Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać296
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać22
- ArtykułyTworzyć poza rozsądkiem. Przypadek Francisa Forda CoppoliAdam Horowski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Katherine C.Evans
1
6,8/10
Pisze książki: filozofia, etyka
6,8/10średnia ocena książek autora
22 przeczytało książki autora
24 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Filozofia. Przewodnik dla początkujących
Jenny Teichman, Katherine C.Evans
6,8 z 18 ocen
47 czytelników 4 opinie
1994
Najnowsze opinie o książkach autora
Filozofia. Przewodnik dla początkujących Jenny Teichman
6,8
"Filozofia. Przewodnik dla początkujących" jest prostym wprowadzeniem w niektóre zagadnienia filozoficzne. Autorki poruszają takie tematy jak istnienie Boga, osoby i tożsamości, wolnej woli, istnienie zła, moralności, kwestia życia i śmierci, egoizm kontra altruizm, państwo kontra anarchia, wolność, równość, marksizm, feminizm, metodologia nauk oraz logika Arystotelesowska i współczesna. Pod koniec jest krótko o wpływie filozofii na życie oraz lista znanych filozofów. Jest też bibliografia zawierająca książki po polsku do każdego rozdziału.
Każdemu tematowi jest poświęcone od kilku do kilkunastu stron. Książka jest napisana prostym językiem. Zazwyczaj jest pokazane kilka koncepcji na dane hasło. Autorki są najprawdopodobniej przedstawicielkami nurtu filozofii zdrowego rozsądku(filozofia analityczna). Przez to wiele problemów nie jest zbytnio roztrząsane, ponieważ autorki przyjmują jakieś stanowisko, ponieważ jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem.
Uważam, że wiele problemów mogło być lepiej opisane i opracowane. Np. autorki w żaden sposób nie wspominają o Ayn Rand w kwestii sporu egoizm kontra altruizm(głównie Nietzsche),by później wielokrotnie wspominać ją w kontekście anarchizmu nazywając ją antypaństwowcem(chociaż była zwolenniczką państwa minarchistycznego). Jednak dzięki temu książka jest krótka i pozwala na jakieś podstawowe omówienie jakiś zagadnień.
Według mnie po książkę można sięgnąć, jeśli nie miało się z filozofią wiele do czynienia.
Filozofia. Przewodnik dla początkujących Jenny Teichman
6,8
Miałem nadzieję, że ten "podręcznik" pozwoli mi poznać piękno filozofii... i podczas czytania doszło do tego, że tą nadzieję straciłem.
Największą wadą tej książki jest to, że autorki są do bólu subiektywne i wielokrotnie natykałem się na argumentację typu "rozum nam podpowiada, że (coś) jest rozsądne i dlatego to jest zgodne z rozsądkiem" albo "uczucia podpowiadają..." -> pierwsza tego typu wpadka pojawią się w części poświęconej wolnej woli. Dziewięćdziesiąt procent treści i jakichkolwiek przesłanek wskazuje na to, że prawdziwa wolność wyboru nie istnieje, natomiast autorki całkowicie ignorując to co wcześniej pisały piszą "no jednak istnieje" co zostaje poparte słowami (mniej więcej z pamięci) "człowiek ostatecznie podejmuje decyzję z kilku możliwych dróg, nawet jeśli są one ograniczone" - no dobra, mniejsza z tym, że wcześniej obalono takie podejście ale nawet w takim momencie (tzn. wyboru między kilkoma możliwościami) COŚ PRZEWAŻA np. facet może pójść na wojnę bronić kraju albo tego nie robić - zależnie od decyzji coś wpłynęło na jego wybór i gwałcąc tą logikę którą wykładały autorki, po prostu ją podważają w jednym zdaniu... dlaczego ? Chyba "bo tak".