Borgiowie. Historia nieznana

2015-01-01
2013-11-26
Edyta Stępkowska
Borgia Borgiowie

Lato w Rzymie 1492 roku było burzliwe. Lipiec stał pod znakiem śmierci papieża Innocentego VIII, a kardynałowie zebrali się na konklawe, żeby wybrać nowego następcę tronu Piotrowego. Lato w tym czasie musiało omotać umysły zgromadzonych na głosowaniu kardynałów, ponieważ nowym papieżem wybrano Rodrigo Borgię - człowieka niegodziwego, opętanego żądzą władzy i oddającego się jawnej rozpuście... Tak głosiły czarne legendy i plotki, tylko czy pokrywały się one z rzeczywistością?

⚜️Wszystko zaczęło się od Alonsa Borgii. Od jego wyboru na papieża rozpoczęła się cała ta afera, mając później przynieść hańbę rodowemu nazwisku. Autor niniejszego opracowania zadał sobie niemało trudu, żeby obiektywnie przedstawić na podstawie najnowszych źródeł, losy rodziny, którą do dzisiaj niektórzy zwą pierwszą włoską mafią, choć podchodzili z hiszpańskiej Walencji. Przez całą książkę przewija się obraz rodu, który przez swoje intrygi i zbrodnie, zdobył nieograniczoną władzę w Watykanie, lecz autor przede wszystkim stawia na głęboką analizę i z mocnymi argumentami przytacza masę dowodów na to, że niekoniecznie musiało być tak, jak głoszą starsze podania, notabene będące często rozpowszechniane z czystej nienawiści i chęci szerzenia negatywnej propagandy.

⚜️Do tej pory miałem przed oczyma portret rozpustnej Lukrecji Borgii, a także jej braci Cezara i Juana, którzy nie wahali się popełnić największego mordu w imię swego diabolicznego ojca, ale... no właśnie, musi być jakieś ale, bowiem to co otrzymałem nijak nie współgra z utartymi wcześniej stereotypami. Oczywiście Rodzina Borgiów miała wiele na sumieniu i to nie podlega żadnym dyskusjom, lecz możliwe, że nie na taką skalę jak to wcześniej opisywano. Renesans był epoką w której wyżyny humanizmu łączyły się z dziką wręcz brutalnością, a z takich drzew nie mogły wyrosnąć idealne owoce, toteż nie dziwne były różne ekscesy jakim oddawali się ludzie tego okresu w historii. Rzym i całe Włochy były wówczas zawieszone na granicy chaosu, będącego pożywką dla wojny o władzę, walki między rodami i swoistej deprawacji. Na tej krwawej scenie udało się autorowi zmierzyć z mitem najmroczniejszych kart kościoła i wyciągając z zakamarków historii niezbadane elementy - zdołał całość swych odkryć zawrzeć w iście szczegółowej narracji pełnej konkretnych informacji.

⚜️Temat ten okazał się wielce fascynujący i jednocześnie nadal nie do końca odkryty. Do teraz tak naprawdę nie ma jednoznaczych dowodów dotyczących machiny zła rozpętanej przez Borgiów, ale fakty spisane na stronach tej pozycji mogą pomóc w naniesieniu troszkę więcej światła na ten interesujący moment w historii dziejów półwyspu apenińskiego. Dla mnie była to żywa przygoda, chwila dla mego osobistego wehikułu czasu, za którego pomocą mogłem zajrzeć do epoki będącej pełną sprzeczności, a przy okazji odnaleźć w opisywanych postaciach pierwiastek ludzki.
Ps. korzystając z okazji polecam też jeden z moich ulubionych seriali "Borgiowie", który dość zręcznie łączy fakty z fikcją.

Rewelacyjna gdy możemy poznać kontekst historyczny, kulturalny i tło wydarzeń, czasem autor popada w gonitwę dat, wydarzeń i nazwisk.

Książka niezwykle ciekawa, jednocześnie niby nic wielkiego w treści, a jednocześnie niszczy wiele mitów. Dla ludzi którzy wiedzą "lepiej" np. po pewnym wiadomym serialu nie do przełknięcia, ale dla poszukujących prawdy, wręcz obowiązkowa... Polecam!

Książka nasuwa jedną myśl po przeczytaniu - czy aby na pewno to wszystko o czym się nam mówi, że jest zgodne z faktami, z prawdą rzeczywiście takie jest?
Popularna, rozpowszechniona wszędzie w internecie oraz w uznawanych za poważne źródła historyczne wizja rodu Borgiów, a ta prawdziwa, odarta z wielu sensacji, wydarzeń, które zapewne mają przykuwać uwagę, budzić zgorszenie różni się od siebie niemalże we wszystkich szczegółach. Nie znajdziecie tutaj żadnego kazirodztwa, orgii organizowanych przez głowę Stolicy Apostolskiej ani innych takich opowieści.

Znajdziecie tutaj historie o pogoni za władzą, budowanie swojej reputacji, osiąganie niemal szczytów, dostępnych mało komu, aby następnie doświadczyć nagłego, niespodziewanego się przez nikogo upadku.

Książka o jednej z najsłynniejszych rodzin średniowiecza. Konfrontacja przekazu z rzeczywistością. Trochę obdziera z przez lata narosłą legendą ale cóż... warto przeczytać żeby mieć wyobrażenie gdzie leży prawda.

Miłość i namiętność, zdrada i konflikty, morderstwa i spiski. "Borgowie. Historia nieznana." czyta się jak najlepszy thriller

Paradoksem tej książki jest to, że jej "sensacyjność" polega właśnie na odarciu historii rodu Borgiów z wszelkich sensacji i skandali, przypisywanych od stuleci słynnemu papieżowi oraz jego "dzieciom".

Przeczytaj tę monografię, jeśli jesteś gotowy zderzyć się z dekonstrukcją mitu tak silnie zakorzenionego w społecznej świadomości, że uznawanego za oczywistość, która nie podlega dyskusji. A jednak...

Historia Borgiów prezentowana przez Autora nie jest może porywająca i z pewnością blednie w porównaniu z wersją znaną z książki Mario Puzo, ale właśnie dzięki temu może zainteresować czytelnika, któremu wydaje się, że o Borgiach napisano już wszystko. Dzieje Aleksandra, Cezara i Lukrecji fantastycznie pokazują, że skutecznie działająca machina propagandowa nie jest wynalazkiem współczesności, lecz znana jest historii od bardzo dawna. Jak większość pozycji wydanych nakładem wydawnictwa ASTRA książkę tę po prostu rewelacyjnie się czyta. Trudność może sprawić mnogość italskich miast-państw, nazw rodów i nazwisk, które wchodziły w przeróżne interakcje - jeśli nie jesteś pasjonatem historii Włoch renesansowych, możesz się nieco pogubić. Ale jeśli skupisz się wówczas na samych Borgiach i kwestiach najważniejszych dla tej rodziny, to i tak zapewne wyniesiesz z lektury mnóstwo przyjemności. A owa mnogość bohaterów włoskich wydarzeń świadczyć będzie przynajmniej o niezwykłej erudycji Autora.

Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków Hiszpanii...
Nie tylko udaje im się zdobyć nagrodę w postaci tronu papieskiego, ale dokonują tego dwukrotnie. W ciągu burzliwego półwiecza- jako papieże, mężowie stanu, żołnierze, kochankowie i żądni przygód polityczni awanturnicy- zajmują centralne miejsce na wspaniałej, lecz skąpanej we krwi scenie włoskiego renesansu. Są w samym środku walk o władzę, w których europejscy królowie i włoscy watażkowie ścierają się ze sobą na śmierć i życie.

Pięćset lat po ich upadku- jeszcze bardziej gwałtownym niż ich wyniesienie na szczyty władzy- wciąż pozostają symbolem najgłębszej deprawacji, w jakiej jest w stanie pogrążyć się człowiek: Rodrigo Borgia, który kupił tron papieski, a Kościół zaprzągł do służby własnym celom; Cezar Borgia- najpierw nastoletni kardynał, a następnie najbardziej występny bandyta swoich czasów; i Lukrecja Borgia, równie piękna co rozpustna. Wszyscy oni od dawna są sztandarowymi bohaterami najmroczniejszych kart historii Europy, a ich imiona utożsamia się z czystym złem.

Czy jednak naprawdę istnieli Borgiowie, o których mówią legendy? Meyer, na podstawie wyczerpujących badań i analizy materiałów źródłowych, do których niewielu przed nim dotarło, odkrywa fascynującą prawdę o ludziach zaklętych w powtarzanym od wieków micie.
Wszyscy troje niewątpliwie zasługują na głębszą- albo bardziej dokładną uwagę, aniżeli dotąd im poświęcono. Ich biografie są bowiem nie tylko fascynujące same w sobie, ale także pozwalają zagłębić się w realia renesansu i spojrzeć na tę epokę z rozlicznych nowych perspektyw. Obciążanie ich życiorysów jawnie niepotwierdzonymi założeniami jest wielką szkodą i niesprawiedliwością.

Równie interesujące jest światło, które autor rzuca na wybitnych ludzi, wśród których obracali się Borgiowie, i dynamiczną, ekscytującą epokę, której pomogli nadać kształt. Epokę, w której zachodnia cywilizacja z jednej strony zniżała się do zwierzęcej brutalności, a z drugiej osiągała niezwykłe wyżyny humanizmu i estetyki. Epokę, której wojny i polityczne turbulencje odbijają się echem do dziś.

Borgiowie G.J. Meyera z niezwykle szerokim spektrum analiz i szczegółową narracją to książka, która niewątpliwie trwale zmieni standardy badań nad rodziną papieży i światem, który nie przestaje fascynować.

Ciekawostka:
Anioł Pański praktykowany do dziś na całym świecie w południe każdego dnia, wziął swoją tradycję po krucjacie za panowania papieża Kaliksta. Kiedy to wiernym wszystkich kościołów polecono codziennie bić w dzwony, aby przypomnieć wiernym o konieczności modlitwy za powodzenie krucjaty.

Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków Hiszpanii...

Próba realnego spojrzenia na Borgiów i przekazania obiektywnej prawdy o nich samych, o włoskim renesansie, o politycznym chaosie panującym wówczas we włoskich państwach-miastach. Solidne opracowanie oparte na źródłach i analizach, uczciwe, przekonujące, aczkolwiek pozostawiające poczucie niedosytu, ponieważ upływ stuleci nie pozwala dotrzeć do wszystkich dowodów. Dowodów na to, że ród Borgiów jest ofiarą przekłamań, politycznych i osobistych knowań swych wrogów, bohaterem mitów i plotek nieznajdujących potwierdzenia we wiarygodnych przekazach.

Książka warta polecenia dla wszystkich zainteresowanych historią, szczególnie Włoch, papiestwa i Borgiów. Ta okryta złą sława rodzina została tu przedstawiona w jaśniejszym niż zwykle świetle, jest tu bardzo dobrze opisana historia szczególnie Kaliksta III, Aleksandra VI i Cezara Borgii, Wyprawa Karola VIII na Włochy oraz historia małych watykańskich rodów takich jak Orsini i Colonna. Ponadto wysiłki Papieży mające na celu zorganizowanie krucjaty przeciw muzułmanom a także licznych wojen targających nimi w tym okresie.

• Biografie
  • Z historią w tle