rozwińzwiń

Świat na haku i pod kluczem

Okładka książki Świat na haku i pod kluczem Aleksander Wat
Okładka książki Świat na haku i pod kluczem
Aleksander Wat Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
319 str. 5 godz. 19 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
319
Czas czytania
5 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-02154-5
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
200
34

Na półkach:

Książka-antymeduza, to jest z gatunku tych, które otwierają oczy. Nigdy przedtem nie przeszło mi przez myśl, aby spojrzeć na komunizm jako „wynaturzenie języka, totalnie i od podstaw" tudzież (tudzież to nie albo!!! – Wiem, wiem, proszę, nie bijcie!) „deprawację i korupcję języka ludzkiego", a na stalinizm – jako „semantyczną instrumentalizację wszystkiego". Do teraz tkwiłem w traktowaniu w kliszy postrzegania zjawiska stalinizmu przez pryzmat polityki, ekonomii, historii, nigdy zaś – kultury (Socrealizm spłycałem do stylu architektonicznego lub, rzadziej, pisaniny propagandowej.). I znowu, nie chodzi koniecznie o pustosłowie, czyli budowanie wypowiedzi w oparciu o nowoutarte zwroty, które pozwalają zastosować się zawsze, nie chodzi o nowomowę, którą już wywęszono i wielokrotnie zbadano, ani o militaryzację języka, która z marszu jawi nam się jako niestosowna (Czy aby na pewno? Kto teraz skrzywił się na moje „z marszu"? No, przyznać się!). To wszystko jest dzisiaj już oczywiste. Tu chodzi o faktyczną korupcję języka, o wykoślawienie znaczeń najbardziej fundamentalnych, takich jak na przykład wolność, ojczyzna, praca.

Bardzo serendepitalnie się złożyło, że będąc w trakcie czytania tej książki, miałem szansę spostrzec, jak mój znajomy opacznie rozumie słowo „patriotyzm". (W skrócie: patriotyzm stał się dla niego tym, co ja nazwałbym etnocentryzmem. Zakładam, że nie dla niego jednego.) Przeraziło mnie to, ale i utwierdziło w tym, że należy – za Watem – przyjąć postawę całkowitej nieufności wobec słów. Mowy trzeba nauczyć się od podstaw, słowo po słowie, aż każdemu zostanie przywrócone jego pierwotne znaczenie. Tylko wtedy możliwe jest pisanie prawdziwej literatury.

Książka-antymeduza, to jest z gatunku tych, które otwierają oczy. Nigdy przedtem nie przeszło mi przez myśl, aby spojrzeć na komunizm jako „wynaturzenie języka, totalnie i od podstaw" tudzież (tudzież to nie albo!!! – Wiem, wiem, proszę, nie bijcie!) „deprawację i korupcję języka ludzkiego", a na stalinizm – jako „semantyczną instrumentalizację wszystkiego". Do teraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
226

Na półkach:

Teksty Wata zostały opublikowane pośmiertnie, ocalone i pracowicie deszyfrowane z bazgranych nieczytelnie notatek i strzępów. Zgodnie z tym, co o sobie powiedział, że jest "chory na komunizm" krąży tu wokół zagadnień tej idei wielkiej i przeklętej, stalinizmu, sowieckiego systemu terroru i przemocy, a także rosyjskiej kultury i literatury, zmagając się m.in. z Dostojewskim. Bardzo ciekawe.

Teksty Wata zostały opublikowane pośmiertnie, ocalone i pracowicie deszyfrowane z bazgranych nieczytelnie notatek i strzępów. Zgodnie z tym, co o sobie powiedział, że jest "chory na komunizm" krąży tu wokół zagadnień tej idei wielkiej i przeklętej, stalinizmu, sowieckiego systemu terroru i przemocy, a także rosyjskiej kultury i literatury, zmagając się m.in. z Dostojewskim....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    5
  • Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia
    1
  • Literatura polska do 1990
    1
  • Historyczne
    1
  • 2017 rok
    1
  • L. polska
    1
  • Dobra książka
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat na haku i pod kluczem


Podobne książki

Przeczytaj także