Pies Baskerville'ów

Okładka książki Pies Baskerville'ów Arthur Conan Doyle
Okładka książki Pies Baskerville'ów
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Sherlock Holmes (tom 3) Seria: Klasyka kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes powieść detektywistyczna klasyka
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 0,0
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 8,2
Moriarty: Tom 18 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 17 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 8,3
Moriarty: Tom 17 Arthur Conan Doyle,...

Mogą Cię zainteresować

Dobrze skonstruowana akcja, rozwiązanie jednej zagadki otwiera dwie kolejne. Interesujący mieszkańcy i wydarzenia z wrzosowiska. Wydawało się mi, że jest trochę zbyt mało Scherlocka w tej części lecz gdy się pojawił to z przytupem

Koneserzy mogą kręcić nosem, natomiast mnie jako nieczytającemu kryminałów się podobało. Przedstawiona intryga jest ciekawa i wciągająca. Czytelnik, w przeciwieństwie do poprzednich części, może próbować w pewnym stopniu samodzielnie badać tropy. Kilka razy zgadłem dalszy przebieg akcji, co było w miarę proste, ale i tak odczuwałem satysfakcję. To mnie właśnie pozytywnie zaskoczyło, że książka nie trzyma się schematu używanego dotychczas w cyklu (prawdę mówiąc jest on obecny, został jednak zmodyfikowany w nieoczywisty sposób, przez co można odnieść wrażenie, że go nie ma). Zachodzą tutaj rzeczy, o których się nawet fizjologom nie śniło. Polecam ten kawał dobrej, detektywistycznej i przygodowej literatury w starym stylu.

Powieść jest bardzo klimatyczna i wciągająca. Zdecydowanie moja ulubiona z uniwersum Holmesa.

Smaczek pod postacią nut horroru został subtelnie i miło dopasowany do intrygi wokół rezydencji Baskervillów, ale sama zagadka nie porwała mnie, nie zaskoczyła. Zabawne nawet wydało mi się, że odnalezienie rozwiązania tkwiło w scenie luźnej, takiej jakby ,,na poczekaniu”. Ogólnie puzzle szybko się układały. Czytelnik nie powinien czuć takiej wciągającej zadumy i rozkładania rąk jak w przypadku Poirota w np.: Zabójstwie Rogera Ackroyda. Czułem jakby Doyle próbował znaleźć balans między kryminałem, a horrorem. Przeważyła zbrodnia, a szkoda, bo tylko groza mnie wciągnęła.

Na Baker Street 221B zjawia się doktor Jacob Mortimer, prosząc o pomoc w sprawie swojego przyjaciela, sir Henry'ego Baskerville'a.
Rodzina Baskerville'ów od pokoleń prześladowana jest przez wielkiego, demonicznego psa, który według legendy poluje na nich na przynależących do dworu wrzosowiskach. Niedawno w tajemniczych okolicznościach zmarł ojciec Henry'ego i wiele poszlak przemawia za tym, że zamieszany w jego śmierć był legendarny pies. Nawet trzeźwo myślący doktor Mortimer daje temu wiarę.
Sherlock Holmes podejmuje się rozwiązania tej zagadki, jednak gdy trop prowadzi do dworu Baskerville'ów, wysyła tam w swoim imieniu doktora Watsona. Ma on się tam rozejrzeć, rozpytać okolicznych mieszkańców i wysyłać Holmesowi sprawozdania, dopóki ten nie zakończy innego, wcześniejszego śledztwa i nie zawita do dworu osobiście.
Ale zło nie śpi i czyha w ciemnościach.
Czy Henry Baskerville uniknie losu swoich przodków?

Kultowa seria o przygodach Sherlocka Holmesa to pomimo swojej wiekowości znakomita rozrywka!

Tym razem mierzymy się z zagadką o zabarwieniu paranormalnym, z rodzinną legendą, klątwą i demoniczną istotą w tle. Tak jak dwa poprzednie tomy różniły się od siebie konstrukcją i dynamiką, trzeci również ma w sobie coś swojego. I nie chodzi mi wyłącznie o wspomniane wcześniej elementy sprawy, ale i o samodzielne śledztwo Watsona. Podobało mi się, że mógł się wykazać – Holmes oddelegował go do Baskerville Hall w swoim imieniu, dzięki czemu zarówno on, jak i my, czytelnicy, mogliśmy przekonać się, ileż to doktor zdążył się nauczyć od swojego przyjaciela detektywa.

"Studium w szkarłacie" i "Znak czterech" były według mnie nieco łatwiejsze do przewidzenia, "Pies Baskerville'ów" natomiast zaskoczył mnie na przestrzeni fabuły kilkoma zwrotami akcji. Poza tym klimat starego dworu na wrzosowiskach i ciążącej na rodzinie klątwy zachwyciły mnie swoją intensywnością. Na ten moment to chyba mój ulubiony tom!

Trzyma poziom

Trzyma poziom

Przyznam szczerze, że spodziewałem się czegoś więcej, czekałem do końca rozdziału 14, że pojawi się jakiś plot twist.

Klasyka, przez fuże "K", która mimo upływu lat fascynuje i sprawia, że czyta się jedym tchem. Polecam.

Klasyczny kryminał. Nic szczególnego. Opowieść ciekawa wielowatkowa. Spójna zwarta całość, niezbyt obszerna. Niestety albo staroświecki języka albo takie czasy ale tłumaczenie słowa "patrzałem" tak kłuję w oczy że zaczęło mi przeszkadzać. Chyba szukam bardziej ambitne książki.

Książka dla dorosłych czy książka dziecięca? A może by tak połączyć te dwa porządki? Jako fanka literatury dziecięcej pracująca też z osobami, którym trudno skoncentrować się na zadaniu, jestem zachwycona tą formą. Przedstawiam dziś książki z serii Ilustrowanej Klasyki Literatury wydanej przez wyd. Frajda. To nieco uproszczone historie znane z wielkich dzieł literatury światowej, z czcionką i interlinią ułatwiającą czytanie oraz wspaniałymi ilustracjami stworzonymi przez Maïté Schmitt.

Każde wydanie to też gratka dla kolekcjonerów (yhym, książkar damskich i męskich): schemat tworzenia postaci po lewej stronie okładki, brzeg z popiersiem głównego bohatera, na początku mapy, a na końcu spisy postaci i dodatki. Jak ja bym chciała jako dziecko już znać te historie, właśnie w tej wersji, w której sama mogłabym sobie poradzić z ich poznaniem. Stosunek ilustracji do tekstu jest z przewagą dla tego drugiego, adaptacje nie pomijają nawet drobnych szczegółów, są po prostu dostosowane do młodego czytelnika, a ewentualne nowe słowa — tłumaczone w krótkim słowniku.

Polecam całą serię:
„Opowieść wigilijną” - jako lekturę do egzaminu ósmoklasisty, w opracowaniu Jeremy’ego Haucka i tłumaczeniu Grażyny Woźniak;
„Drakulę” - jako podstawy romantycznej powieści grozy, w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Agnieszki Walulik;
„Sherlocka Holmesa. Psa Baskerville’ów” - jako klasykę powieści detektywistycznej w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Grażyny Woźniak;
„Moby Dicka” - jako opowieść o przygodzie i zemście, w opracowaniu Margaret McGuire Novak i tłumaczeniu Agnieszki Walulik.

To wielka zaleta umieć opowiedzieć o trudnych tematach prostym językiem, a to właśnie charakteryzuje tę serię. Polecam ją wszystkim młodym czytelnikom.

PS Z tej okazji rozbudowałam wpis z opracowaniem „Opowieści wigilijnej”, znajdziecie go na mojej stronie.

Książki przeczytałam (na głos!) w ramach współpracy z wydawnictwem Frajda, ale wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę.

#bababook #współpraca #sherlockholmes #drakula #mobydick #opowieśćwigilijna

13 435