Zbrodnia księdza Amaro

José Maria Eça de Queirós Wydawnictwo: Ordeno Dariusz Lewandowski literatura piękna
Crime do Padre Amaro
literatura piękna
978-83-930758-0-5
Dorota Górniak
literatura portugalska

od samego początku ciężka krytyka duchowieństwa, moim zdaniem przesadzona do tego stopnia, że aż absurdalna i groteskowa - po prostu źle się to czyta. dopiero pod koniec pojawia się pleban Ferrao, którego postać jest zaprezentowana w sposób bardziej wyważony, wprowadza miły kontrast - szkoda, że dopiero po 400 stronach męki czytelnika ;)

bardzo dobra książka, w której nie brak ironii i krytyki społecznej. Wątki antyklerykalne, ale w dużej mierze nie antyreligijne. Świetna psychologia oraz wspaniale pokazanie nacisków społecznych i istniejących "układów" pośród możnych.
Bardzo, bardzo polecam.

• 1001 książek