Okładka książki Represje wobec Kościoła w krajach Bloku Wschodniego - Komuniści przeciw religii po 1944 roku Józef Marecki
Józef Marecki Wydawnictwo: WAM historia
historia
WAM
2011-03-01
2011-03-01
978-83-7505-756-0
religia Kościół Katolicki chrześcijaństwo historyczne

Okładka książki Świadek dziejów narodu : Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867-1951) w dokumentach archiwalnych. T. 3, Działalność charytatywna Sławomir Furtak, Józef Marecki
Świadek dziejó... Sławomir Furtak, Jó...
Okładka książki Służyć człowiekowi. Ludzkie losy ukryte w archiwach Sławomir Furtak, Joanna Małocha, Józef Marecki, Jan Masłyk, Wacław Umiński
Służyć człowie... Sławomir Furtak, Jo...
Okładka książki Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów Rafał Łatka, Józef Marecki
Kościół katoli... Rafał Łatka, Józef ...

Po kilku fantastycznych powieściach, nadszedł czas na pozycję naukową. Represje wobec Kościoła w krajach Bloku Wschodniego, to najświeższa przeczytana przeze mnie książka. Wybrałam ją, ponieważ na studiach licencjackich przez jeden semestr uczęszczałam na konwersatorium monograficzne poświęconego represjom wobec Kościoła w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, teraz zaś ciekawa byłam, jak sprawy miały się w innych krajach Bloku.
Książka podzielona jest na dwie części: artykuły oraz edycje źródłowe. W części pierwszej możemy przeczytać prace historyków z Ústavu pamäti národa z Bratysławy (Instytut Pamięci Narodu – to słowacka instytucja zajmująca się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji odnoszących się do okresu represji z lat 1939-1989 i dokumentów po byłych państwowych służbach Słowacji i Czechosłowacji),Uniwersytetu Preszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W części tej znajdują się następujące artykuły:

1. Czechosłowackie ustawodawstwo kościelne z 1949 r. i jego stosowanie w praktyce;
2. Represje wobec Kościoła katolickiego na Słowacji (1944-1948);
3. Represje czechosłowackiego aparatu bezpieczeństwa wobec greckokatolickich wspólnot zakonnych w 1950 r.;
4. Represje wobec duchownych na przykładzie bł. Bp. Vasil’a Hopki;
5. Prześladowanie Kościoła na Litwie w latach 1945-1949;
6. Kościół katolicki na Ukrainie wobec represji sowieckich;
7. Narada zaniepokojenia organów wyznaniowych w 1959 r.;
8. Sylwetka bp. Zygmunta Choromańskiego w dokumentach organów bezpieczeństwa PRL;
9. Kwestionariusz personalny z Teczki Ewidencji Operacyjnej na Biskupa;

W części drugiej znajdują się natomiast edycje źródłowe. Spośród wszystkich artykułów najbardziej podobał mi się drugi, czwarty i szósty. Powiem szczerze – nie do końca przepadam za artykułami pisanymi trudnym do strawienia językiem. W przypadku niektórych z artykułów znajdujących się w książce, naprawdę się męczyłam, bo – uwierzcie – artykuły historyczne wcale nie są tak łatwe w odbiorze, jak mogłoby się wydawać i potrzeba naprawdę olbrzymiej pasji, chęci i zainteresowania, by przez nie przejść (i dotyczy to naprawdę olbrzymiej większości artykułów historycznych w ogóle). Z pewnością nie jest to książka, którą można przeczytać, nie mając chociażby podstawowej wiedzy historycznej dotyczącej stosunków państwo-kościół w okresie sowieckim. Jest dość trudna w odbiorze, ale to typowe przy pozycjach naukowych. Na plus przemawia ładne wydanie, twarda oprawa i biały papier dobrej jakości. Zwróciłam również uwagę na bardzo pomocny indeks skrótów, który był mi szczególnie przydatny, gdy czytałam artykuły dotyczące represji wobec Kościoła poza granicami PRL. To pozycja dobra dla historyków specjalizujących się w historii najnowszej, badaniu stosunków wewnętrznych i sytuacji politycznej panującej w Europie Wschodniej i właśnie im ją polecam.

• 2016