Ludzie bezdomni

Stefan Żeromski Ludzie bezdomni powieść
klasyka
83-7129-253-8
Stefan Żeromski Ludzie bezdomni powieść

Ta pozycja strasznie mnie męczyła.
A bohaterowie wciągali mnie w nastrój jesiennej depresji jak nic innego. Z trudem dotrwałam do końca i właściwie nawet zakończenie mnie nie zaskoczyło. Bo jakież może być zakończenie dla bohaterów którzy sami nie wiedzą czego chcą i wręcz uwielbiają nurzać się w beznadziei?

Zmyślnie napisana powieść społeczna o głębokiej problematyce i symbolice. Nawet tytuł pozostawia szerokie pole do popisu jeśli chodzi o interpretację. Pozycja niezwykle ważna, poruszająca trudne i istotne kwestie z obszarów ludzkiej moralności, sytuacji społecznej, zagadnień zła i dobra, społecznej powinności oraz osobistego szczęścia. NIESTETY kompozycja utworu jest tak...

Jedna z tych książek, które zostają w pamięci na długo po przeczytaniu. Porusza podobne problemy co "Lalka", obaj bohaterowie stają przed podobnymi przeszkodami. Inżynier Korzecki to jedna z najbardziej intrygujących postaci literackich ze wszystkich lektur szkolnych, chociaż rzadko poświęca jej się dużo uwagi na analizie w szkole.

Moim zdaniem ta książka Żeromskiemu niezbyt się udała. Nie znaczy to, że nie jest dobra. Ale w porównaniu z innymi według mnie trochę blednie. Judym jest trochę sztuczny, jego rozterki nakreślone trochę zbyt grubą kreską. Całość jest poprawna i wyjątkowo schematyczna.

Przyjemna lektura, chociaż w pewnych momentach potrafi otworzyć człowiekowi oczy, zwłaszcza podczas opisywania ciężkiej pracy najuboższej warstwy społecznej.
Książka jest przepełniona motywami zarówno tytułowej bezdomności jak i natury, która otacza bohaterów.

Niestety, jestem zmuszona powiedzieć, że czytanie tej książki było całkowitą stratą czasu...

Jedna z ulubionych lektur w liceum.

Wartościowe tylko z perspektywy studiów literaturoznawczych.

Ładny język. Dodatkowa gwiazdka za bicie bachora

Książka, która pokazuje, jak długą drogę przeszła ludzkość. Począwszy od opisów kopalni, fabryk, ulic, domów, a skończywszy na problemach, z jakimi zmagał się ówczesny człowiek. Czy dziś zorientowani na konsumpcję spotykamy się z dylematami, jakie symbolizuje rozdarta sosna?

23 492
    2 970