się ustalić, dlaczego tak się dzieje i jakie podłoże ma parapsychologia. Czy im się to udało? Myślę, że tak, jednakże na małą skalę. Nie uważam tego za wadę, ponieważ drugi świat jest naprawdę niesamowity i jest w nim wiele rzeczy do zbadania. W każdym bądź razie przyjemny język po raz kolejny sprawił, że książkę czyta się szybko i bardzo miło. Myślę, że ciekawość pewnych osób po przeczytaniu tej lektury zostanie niesamowicie rozbudzona i sięgną one dalej i głębiej.
Książka przeczy pewnym sytuacjom paranormalnym w oparciu o naukowe badania, ale także przedstawia wiele innych, które wydają się nadal nieprawdopodobne, na które nadal nie znaleziono racjonalnych wyjaśnień. Nie chodzi tutaj pewnie o to, żeby przekonać ludzi, że duchy czy telepatia nie istnieją. To moim zdaniem nadal pozostaje kwestią wiary, a prawda jest taka, że wielu „jasnowidzów” wykorzystuje psychologię, a nie swoje paranormalne zdolności. Jednak nie można być sceptycznym do wszystkich – faktycznie, można spotkać oszustów, ale ja wierzę i wiem, że istnieje garstka paranormalnych osób.
Czy polecam? W sumie nie mam żadnych większych obiekcji co do tej książki. Rozbudza ciekawość, czasem daje do myślenia i sama w sobie jest po prostu interesująca. Z pewnością przeczytacie ją bardzo szybko, bowiem objętość nie jest taka wielka, a może stanowić ona początek waszej fascynującej przygody z nieznanym światem.

Książka...

Nawiedzenia, telepatia, wróżbiarstwo i inne tego typu dziwactwa po dziś dzień traktowane są jako zjawiska nadprzyrodzone, które uznajemy za powszechne i jednocześnie magiczne. Jednakże polscy dziennikarze, znawcy całego świata i podróżnicy próbują udowodnić nam, że to co do tej pory braliśmy za cuda stanowi wytwór naszej wyobraźni i sugestii innych. W publikacji „Zjawiska paranormalne. Poznać i zrozumieć człowieka” dziewięciu dziennikarzy z Polski przedstawia jedenaście zjawisk traktowanych jako paranormalne, a które można wytłumaczyć w sposób całkowicie racjonalny.

Sięgając po tę książkę czytelnik, który pała zamiłowaniem do tematyki zjawisk paranormalnych na zawsze będzie musiał pożegnać się ze swoim pełnym magii i niewytłumaczalnych zjawisk światem. Za pomocą swoich prac stanowiących zbiór stworzony specjalnie dla czasopisma Focus dziennikarze udowadniają, że na świecie nie ma zbiegów okoliczności, czy też bezsensowne jest zawierzać w horoskopy.

Zaskoczenie, które pojawia się na naszych twarzach po kilku stronach na dalszych całkowicie znika. Dziennikarze w profesjonalny sposób podchodzą do zagadek naszego świata prezentując ogólnodostępne wyniki badań, czy też popierając je swoimi doświadczeniami. Przykre jest jednak to, że nie ma na świecie ludzi o zdolnościach parapsychicznych, czego dowodzi to, że jeszcze nikt nie zgarnął milionowej nagrody za udowodnienie swoich niezwykłych talentów. Kolejne prace autorów są niczym kolejne odcinki serialu „Fringe”, gdzie wszystkie zjawiska można wyjaśnić w naukowy sposób. Od strony nauki podchodzi się do zagadnień astrologii, od strony praktycznej udowadnia się, że wróżbici to tylko naciągacze, a stosowane przez nich stwierdzenia są tak sformułowane, że pasować będą do każdego korzystającego z ich usług. Dlatego też bawią eksperymenty przeprowadzane przez profesorów na uczelniach, choć z drugiej strony zaskakuje to jaką moc ma prawidłowe użycie słów i ich oddźwięk. Domniemywa się, że na świecie są też ludzie z darem jasnowidzenia, czy telepatii. Co również może okazywać się stekiem bzdur, choć taką zdolnością najczęściej pochwalić mogą się bliźniaki, którzy to współodczuwają wraz z rodzeństwem wszystkie dolegliwości i bez przeszkód potrafią porozumiewać się w myślach. Jak dowodzą doświadczenia przeprowadzane przez innych naukowców nie jest to całkowicie wykluczone. Efekty zaskakują, ale nadal pozostawiają sprawę nierozwiązaną. Nie mniej ciekawa jest zdolność kontrolowania swoich snów. Ludzie, którzy marzą o tym, aby powrócić do przerwanego przyjemnego snu mogą to uczynić. Jak wszystko, także i to wymaga sporej praktyki, ale ostatecznie efekt ten daje się osiągnąć. Przy tym temacie porusza się również wiele istotnych faktów na temat samej fazy snu i interpretacji marzeń sennych. Sportowców może zaciekawić informacja, że niektóre rekordy pobijane są przez ich rywali ze względu na kod wprowadzony do ich podświadomości w czasie transu. Autorka tego tekstu poddała się jednemu z takich ćwiczeń i od razu poczuła się lepiej. Wszystkie te prace prowadzą jednak to jednego, do nawiedzeń. To ten tekst stanowi finał zbioru „Zjawiska paranormalne”. Niezwykle frapujące jest to, że tak naprawdę duchy nie istnieją. Wszystko tutaj zrzucane jest na naszą własną psychikę i to jak bardzo podlegamy wpływom i sugestii ludzi nas otaczających. To, że wydaje nam się, że słyszymy duchy tak naprawdę może być tylko dźwiękiem na nieodgadnionej częstotliwości. Szkoda, bo już człowiek miał nadzieję na trochę atrakcji w dzisiejszym szarym świecie.

Aby należycie przygotować się do spisania swoich tekstów dziennikarze dokonali badań tematów przez siebie prezentowanych. Wszystkie poparte zostały znanymi faktami, dzięki czemu zaprezentowano dwie strony medalu. Nie osądzają oni, prezentują wszystkie za i przeciw. Zdarzają się jednak przypadki, jak chociażby wróżbiarstwa, gdzie od razu mówi się, że to zwyczajne brednie. Natomiast w innych pozostawia się furtkę dla rozmyślań czytelnika, chociażby w sytuacji telepatii, czy kontrolowanie sfery snu. Niektóre z prac są bardzo osobiste, gdyż poparte własnymi doświadczeniami, jak chociażby przeżycia transu, czy też specjalna ekspedycja po dolnośląskich zamkach, aby spotkać na swej drodze duchy. Zapisy te są bardzo interesujące i inaczej czytelnik spojrzy na ten problem.

Reasumując, „Zjawiska paranormalne. Poznać i zrozumieć człowieka” to tak naprawdę nie historia o rzeczach niewyjaśnionych, a próba rozwikłania tajemniczego umysłu istoty myślącej i wierzącej w podobne rzeczy. Udowadnia jak wiele zdziałać może samo rozmyślanie o nadzwyczajnej sytuacji, aby zamieniła się ona w rzeczywistość. Przy pomocy kilkunastu tekstów dziennikarze rzucają czytelnikowi trochę światła na powszechne sytuacje uznawane za nienaturalne, aby mógł z dystansem do nich podejść, odrzucając na bok teoretyzowanie filmowych, czy też literackich twórców. Jednakże trochę ciężko czyta się o tym, że horoskop nie odkryje przed nami sukcesu w karierze lub nie przepowie się nam czy mężczyzna, z którym jesteśmy to ten właściwy. Nie mniej takie rzeczy nie powinny być znam znane. W końcu lepiej, aby życie było zaskakujące, bo gdzież tu zabawa, kiedy znamy jego zakończenie.

• Osobliwości/Okultyzm/Ezoteryka
  • NAUKOWE
  • Polskie
  • Felieton Reportaż
  • Od Wydawnictw

Dodaj cytat z książki Zjawiska paranormalne