rozwiń zwiń

Robert Toru Kiyosaki Wydawnictwo: IPE biznes, finanse
biznes, finanse
IPE
2006-01-01

Okładka książki Bogaty ojciec, biedny ojciec Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
Ocena 7,1
Bogaty ojciec,... Robert Toru Kiyosak...
Okładka książki Dlaczego chcemy żebyś był bogaty Donald J. Trump, Robert Toru Kiyosaki
Ocena 6,5
Dlaczego chcem... Donald J. Trump, Ro...
Okładka książki Szkoła Biznesu Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
Ocena 6,6
Szkoła Biznesu Robert Toru Kiyosak...

Plus za ujawnienie prawdy o przepływie finansów, ale minus za powtarzanie w kółko tych samych tez, tylko na różny sposób. Z tego względu książka trochę męcząca, ale wciąż interesująca.

Każda kolejna książka tego autora to skrót "Bogatego Ojca" i kilka stron nowej, dodatkowej treści. Warto czytać książki Kiyosakiego ale w dużych odstępach czasowych. Inaczej nuda i monotonia.

Książka słabsza merytorycznie od "Biednego/Bogatego ojca", ale zawiera kilka perełek wartych podkreślenia i zaznaczenia sklerotkami. Warto przeczytać, by utrwalić sobie wiedzę zdobytą z poprzedniej lektury i - być może - spojrzeć na pewne zagadnienia z nieco innej strony.

Książka "Bogaty ojciec, biedny ojciec" jest lepsza lub o wiele lepiej się czyta ze względu na to, że zwykle pewnie bierze się ją do czytania jako... pierwszą. Gdyby zamienić kolejność czytania "Kwadrant..." miałby zdecydowanie lepszą ocenę zakładam. Wiele treści, anegdot i historii a nawet często zdań mam wrażenie jest wyciągniętych żywcem z pierwszej publikacji autora. Ciekawa pozycja jako lektura dodatkowa, sama filozofia kwadrantu przepływu pieniędzy jest trafna i aktualna, niemniej na tle pierwszej książki wypada ona przeciętnie.

Inspirujaca ksiazka, która pozwoli scharakteryzować kazdego z nas. Kontynuacja "Bogaty ojciec, biedny ojciec". Autor zadał sobie wiele trudu by podzielić nasze "finanse" na 4 obszary. Obszary, w których prawa strona kwadrantu gwarantuje finansowa niezależność i wolność - tj. biznes i inwestycje, a lewa, tj. pracownik / samozatrudniony gwarantuje pracę dla finansowo niezależnych i wolnych. Przeczytawszy ja w 2021 mam obawy, że może juz nie sprostac dzisiejszym czasom. Czasom gdzie klasyczny kapitalizm umiera, a wszyscy prą ku socjalizmowi. Czasom gdzie rola korporacji i państwowych holdingów jest coraz większa i powoli wypiera prywatny biznes. Czy przytoczone w ksiazce przyklady maja jeszcze racje bytu?

Co wiecej, jest to pozycja na rynek amerykanski. Wiele przykladow w ksiazce nie da sie przelozyc na polskie realia.
Zupelnie inne prawo i ulgi podatkowe lub samo to, że nie da się porownac Polski do USA ze wzgledu na historię i ustroj.

Polecam każdemu kto zastanawia się nad rzuceniem pracy na etacie i spróbowania, aby pieniadze zaczely pracować dla niego. Inspiruje do dzialania i pokazuje wiele aspektów, które są trudne do spostrzeżenia w pedzie dzisiejszego życia.

Wbrew opiniom, że to najlepsza książka Kiyosakiego, uważam coś wręcz przeciwnego. Najsłabsza. Najmniej wskazówek.

Książka kupiona zaraz po przeczytaniu "Bogaty ojciec, biedny ojciec". Niestety ciężko ocenić pozytywnie. Właściwie całość można streścić na maksymalnie 10 stronach: staraj się postępować tak żeby inni pracowali za Ciebie (własny biznes, inwestycje, pozbywanie się pasywów).

Jednym słowem: odcinanie kuponów na sukcesie poprzedniej książki, a mało nowej, wartościowej wiedzy.

zrozumienie podziału istotne

zrozumienie podziału istotne

Może i wiedza dobra, ale to wszystko średnio wiarygodne. Mimo wszystko polecam przeczytać.

Sam koncept kwadrantu cashflow bardzo fajny, wartościowy - taka klasyfikacja pozwalająca jasno spojrzeć na różne metody generowania dochodu. Niestety duża część książki to typowy coaching - zmień sposób myślenia, uwierz w swój potencjał, nastaw się na niepowodzenia - straszne frazesy. Fragmenty o ulgach podatkowych i cokolwiek dotyczące amerykańskich przepisów - z punktu widzenia polskiego czytelnika bezużyteczne. Kiyosaki mówi o podatku dochodowym 50% - dla polskiego czytelnika to czysta abstrakcja. Również kredyty na mieszkania o stałej stopie % są w Polsce niespotykane, a to bardzo utrudnia zastosowanie sławnej metody Kiyosakiego pozwalającej na zakredytowanie się na mieszkanie i równoczesne generowanie pozytywnego przepływu pieniędzy ("niech najemca spłaca Twój kredyt").

Kiyosaki ma jakiś dziwny, niewytłumaczony wstręt do dywersyfikacji. Irytujące jest jego negowanie takiego podejścia do inwestowania. Tworzy on w "Kwadrancie..." narrację, jakoby była to metoda forsowana przez doradców finansowych kompletnym świeżakom. Bzdura. Można dywersyfikację krytykować, ale ja tam cenię sobie ekspozycję na kilka rodzajów ujemnie skorelowanych aktywów - pozwala to uniknąć zawału serca kiedy dla przykładu krach na rynku nieruchomości pożera cały Twój portfel inwestycyjny (bo masz w nim tylko i wyłącznie nieruchomości, w myśl zasady: "precz z dywersyfikacją!")

Mimo wszystko dla koncepcji Kwadrantu Cash flow warto po książkę sięgnąć. Ale są tu głupoty, które trzeba umieć przefiltrować.

Robert Toru Kiyosaki Kwadrant przepływu pieniędzy Zobacz więcej
Robert Toru Kiyosaki Kwadrant przepływu pieniędzy Zobacz więcej