Żony i córki

epoka wiktoriańska literatura angielska Katarzyna Kwiatkowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Gdzie się podziały tamte powieści?

2479 64 61

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka „Żony i córki” Elizabeth Gaskell to klasyka, którą docenia się po pewnym czasie. Nie ma tu zawrotnej akcji, jednak ma w sobie to coś, czego już nie spotka się we współczenej literaturze.
Molly Gibson, córka lekarza w miasteczku Hollingford wiedzie beztroskie życie i szczęśliwe. Jej ojciec ponownie żeni się, a Molly popada w rozpacz. Pomocną dłoń wyciąga Roger, syn bogatych sąsiadów. Ta relacja będzie skomplikowana i fascynującą.
Poznajemy barwne postacie, ich skomplikowane relacje oraz nieoczekiwane zakończenie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem w szoku widząc tyle dobrych opinii. Postacie są czarno-białe, mężczyznom przydzielono aktwne role i zawody, kobiety tylko dziergają i wzdychają wąchając kwiaty. Bierne kobiety kreowane przez wszystkowiedzących mężczyzn. Dzisiaj ta książka razi. Fabuła przewidywalna. Jest wiele powieści z XIX wieku, które czyta się dobrze, a nie ma się wrażenia, że postacie są płaskie.

Wspaniała fabuła i nieoczekiwane zakończenie. Styl literacki autorki jest wprost zachwycający. Mimo iż jest to bardzo długa książka to na koniec i tak odczuwa się niedosyt. Chciałoby się jeszcze czytać i czytać. Krótko mówiąc- Arcydzieło!

Kolejny raz biorą do rąk książkę Elizabeth Gaskell nie poczułam zawodu. Mało tego, kolejny już raz przekonałam się o tym, że jest ona niezwykle wrażliwa na kwestie społeczne XIX wieku. I choć autorce nie udało się dokończyć tej powieści przed śmiercią, sami możemy się przypuszczać jakie mogło mieć ono zakończenie. Jest to niewątpliwie najdłuższa (bagatela blisko 900 stron) powieść Gaskell, rozbudowana i opisana z niezwykłą wnikliwością. Mam też wrażenie, że historią najbardziej romantyczną i barwną w odniesieniu do epoki wiktoriańskiej.

Główna bohaterka Molly Gibson jest dorastającą córką lekarza osieroconą przez matkę we wczesnym dzieciństwie. Niezwykle delikatna, skromna i wrażliwa dziewczyna. Nagle w jej życiu nadejdą zmiany- wraz z pojawieniem się u boku ojca drugiej żony i jej córki spokojne życie legnie w gruzach.

Nie zabraknie tutaj oczywiście wielkiej miłości, drobnych porywów serca i codzienności opisanej w sposób niezwykły. Autorka na kartach książki zaprezentowała nam przeróżne typy osobowości z różnych warstw społecznych - rozpoczynając od kawalerów na wydaniu, poprzez służbę, miastowe plotkarki, a kończąc na Państwie Gibson.

Nie jest to książka do przeczytania na jeden raz ale skutecznie potrafi poprawić nastrój. Mnie niezmiennie urzeka język autorki i słownictwo, którym się posługuje.

Na półkach: , , , ,

Było naprawdę okej, tylko dlaczego ona jest tak strasznie długa? W pewnym momencie zaczęłam odczuwać pewnego rodzaju znużenie i miałam problem, żeby wrócić do tej książki

Zgadzając się w pełni z posłowiem zachwyca mnie w książce talent autorki to tworzenia postaci czy też świata bohaterów. Doceniam powolne ale bardzo staranne "pisanie" - to właśnie sprawia że choć akcja płynie nie spiesznie to jednak nie można zarzucić jej rozwlekłości. Z pewnością po takiej książce pamięta się jej bohaterów!

Polecam każdemu kto ma odwagę mierzyć się z bardzo grubymi powieściami. Nie dałem max oceny tylko dlatego, że mnie samego zmęczyła grubość tej książki (a czytam niestety powoli), ale i tak polecam.

Polecam każdemu kto ma odwagę mierzyć się z...

Powieść ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam ją kilka dni i mam poczucie, że spędziłam ten czas z żywymi ludźmi. Jestem pod wrażeniem kunsztu literackiego autorki, wykreowanych przez nią bohaterów i świata przedstawionego w powieści. Jest to w całości książka obyczajowa, pozbawiona zupełnie wątków politycznych. Na pewno będę ją pamiętać już zawsze, zresztą jestem pewna, że mimo prawie 900 stron będę do niej jeszcze wracać. Polecam ogromnie, przepiękny klasyk. Jestem też pewna, że każdy kto go będzie czytał znajdzie w nim bohatera, z którym będzie mógł się utożsamić.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka bardzo mi się podobała, ale tylko do końca ostatniego rozdziału, kto czytał na pewno wie o co mi chodzi; nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Ogólnie "Żony i córki" to bardzo dobra, solidna pozycja, do której na pewno będę wracać, jeśli nie czytelniczo to na pewno myślami. Idealna na październik i ogólnie na jesienne miesiące, z resztą jak większość brytyjskiej klasyki.

Są wakacje, można czytać do woli, tylko ja jakoś nie mam ostatnio szczęścia do lektury :(. Kolejny czytelniczy niewypał.
Nie ocenię tej książki, bo jej ocena w kategorii współczesnej nie ma sensu. Wielkie epickie dzieło spełniło swoją rolę wiek temu. Obecnie tchnie anachronizmem. Niewiarygodnie drobiazgowe opisy, ogromna gama postaci, z których każda ma swoją dokładną charakterystykę. Tylko że dla mnie nic z tego nie wynika. Akcja posuwa się przez to niwiarygodnie wolno.
Plusem książki jest język oraz obraz społeczeństwa w Anglii XIX wieku.
Książka dla niewiarygodnie cierpliwych.