Filozofia. Przewodnik dla początkujących

Okładka książki Filozofia. Przewodnik dla początkujących Katherine C.Evans, Jenny Teichman
Okładka książki Filozofia. Przewodnik dla początkujących
Katherine C.EvansJenny Teichman Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
filozofia, etyka
Philosophy: A Beginner's Guide
Wydawnictwo Naukowe PWN
1994-01-01
1994-01-01
83-01-11616-1
Tadeusz Baszniak
filozofia etyka podręcznik

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! Sięgnęłam po tę książkę bez oczekiwań i jako laik (co w oczywisty sposób może wpłynąć na moją opinię, bo nie mogę zdiagnozować pozycji jako poprawnej pod względem merytorycznym).

Dawno nie spotkałam się z tak adekwatnym tytułem - przewodnikiem dla początkujących, bo ta lektura dokładnie tym jest. Zgodzę się z innymi opiniami, że tematy nie są mocno rozbudowane i sporo zostało pominięte, ale same autorki na wstępie to zaznaczyły i uznaję to za wybór uzasadniony. Mamy za to bardzo dosadne i treściwe przedstawienie danych nurtów, proste w odbiorze nawet w tematach bardzo trudnych.

Nie zgadzam się z kolei, z niektórymi opiniami, że autorki dużo fragmentów biorą "na czucie". Owszem, posługują się tymi określeniami, ale nie jako argument potwierdzający jakąś tezę, ale jako opis odczucia, które może pojawić się u czytelnika-amatora i które w konkretny sposób przejawia się w przemyśleniach danych filozofów. Z resztą cały rozdział o logice powinien wystarczyć jako obalenie tego zarzutu.

Z mojej strony - bardzo polecam na swój początek przygód z filozofią!

Bardzo dobrze napisany wstęp do filozofii.
Podoba mi się zwłaszcza to, że praktycznie każda wyłożona tu idea ma też omówione swoje antytezy. :)
Można się czepiać, że traktuje rzecz i pobieżnie, ale tak właśnie miało być. Temat można zgłębiać (życia może zabraknąć!),ale dzięki tej lekturze dostajemy fajnie poukładane podstawy.
Nie dla osób zaawansowanych w temacie, ale początkującym polecam.

Bardzo dobrze napisany wstęp do filozofii.
Nie dla osób zaawansowanych w temacie, ale...

"Filozofia. Przewodnik dla początkujących" jest prostym wprowadzeniem w niektóre zagadnienia filozoficzne. Autorki poruszają takie tematy jak istnienie Boga, osoby i tożsamości, wolnej woli, istnienie zła, moralności, kwestia życia i śmierci, egoizm kontra altruizm, państwo kontra anarchia, wolność, równość, marksizm, feminizm, metodologia nauk oraz logika Arystotelesowska i współczesna. Pod koniec jest krótko o wpływie filozofii na życie oraz lista znanych filozofów. Jest też bibliografia zawierająca książki po polsku do każdego rozdziału.

Każdemu tematowi jest poświęcone od kilku do kilkunastu stron. Książka jest napisana prostym językiem. Zazwyczaj jest pokazane kilka koncepcji na dane hasło. Autorki są najprawdopodobniej przedstawicielkami nurtu filozofii zdrowego rozsądku(filozofia analityczna). Przez to wiele problemów nie jest zbytnio roztrząsane, ponieważ autorki przyjmują jakieś stanowisko, ponieważ jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem.

Uważam, że wiele problemów mogło być lepiej opisane i opracowane. Np. autorki w żaden sposób nie wspominają o Ayn Rand w kwestii sporu egoizm kontra altruizm(głównie Nietzsche),by później wielokrotnie wspominać ją w kontekście anarchizmu nazywając ją antypaństwowcem(chociaż była zwolenniczką państwa minarchistycznego). Jednak dzięki temu książka jest krótka i pozwala na jakieś podstawowe omówienie jakiś zagadnień.

Według mnie po książkę można sięgnąć, jeśli nie miało się z filozofią wiele do czynienia.

Miałem nadzieję, że ten "podręcznik" pozwoli mi poznać piękno filozofii... i podczas czytania doszło do tego, że tą nadzieję straciłem.

Największą wadą tej książki jest to, że autorki są do bólu subiektywne i wielokrotnie natykałem się na argumentację typu "rozum nam podpowiada, że (coś) jest rozsądne i dlatego to jest zgodne z rozsądkiem" albo "uczucia podpowiadają..." -> pierwsza tego typu wpadka pojawią się w części poświęconej wolnej woli. Dziewięćdziesiąt procent treści i jakichkolwiek przesłanek wskazuje na to, że prawdziwa wolność wyboru nie istnieje, natomiast autorki całkowicie ignorując to co wcześniej pisały piszą "no jednak istnieje" co zostaje poparte słowami (mniej więcej z pamięci) "człowiek ostatecznie podejmuje decyzję z kilku możliwych dróg, nawet jeśli są one ograniczone" - no dobra, mniejsza z tym, że wcześniej obalono takie podejście ale nawet w takim momencie (tzn. wyboru między kilkoma możliwościami) COŚ PRZEWAŻA np. facet może pójść na wojnę bronić kraju albo tego nie robić - zależnie od decyzji coś wpłynęło na jego wybór i gwałcąc tą logikę którą wykładały autorki, po prostu ją podważają w jednym zdaniu... dlaczego ? Chyba "bo tak".

• Filozofia
  • Myślę, że w najbliższym czasie warte przeczytania
  • Umysł
  • Psychologiczne, socjologiczne, filozoficzne lub politologiczne

Dodaj cytat z książki Filozofia. Przewodnik dla początkujących