Dlaczego nie jestem chrześcijaninem?

Okładka książki Dlaczego nie jestem chrześcijaninem?
Bertrand Russell Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteczka "Po Prostu" filozofia, etyka
32 str. 32 min.
Amelia Kurlandzka
religia liberalizm filozofia

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

"Prawda lub fałsz, bez względu na pożyteczność idei."

"Prawda lub fałsz, bez względu na pożyteczność idei."

Jak zawsze jasno i przejrzyście, bez często obecnego w nowszej literaturze tego typu umniejszania innym wiarom. Normalnie dałbym 8, ale obcowanie z umysłem Russela jest dla mnie taką przyjemnością, że daję 9. To jest geniusz!

Na półkach: , , , ,

Wykład w formie krótkiego eseju, w którym - jak się zdaje - autor odpowiada na tytułowe pytanie, a więc dlaczego nie jest chrześcijaninem. Myślę, że jego argumenty są przekonujące i odpowiedź, aczkolwiek zwięzła, została udzielona. Najważniejsze moim zdaniem argumenty, na które powołuje się autor, mają siłę intelektualną oraz uczuciową. Ta pierwsza obala tzw. dowody na istnienie Boga, wykazując ich niedorzeczność, zresztą czerpie tutaj z samej podstawy tych dowodów, ukazując tym samym dodatkowo ich ułomność bowiem zaprzecza im tymi samymi środkami, z których są zbudowane. Argumenty "uczuciowe" - tak je nazwijmy - wykazują dlaczego ludzie w ogóle wierzą w Boga czy wyznają religię. Są więc demaskujące. I są one ciakawsze od tych natury intelektualnej, jednak dla lepszego zrozumienia należałoby je rozwinąć, czego jednak taka forma pracy nie przewiduje.

Bertrand Russell , brytyjski filozof, logik, matematyk, jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku, w swoim eseju odpowiada na pytanie, które, być może, ktoś mu postawił: Czemu, z jakiego powodu, nie jesteś chrześcijaninem?

Żeby na tak postawione pytanie odpowiedzieć, trzeba najpierw dość dokładnie sprecyzować, co to znaczy być chrześcijaninem. Podobnie zresztą byłoby w przypadku setek analogicznych pytań o pisarzy, malarzy, hydraulików, dentystów, fryzjerów, rzeźbiarzy itd. I od takiego właśnie doprecyzowania pojęcia „chrześcijanin” zaczyna się ta niewielka broszurka.

Warto zauważyć, że warunki, jakie musi spełniać człowiek, by móc się nazywać chrześcijaninem, zmieniają się, ewoluują z czasem. Kiedyś chrześcijanin musiał wierzyć w piekło – na taki właśnie przykład zwraca uwagę Russell – ale obecnie nie jest to już przez Kościół wymagane. Oczywiście przykłady można mnożyć.

Druga część utworu, w wielkim skrócie i uproszczeniu, poświęcona jest właśnie powodom, dla których Russell nie był chrześcijaninem. W części z nich rozprawia się z mitem Chrystusa – najlepszego, najmądrzejszego, wszystkowiedzącego, wszystkomogącego, ale też dowodzi, punkt po punkcie, że religia opiera się na zastraszaniu wiernych, a tego humanista nie można uznać za dobre, wskazane, właściwe.

Lektura oraz liczba przytoczonych argumentów wydaje mi się dość skromna. Nie uważam za możliwe, by ktoś na tej podstawie rozstał się ze swoimi przekonaniami, a konkretnie – przestał być chrześcijaninem. Tym niemniej poczytać warto, choćby po to, żeby przewentylować przekonania i poglądy.

Broszura zawiera kilka trafnych argumentów i toków myślowych argumentujących stanowisko autora, jednakże, w mojej opinii, nie odnoszą się do wszystkich najważniejszych fundamentów religii, stąd mój mały niedosyt. Niemniej ta krótka lektura jest warta przeczytania dla każdego, kto nigdy z tą tematyką nie spotkał, ponieważ wskazuje kierunek jaki czytelnik musi obrać aby zgłębić temat.

Skondensowana forma, rzeczowy i logiczny wywód, niezwykle jasny, jak zawsze u Russella.

Aż dziw bierze, że dzisiaj, w XXI wieku, wciąż jeszcze publiczna deklaracja tego rodzaju poglądów z pewnością spotkałaby się z ostracyzmem, agresją i pogardą...