Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich

Okładka książki Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich Filip Graliński
Okładka książki Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich
Filip Graliński Wydawnictwo: Media Rodzina publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Media Rodzina
2012-08-01
2012-08-01
legendy miejskie porwane dzieci czarna wołga

Krwawe akademiki

Legendy miejskie...ktòż z nas nie usłyszał kiedyś sensacyjnej historii, ktòra mimo iż wydarzyła się znajomemu znajomego, còrce fryzjerki cioci czy koledze narzeczonego to jednak dzięki swojej elektryzującej treści mamy wrażenie, że to tak niedaleko prawie za płotem się wydarzyło.I mogło też przydarzyć się nam.Niektòrzy pewnie sami podawali dalej zasłyszaną historię, może nawet dodając jakieś szczegòły i tak zmodyfikowaną posyłali dalej.
Doktor Filip Graliński w swoim leksykonie zebrał najpopularniejsze, najbardziej nośne legendy i pogłoski o zasięgu nie tylko polskim ale i światowym. Przy każdej legendzie są podane ròżne wersje, w ktòrych występowała i gdzie. Do tego komentarz Autora, ktòry stara się wyjaśnić okoliczności powstania danej legendy, a nawet ustalić czy stały za tym może prawdziwe wydarzenia. Trochę brakuje mi mojej ulubionej legendy o kròlisie, ale zdaję sobie sprawę, że legend jest mnòstwo i gdyby Autor chciał uwzględnić wszystkie łącznie z modyfikacjami to leksykon miałby kilka tomòw. Naprawdę super się czyta.

Kiedyś były baśnie, mity, wierzenia... i nadal są, jak widać. Nawet te z udziałem mocy piekielnych i innych demonów. Przewlekle żywe plotki, przestrogi tak bezsensowne że aż rozbrajająco śmieszne. Znane i mniej znane, długie anegdoty i skrótowe faktoidy. Leksykon jak najbardziej profesjonalny i, co dla leksykonów nietypowe, odprężający. Jedynie przydługie przykłady i przytoczenia licznych wersji każdej "legendy", różniących się minimalnie, mogą momentami zniechęcać i nudzić.

URBAN LEGENDS PO POLSKU

„Czarną szosą w czarną noc zapier… Czarna Wołga/Maluje czarne serca na czarnych czołgach”, śpiewał kilka lat temu Grabaż w swojej piosence „Painted in Black”. Ale Wołga to już przeżytek. Szatan zdążył przesiąść się do czarnego BMW, podobnie jak seryjni porywacze-mordercy-handlarze-narządami przenieśli się do Centrów Handlowych. Jednym słowem: Witajcie w świecie współczesnych legend miejskich!

Gdybym miał jakoś scharakteryzować tę książkę, bo nie stracić przecież, do czego mógłbym ją przyrównać? Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Jest lato, a może wczesna, ale ciepła jesień, zapadł już zmrok. Usiedliście w grupce przy ognisku, a może po prostu gdzieś na polu, może w lesie nawet. Albo siedzicie pod centrum handlowym, na ławce, widząc latarnie, widząc niemal już czarne niebo, z blaskiem wystaw rzucającym Wasze cienie na plac przed budynkiem. Nikogo nie ma wokół, świat wydaje się wymarły. I zaczynacie snuć zasłyszane opowieści. Podobno sataniści podchodzą i tną ludzi żyletkami, podobno jakiś facet podjechał samochodem, zapytał o coś przechodzącą obok dziewczynę, a ona wkrótce potem się powiesiła. Podobno motocyklista stracił głowę, ale jechał dalej. Podobno to wszystko przydarzyło się znajomemu znajomego, który słyszał o tym od kolegi kuzyna przyjaciela, który to podobno znał kogoś mieszkającego nie tak daleko stąd, kto rozmawiał z naocznym świadkiem. Nieskończony łańcuszek legendy, wiecie doskonale, że to tylko fikcja, choć każdy zarzeka się, że przedstawione wydarzenia to „prawda autentyczna”. Nie mniej, kiedy obok przejeżdża czarne BMW o przyciemnianych szybach, które znika gdzieś w oddali, jesteście gotowi przysiąc, że widzieliście rogi zamiast lusterek. Że z bagażnika wystawały nogi trupa, któremu ktoś najpewniej wyciął nerkę, a teraz wiezie by przerobić na hamburgery. Staracie się opowiedzieć coś na rozładowanie napięcia, może „Fafik, Nutella!”, albo o studencie, który pijany nie mając sił wstać, rzucił butem w okno i wreszcie miał świeże powietrze, by rano odkryć, że but i owszem, szybę zbił, ale szybę w kredensie, nie mniej lęk pozostaje.

I takie lęki zebrał miłośnik podobnych legend, autor poświęconego nim portalu, ułożył alfabetycznie, połączył odnośnikami do podobnych zdarzeń, poszukał ich genezy i prawdziwych historii, które są im bliskie bądź analogiczne, obnażył fałszerstwa i zaprezentował czytelnikom. I zrobił to w takim stylu, że jego książka wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się odłożyć ani na chwilę, co tu dożo mówić – zachwycając. Każdy z nas zna takie legendy, wiele z nich na pewno słyszał, ja sam na przełomie wieków, chodząc do podstawówki, dałem się wraz z rówieśnikami uwieść opowieści o Szatanie w czarnym BMW. Dlatego ta książka jest mi bardzo bliska i bardzo bliska będzie też większości czytelników, bo przecież opowiada o kawałku ich życia. Bo choć to tylko przekazywana ustnie opowieść była, choć żyło się nią ledwie przez chwilę, to jednak żyło. I czerpało emocje. W końcu w każdym z nas zostaje na zawsze już część dziecka, a dziecko to, które wyrosło z historyjek o Świętym Mikołaju, nadal chce wierzyć w podobne relacje.

Dlatego polecam Wam niniejszą publikację całym sercem. Jest to w końcu zbiór rzetelny, kompleksowy, lekko napisany, odwołujący się do konkretnych źródeł, prezentujący podobne opowieści z różnych storn świata. To wiwisekcja naszych lęków, naszego najnowszego folkloru i popkultury. Zbiór po prostu wspaniały i dlatego zachęcam Was do zapoznania się z nim
Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/09/16/znikajaca-nerka-maly-leksykon-wspolczesnych-legend-miejskich-filip-gralinski/

URBAN LEGENDS PO POLSKU

" Znikająca nerka" Gralińskiego podejmuje temat jakże mi bliski: legendy miejskie. To wybór najczęściej spotykanych opowieści- kto nie słyszał o żarówce w ustach, "misji na Marsa" czy przestępcach wycinających ofierze nerkę. Gdzieś to już słyszeliśmy, prawda? Znajomy znajomego opowiadał... Autor bawi się w detektywa i tropi legendy miejskie w różnych mediach ( prasa, internet) polskich i zagranicznych. To zwięzłe kompendium, nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale jest dobrym wstępem do dalszej lektury.

Jak sam podtytuł wskazuje jest to swego rodzaju leksykon, czyli zestawienie znalezionych przez autora (lub jego informatorów) legend miejskich, czyli dziwnych opowieści przekazywanych sobie z ust do ust (teraz równie często krążących po sieci),których łączy to, że... nigdy się nie wydarzyły. Warto przeczytać chociażby po to, żeby w towarzystwie nie upierać się koniecznie, że ta historia wydarzyła się "znajomej znajomego". Każda legenda jest zacytowana z jakiegoś internetowego źródła, często są podane różne warianty, czasami wyjaśnienie dlaczego ta historia nie mogła się wydarzyć.
Rozczarowuje mała ilość rysunków Sawki (co "reklamuje okładka") - szkoda, mógłby być rysunek do każdej legendy.

Bez rewelacji, ale i bez rozczarowania.
Makabryczne, nieprawdopodobne, humorystyczne a czasem po prostu niestworzone historyjki autor wyszperał w Sieci i zgodnie z naukowym obowiązkiem przytoczył w takiej formie, w jakiej zostały znalezione: czasem z koszmarną interpunkcją, czasem z koszmarną ortografią, a czasem z literackim polotem. Zabrakło lekkości i błyskotliwości w komentarzach do legend, co mogło zatuszować braki miejskich "opowiadaczy", chciałoby się też nieco bardziej wyczerpujących objaśnień dotyczących pochodzenia i występowania danej legendy miejskiej, ale sam fakt krytycznej analizy już podnosi wartość tego zbiorku.
Jego największą wartością jest jednak, ja myślę, nie tyle zebranie miejskich opowiastek, ale światło, jakie rzuca na nas jako społeczeństwo. Dziś można się podśmiewać z legend o kwiecie paproci i diabelskich skałach, ale wystarczy spojrzeć z dystansu na miejskie legendy w "Znikającej nerce" aby przekonać się, że nadal tworzymy legendy o tym, czego nie umiemy wyjaśnić albo o tym, czego się boimy - i zaiste dziwnymi ścieżkami chadzają ludzkie lęki...

Bez rewelacji, ale i bez rozczarowania.

Bardzo ciekawy spis legend miejskich, wielu nie znałem. Dobra lektura.

Bardzo ciekawy spis legend miejskich, wielu nie znałem. Dobra lektura.

• Polskie
  • Przeczytane w 2018
  • Kultura
  • Religie i mitologie

Dodaj cytat z książki Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich