Chłopcy

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

[...]
-Nalej, nalej chciałabym wznieść toast.
-Chwileczkę! Panie profesorze, kiedy pan już poczuje, że nadchodzi koniec... no, ta ostateczna godzina, czy będzie pan krzyczał ?
-Ja?! Nie wiem?! O czym pani mówi?!
-Dziwię się panu. Pani Narcyza zadała pytanie, chyba dość jasno.
-Tak, ale...
-Przecież prowadził pan niebezpieczne prace.
-Przepraszam, czy można by otworzyć okno?... och... ech
Już nie potrzeba. Muszą Panie wiedzieć, że co prawda pracowałem nad ujarzmieniem piorunów, ale to była przygoda. Pytanie pani Narcyzy nie dotyczy żadnej przygody. Ono jest związane z koniecznością, z wyrokiem.

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔"
Jest to opowieść, momentami humorystyczna, taki śmiech przez łzy, może wewnętrznie. W każdym razie traktuje o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania odrobiny szacunku i wolności. Prawdopodobnie wszystkich nas to czeka.. .oby...
Konotacje z "One Flew Over the Cuckoo’s Nest", powieścią Kena Keseya z 1962 roku mówiąca o presji, zniewoleniu oraz tęsknocie za wolnością, tutaj wywieranej na pacjentów przez "siostrzyczki" znaczące. Pierwotnie powstała jako sztuka przeznaczona na deski teatru.
Jednak w 1975 roku na podstawie tej sztuki właśnie powstał film pt "Lot nad kukułczym gniazdem", w reżyserii Miloša Formana.
Miałam przyjemność wysłuchać radiowej adaptacji w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Produkcja 1966 roku.
-Anna Seniuk - Narcyza Kalmitowa;
-Zofia Rysiówna - Siostra Przełożona;
-Anna Milewska - Hrabina de Profundis;
-Grażyna Barszczewska - Siostra Maria;
-Daria Trafankowska - Wiktoryna.

W 1973 roku został zrealizowany film obyczajowy na podstawie sztuki Stanisława Grochowiaka pod tym samym tytułem w reżyserii Ryszarda Bera.
informacje z wiki, strony Teatru Polskiego Radia oraz ogólnie Internetu.

[...]
-Nalej, nalej chciałabym wznieść toast.
-Ja?! Nie wiem?! O czym pani mówi?!
-Dziwię się panu. Pani Narcyza zadała pytanie, chyba dość jasno.
-Tak, ale...
-Przecież prowadził pan niebezpieczne prace.
-Przepraszam, czy można by otworzyć...

Po latach uświadomiłem sobie, jak bardzo ten wybitny dramat Grochowiaka przypomina „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Despotyczna siostra Maria to wypisz wymaluj siostra Ratched, ikona zniewolenia.

A przede wszystkim: i tu, i tam ten sam zew prawa do wolności i godności; wartości, które nie są ograniczone wyłącznie do – jak to się dziś mówi – w pełni normatywnych.

Polska kultura o różnorakim wykluczeniu alarmowała od dawna. A wciąż ma ono swoich złowrogich zwolenników, których pozwolicie, że nie nazwę po imieniu…

Despotyczna siostra Maria to wypisz wymaluj siostra Ratched, ikona zniewolenia.

Polska...

To nie jest recenzja. To tylko przypomnienie, że oprócz "Chłopców" Ćwieka istnieją świetni "Chłopcy" Grochowiaka, którzy gwarantują dobrą zabawę

Hrabina de Profundis, Jo-Jo, Smarkul... Ilekroć przychodzi mi na myśl Grochowiak to te postacie wyrastają jak żywe. Uśmiałem się zdrowo podczas lektury. Jak to będzie w podeszłym wieku, myślałem, tak jak u Grochowiaka ?
Koniecznie!!

Koniecznie!!

Wysłuchane dzięki Teatrowi Polskiego Radia. Niby "Lot nad kukułczym gniazdem", ale to wszystko takie prawdziwe. Starzy ludzie chcą korzystać z życia takiego jakie mają i okazuje się, że buntownik nie musi być młody ciałem.

• Dramat
  • 50/60/70