A Wild Sheep Chase

2010-02-01
2010-02-01
Alfred Birnbaum
literatura japońska

Niezłe pomysły z pogranicza fantastyki, a raczej onto-fiction, czyli eksperymenty ze świadomością, rzeczywistością zakwestionowaną, telepatią międzygatunkową itd. Sprawnie to wszystko skonstruowane, dramaturgia działa i wciąga, a jednak uderza jakaś obcość kulturowa, choć autor robi wiele, żeby przerzucić pomost między Dalekim Wschodem a Zachodem, np. bohater namiętnie słucha rock'n rolla (choć to już koniec lat 70-tych),chodzi w ciemnych okularach, pali papierosy i wciąż pije - a to whisky, a to piwo - momentami robi się z tego wręcz parodia bitnika, jakby ktoś chciał tu być świętszy od Papieża. Bohater - zblazowany kawiarniany filozof szafujący aforyzmami i zaliczający panienki - kojarzy się mocno ze swoimi odpowiednikami w prozie amerykańskiej i francuskiej, ale też PRL-owskiej (Hłasko, Dygat, Konwicki). Do tego taka intymna poetyka, typu "wydęła usta, co nadało jej twarzy pogański wygląd i brzęknęła bransoletkami, wydającymi dźwięk szarych komórek rozsypujących się w pustej czaszce". Można przeczytać.

Koniec trylogii Szczura. Para Konwicki-Gombrowicz. Chce się płakać.

"Nie można spać, gdy człowiek jest pełen uczuć, których nie da się wypowiedzieć słowami."

Koniec trylogii Szczura. Para Konwicki-Gombrowicz. Chce się płakać.

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to ciekawa kolejna książka. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Osobiście uwielbiam jego styl, dziwactwa, zaskakujące opisy i "równolegle światy" .Zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.. Jego prozę poprostu trzeba lubić.

Pozycja o wiele bogatsza od dwóch poprzednich powieści tetralogii. Może kwestia pewnej akcji, poszukiwania. Murakami błyszczy, łącząc zwyczajne z niesamowitym, wprowadzając ciekawe postacie drugoplanowe czy pisząc prosto o prawdziwie złożonych rzeczach. Bardzo cenię w tej powieści, że emocje czy odczucia wewnętrzne bardzo się udzielają czytelnikowi. Bohater, zwyczajny mężczyzna, który spotyka niezwykłe rzeczy, jest postacią, z którą można się prawdziwie utożsamiać. Do tego pewnego rodzaju magia i delikatny oniryzm. Może nie jest to najlepsza powieść autora, ale z pewnością jest jedną z lepszych.

Moja druga książka tego autora i jestem pod dużym wrażeniem :-)

Moja druga książka tego autora i jestem pod dużym wrażeniem :-)

Nie zgadzam się z opiniami, że może być czytana niezależnie od dwóch pierwszych utworów z „cyklu szczura”, tj. – wolno wszystko, proszę bardzo, a wielu fanów Murakamiego musiało trylogię/tetralogię Szczura od „Przygody z owcą” zacząć ze względu na kolejność polskich tłumaczeń. Ja miałem to szczęście, że czytałem je chronologicznie i wyobrażam sobie, o ile uboższe musi być samo wejście w ten świat bez znajomości Pieśni i Flippera, od ilu emocji musi być odcięty czytelnik, który nie poznał wcześniej intensywności (i nijakości zarazem) relacji między głównym bohaterem i Szczurem. Świat Murakamiego bywa światem emocji, wspomnień, skojarzeń, a nie zdarzeń samych w sobie. Może się wydawać, że same zdarzenia nie łączą ściśle tych dzieł, ale emocje i skojarzenia absolutnie tworzą z nich wielką całość. Naprawdę polecam czytać „Słuchaj pieśni wiatru”, „Flipper roku 1973” i „Przygodę z owcą” jako trylogię. To nie tylko pełniejsza lektura, ale wspaniałe przeżycie obserwacji, jak Murakami spokojnie, subtelnie i spójnie rozwijał skrzydła na początku literackiej drogi.

A teraz spróbuję uzasadnić, dlaczego mając zdecydowaną większość dzieł Murakamiego za sobą, najwyżej oceniam „Przygodę z owcą” – nie jest to chyba jakoś szczególnie docenione dzieło. Będzie trudno i subiektywnie, ale spróbuję.

Cenię sobie rozmach „Kroniki ptaka nakręcacza”, doceniam coraz większy kunszt wciąż rozwijającego się Murakamiego. Lubię właściwie wszystkie jego książki. Jednocześnie mam wrażenie, że w pewnym sensie „Przygoda z owcą” jest szczytem jego metody twórczej, a na pewno szczytem katharsis, którego, póki co, ja jestem w stanie doznać, czytając Murakamiego. Co tu takiego wybitnego? Po pierwsze idealny balans między komizmem i tragizmem. Po drugie campbello’wski monomit w najczystszej możliwej formie – właściwie biorąc pod uwagę, jak komiczna, absurdalna i nierozbudowana jest to fabuła, aż trudno się połapać, jak to się udało, ale tak – uważam, że to najpełniejsza przemiana, jaka zachodzi we wnętrzu głównego bohatera u Murakamiego.

A teraz co miałem na myśli z tym szczytem metody twórczej? Sam Murakami twierdził, że jego pisanie to czerpanie z procesu, a nie z materiału. Brak planu – proces spontaniczny, historia odkrywa się przed nim w toku pisania, a on nigdy nie jest pewien, co wydarzy się dalej. To różnica po między ogólną wizją zaistniałą w świadomości, a spontanicznym działaniem podświadomości, staje się dźwignią, dzięki której pojawiają literki na kartach kolejnych stron. O ile w pierwszych dwóch jego dziełach metoda ta pozwoliła mu stworzyć utwory bardzo fragmentaryczne, a w niektórych dziełach późniejszych „twórczy zastój” Murakami przenosi na bohatera, który do znudzenia kręci się i przesiaduje na ławkach, a czasem historia gaśnie jakby przedwcześnie, ze względu na niechęć do zbędnej ingerencji autora, o tyle w „Przygodzie z owcą” wręcz czuć płynność i naturalność procesu, który zachodził w głowie Murakamiego.

W „Przygodzie z owcą” główny bohater w pewnym momencie swojej wędrówki nagle, ni z tego, ni z owego, postanawia, że właśnie wypalił ostatniego papierosa i nie będzie więcej tego robił. Jeśli wierzyć wynurzeniom samego Murakamiego, podczas pisania tej powieści wypalał jakieś niezliczone liczby papierosów i nagle zrozumiał, że w ten sposób jako pisarz daleko nie zajdzie – nagle rzucił papierosy i już nigdy do nich nie wrócił. Jeśli to jest jedynie przykład relacji, jaka zachodzi tu między dziełem a wnętrzem autora, to ja naprawdę czuję w „Przygodzie z owcą” tę magię. Tu wszystko po prostu wyszło z wnętrza w niemalże gotowej kompozycji. To był ten szczyt.

W mojej opinii nie niespecjalnie udało się Murakamiemu wrócić do tego świata w „Tańcz, tańcz, tańcz”…

Murakami - po prostu Murakami.
Jestem psychofanem jego prozy.

Murakami - po prostu Murakami.
Jestem psychofanem jego prozy.

To trzecia moja przeczytana książka Murakamiego. Trzecia i zarazem ostatnia. Trudno, niech wyjdę na nieokrzesanego prostaka, ale nie przyswajam tej prozy i wychodzi ze mnie kompletnie niestrawiona.
Jak to mawiają nad Tamizą: overrated.

Jak to mawiają nad Tamizą: overrated.

Dziwna historia, ale tak przyjemnie dziwna. Można czytać w oderwaniu od pierwszych dwóch części, ale chyba w komplecie dają więcej radości. Mamy bezimiennego bohatera, który nagle dostaje dziwne zdjęcie a potem nieprawdopodobne do wykonania zadanie z owcą. Czyta się bardzo przyjemnie, trochę jakby ktoś spisał długi sen. Polecam

nie warto ---> http://notkioksiazkach.blogspot.com/2022/12/nie-siegne-juz-nigdy-po-nowego.html

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Japonia
  • Haruki Murakami