Jakiego koloru jest twój spadochron?

Okładka książki Jakiego koloru jest twój spadochron? Richard Bolles
Okładka książki Jakiego koloru jest twój spadochron?
Richard Bolles Wydawnictwo: Studio Emka poradniki
poradniki
What Colour Is Your Parachute?
Studio Emka
2011-01-01
2011-01-01
978-83-60652-95-4
Anna Sawisz
poszukiwanie pracy poradnik kariera

Mam mieszane uczucia względem “Spadochronu”.

Najbardziej przypadła mi do gustu część druga. Dzięki zaproponowanym ćwiczeniom miałam możliwość poważnie zastanowić się nad tym, jakie czynności i zadania sprawiają mi najwięcej przyjemności. Dało mi to bardzo dużo do myślenia w kwestii tego, jak i z czym chcę pracować. Często w pogoni za pieniędzmi człowiek nie myśli o takich rzeczach i bierze po prostu pierwszą z brzegu pracę, która jest w stanie zapewnić mu przeżycie. Tak przynajmniej było ze mną.
Ćwiczenia z książki niewątpliwie pozwoliły mi na nowo spojrzeć na swoje umiejętności. Jako młoda osoba z krótkim stażem pracy miałam bardzo niskie mniemanie o swoich umiejętnościach. Ta książka pozwoliła mi spojrzeć na moje zdolności w nowy sposób. Odkryłam, ile rzeczy tak naprawdę potrafię robić.
Dodatkowo “Spadochron” pokazuje jak kreatywnie podejść do poszukiwania pracy. Często myśląc o pracy, myślimy o bardzo konkretnych zawodach. Tymczasem na świecie jest cała masa stanowisk pracy, które są potrzebne, ale nie widać ich na pierwszy rzut oka.

Oprócz tego w książce znajduje się zestaw porad związanych bezpośrednio z procesem szukania pracy takich jak np. w jak szukać pracy lub firmy, gdzie chce się pracować, jak zweryfikować przyszłego pracodawcę, jak prowadzić rozmowę rekrutacyjną. Na pewno przydatne dla kogoś, kto wkracza na rynek pracy.

Niestety cała książka jest mocno przegadana, przez co jej czytanie się dłuży. Żeby dotrzeć do wartościowej treści, trzeba najpierw przebrnąć przez całą narrację stworzoną przez autora. Dodatkowo poradnik jest pisany z perspektywy amerykańskiego rynku pracy, co nie zawsze ma przełożenie na polskie realia. Przez ostatni rozdział nie mogłam przebrnąć.

O ile za kilka lat na pewno jeszcze raz zamierzam stworzyć swojego kwiatka, tak nie czuję potrzeby przeczytania całego “Spadochronu” jeszcze raz.

Mam mieszane uczucia względem “Spadochronu”.

Nawet jak na "samorozwojowy" przemysł, wyjątkowo dużo trywialnych banałów.

Nawet jak na "samorozwojowy" przemysł, wyjątkowo dużo trywialnych banałów.

Jeśli ktoś myśli o zmianie pracy albo utkną w jakimś martwym punkcie i nie może się z niego ruszyć, to musi przeczytać "Jakiego koloru jest twój spadochron". ;)

Jeśli ktoś chce się rozwinąć zawodowo powinien przeczytać ten poradnik. Jest napisany przystępnym językiem, zawiera ćwiczenia do wykonania oraz masę porad.

Trudno mi ocenić tę książkę, ponieważ jedynie ją przeczytałam, a nie zrobiłam jeszcze ćwiczeń w niej zawartych. Na pewno wiele mi uświadomiła w kwestii szukania nowej pracy. Doceniam to, że autor stawia na samopoznanie i podaje wiele sposobów na dotarcie do wymarzonej pracy. I nie ściemnia, że jakiś sposób jest niezawodny czy jakiś test mówi samą prawdę i tylko prawdę.

Jeden z najbardziej przystępnie podanych poradników dotyczących rozwoju zawodowego, jaki kiedykolwiek powstał! Słuszną pozycję światowego bestsellera zapewniają zawarte w książce świetne i proste metody na szczegółowe określenie i priorytetyzację swoich umiejętności i doświadczenia - a także ćwiczenia i testy pozwalające na szerokie określenie osobistych przekonań, marzeń i planów. Pozwala uzyskać w łatwy sposób klarowną odpowiedź na to jedno naprawdę, ale naprawdę ważne pytanie : "Co lubię w życiu robić?" ;)
Gorąco polecam każdemu, zwłaszcza osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy - ta książka z pewnością pozwoli wam rozpoznać i wykorzystać swoje ukryte talenty oraz uniknąć wielu błędów.

Bardzo wartościowa lektura dla osób trochę utknęły i nie do końca wiedzą co chciały by dalej. Polecam

Pomimo tego, że mam dosyć dobry wgląd we własną osobę dzięki Bollesowi uświadomiłam sobie kilka niesamowicie istotnych potrzeb odnośnie własnej pracy. Zachęcam do przerobienia wszystkich ćwiczeń (tak, 15 zapisanych stron w Word...),a także pominięcie ostatniego rozdziału ;)

Ksiazka obowiazkowa dla tych ktorzy chca zmienic prace. Fajnie sie czyta.

Ksiazka obowiazkowa dla tych ktorzy chca zmienic prace. Fajnie sie czyta.

Bardzo przydatna książka!

Bardzo przydatna książka!

• Poradniki
  • Rozwój
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)

Dodaj cytat z książki Jakiego koloru jest twój spadochron?