Zbrodnia księdza Amaro

Okładka książki Zbrodnia księdza Amaro
José Maria Eça de Queirós Wydawnictwo: Ordeno Dariusz Lewandowski literatura piękna
literatura piękna
2002-01-01
978-83-930758-0-5
Dorota Górniak
literatura portugalska

Okładka książki Przerażający staruch Charles Dickens, José Maria Eça de Queirós, Zygmunt Krasiński, H.P. Lovecraft, Anna Olimpia Mostowska, Horacio Quiroga, Andrzej Juliusz Sarwa
Ocena 7,0
Przerażający s... Charles Dickens, Jo...
Okładka książki Opowiadania portugalskie XIX i XX w. Augusto Abelaira, António Alves Redol, Agustina Bessa-Luís, Raul Brandão, Jose Cardoso Pires, Camilo Castelo Branco, Júlio Dinis, José Maria Eça de Queirós, Manuel Ferreira, Vergílio António Ferreira, José Maria Ferreira de Castro, José Gomes Ferreira, Herberto Hélder, Alexandre Herculano, Mário-Henrique Leiria, Baltasar Lopes da Silva, José Rodrigues Miguéis, Domingos Monteiro, David Mourão-Ferreira, Fernando Namora, Maria Ondina Braga, Soeiro Pereira Gomes, José Réigo, Aquilino Ribeiro, Urbano Tavares Rodrigues, A. Ruben, Manuel Teixeira Gomes, Miguel Torga, Maria Velho da Costa, José Luandino Vieira, Branquinho da Fonseca, Manuel da Fonseca, Fialho de Almeida, João de Araújo Correia, Maria Judite de Carvalho, Jorge de Sena
Ocena 6,2
Opowiadania po... Augusto Abelaira, A...

od samego początku ciężka krytyka duchowieństwa, moim zdaniem przesadzona do tego stopnia, że aż absurdalna i groteskowa - po prostu źle się to czyta. dopiero pod koniec pojawia się pleban Ferrao, którego postać jest zaprezentowana w sposób bardziej wyważony, wprowadza miły kontrast - szkoda, że dopiero po 400 stronach męki czytelnika ;)

bardzo dobra książka, w której nie brak ironii i krytyki społecznej. Wątki antyklerykalne, ale w dużej mierze nie antyreligijne. Świetna psychologia oraz wspaniale pokazanie nacisków społecznych i istniejących "układów" pośród możnych.
Bardzo, bardzo polecam.

Bardzo, bardzo polecam.