Kraina wódki

2006-04-06
Katarzyna Kulpa
literatura chińska powieść chińska

więcej Więcej

Powieść na pewno zapada w pamięć, zwłaszcza sceny poświęcone biedzie czy uczcie, na której spożywa się... Bronisz się przed sięgnięciem po tę straszliwą potrawę, ale pokusa jest zbyt silna, a gdy już spróbujesz... Chiny mają za sobą okrutną historię i "Kraina wódki" przybliża ją w wybitny literacko sposób.

Nie jestem w stanie prawidłowo ocenić tej książki, jest wysoce specyficzna i na pewno nie dla każdego. Ja raczej po pana Mo Yana prędko znów nie sięgnę.

Nie będę się rozpisywać. O dziwo i paradoksalnie, bawiłam się przy tej książce wspaniale. Czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Chylę czoła!

Totalitarny świat oczami pijanego śledczego, w którym urojenia mieszają się z rzeczywistością.

Pomyślałem sobie po tej lekturze, że Chińczykom bardzo blisko do Polaków, jeśli chodzi o konsumpcję alkoholu. Z błędu wyprowadził mnie kolega, który "obracał" się wśród Chińczyków. Jeśli to prawda, to tym bardziej trzeba to zaliczyć do fantazji autora, i tak już - moim zdaniem - dość mocno wybujałej. Dla miłośników reportażu może to być niestrawne. To nie ten rodzaj literatury.

Dla mnie osobiście ciężka w odbiorze, jakże bardzo różniąca się od epickiego stylu, jaki zapamiętałem po lekturze "Obfitych piersi i pełnych bioder". Surrealizm do kwadratu a może i nawet do sześcianu stworzony z warstw powieści dotyczących pewnego śledztwa, korespondencji pisarza z młodym naukowcem i adeptem literatury, a do tego mity i legendy a także historia Chin podane...

Dziwi mnie tak niska ocena, tak wybitnego dzieła (Mo Yan jest laureatem Nagrody Nobla nie bez powodu). Pisarz w znakomity sposób łączy groteskę z autoironią, które wykorzystuje do ukazania karykatury chińskiego społeczeństwa. W tytułowej Alkoholandii wódka i inne procentowe trunki leją się litrami. Autor w swoich opisach win, ich konsystencji, a także sposobu działania na...

Cóż to była za książka! Czułam się tak, jakby ktoś zanurzył mi głowę w kadzi z alkoholem i trzymał bardzo długo. Poziom absurdu i abstrakcji w tej powieści jest tak duży, że po jej przeczytaniu czujesz się jak na solidnym kacu.
Na początku jest bardzo zwyczajnie- śledczy Ding zostaje oddelegowany na prowincję do Alkoholandii, aby sprawdzić prawdziwość donosu, według...

Czytało się ją z niemałym wysiłkiem, lecz mimo wszystko trud zaowocował poznaniem fascynującej pozycji.

Skusil mnie tytul 'Kraina wódki' ale jest bardzo mylacy, kiedy gdzies w polowie znalazlem tytul oryginalny 'The Republic of Wine'.
Poza tym, warto, jest zagadkowo, gesto i bogato.

1 126
  • Nobliści