Logika dla opornych

Krzysztof A. Wieczorek
2002-01-01
2002-01-01
logika tautologia wnioskowanie

Prosta i praktyczna książka o logice. Dobra jako wprowadzenie.

Prosta i praktyczna książka o logice. Dobra jako wprowadzenie.

Druga pozycja z tej tematyki z jaką się zapoznałem. Bardzo dobrze wyjaśnia klasyczny rachunek zdań, sylogistykę, tematykę nazw i definicji, zbiory i relacje. Klasycznego rachunku predykatów nie podjąłem się jak dotychczas przestudiować.

Żałuję, że muszę wystawić tak niską notę, ale prócz wielu poważnych zaniedbań w zakresie użytych przykładów i rażących pominięć książka zawiera błędy językowe, które nie przystoją logikowi. Weźmy np. taką tautologię (językową) jak "tylko i wyłącznie albo ewidentnie niewłaściwie odmienione orzeczenie w zdaniu "Na imprezie był Zdzisiek i Wacek". Oba błędy wystąpiły już w pierwszym rozdziale. Ups! A gdzie jest proofreading?

Dobrze, że nie brakuje książce humoru. Przynajmniej tym nadrabia.

Jak sama nazwa wskazuje książka jest dla opornych i takim osobą ją z czystym sumieniem polecam. Wszystko jest wyjaśnione w sposób przejrzysty krok po kroku, przykłady są ciekawe i żartobliwe. Dzięki tej książce mogłem nadrobić podstawowe zaległości i przejść do trudniejszego podręcznika z logiki z którym to sprawnie sobie poradziłem.

Jak na książkę tego typu - straszna słabizna. Zero wsparcia w prawdziwych problemach związanych z logiką. Same oczywiste oczywistości, ale może trzeba było po prostu potraktować tytuł dosłownie.

Uratować mnie nie uratowała. Niektóre przykłady są zbyt banalne, naprawdę dla OPORNYCH lub takich, którzy nie byli na żadnym wykładzie z logiki. Podoba mi się, że jest napisana przystępnym językiem. Podejrzewam, że Autor jest bardzo dobrym wykładowcą.

Ta książka dała mi szansę na przebrnięcie przez logikę filozofii na studiach...

Ogromne podziękowania dla autora.

Ta książka dała mi szansę na przebrnięcie przez logikę filozofii na studiach...

Ogromne podziękowania dla autora.

• Studia
  • NP Logika
  • 07.Pdf+
  • Media/Komunikacja

Dodaj cytat z książki Logika dla opornych