Kraina wódki

2012-11-12
Katarzyna Kulpa
Don Kichot i Sancho Pansa
literatura chińska powieść chińska

Czytało się ją z niemałym wysiłkiem, lecz mimo wszystko trud zaowocował poznaniem fascynującej pozycji.

Skusil mnie tytul 'Kraina wódki' ale jest bardzo mylacy, kiedy gdzies w polowie znalazlem tytul oryginalny 'The Republic of Wine'.
Poza tym, warto, jest zagadkowo, gesto i bogato.

Niesamowita ksiazka, smieszna i straszna. Zaskakuje, zmusza do myslenia, jest napisana bardzo obrazowo, cudownym, bogatym i dosadnym jezykiem. Przenosi w zupelnie inny swiat - taki, w ktorym wszystko jest mozliwe. Zostaje w pamieci na dlugo.
Ogromna wyobraznia autora i ogromne poczucie humoru.
Duzo cytatow z tej ksiazki sobie zachowalam i z wiekszosci smieje sie do dzis :)

Na półkach: , , , ,

Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2012 roku.
Dziwna jest to książka, dziejąca się w surrealistycznej krainie Alkoholandii. Przeplatają się w niej trzy wątki. Wątek korespondencji między autorem, a początkującym pisarzem zamieszkującym krainę Alkoholandii. Opowiadania wysyłane przez początkującego pisarza do autora przybliżające Krainę Alkoholandii, miejscami wręcz...

Przerwałam w połowie.

Albo ta pozycja jest tak bardzo słaba, albo mój mały mózg nie jest w stanie zrozumieć treści tej książki.

Hm... Nie wiem, czy polecam:) Z pewnością zapamiętam tą książkę, ale był w niej taki natłok scen naturalistycznych, że ciężko było się skupić a reszcie. Więc powiedzmy, że jak ktoś potrafi mieć dystans to może odkryć tutaj bardzo ciekawą literaturę...

Jeśli chciałabym powiedzieć o niej coś pozytywnego, to powiedziałabym, że na pewno zapada w pamięć. Próbowałam przeczytać ją kilka lat temu i nawet teraz, kiedy mignęła mi czyjaś opinia, coś mi się mocno skrzywiło w środku. Gdzieś tam więc został kawałek tego niewiarygodnego obrzydlistwa. I z tego powodu nie wiem, czy mój początkowy komplement nie jest jednak przekleństwem :)

,,Kraina wódki" to powieść na pograniczu jawy i snu. Alkohol płynie w niej strumieniami a historia spożywania dziecka wywołuje zdumienie. Wykreowana przez autora historia zaciekawia jak i odpycha, a jednak chce się ją poznać do końca. Po zakończeniu książki pozostaje pytanie ..a co jeśli to nie jest fikcja literacka (?)

Dyskusje

1 055