Pies Baskerville'ów

Okładka książki Pies Baskerville'ów
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Sherlock Holmes (tom 3) Seria: Klasyka kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2004-01-01
2004-01-01
Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes powieść detektywistyczna klasyka
Inne

Okładka książki Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,7
Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 7 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,3
Moriarty: Tom 7 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 6 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,3
Moriarty: Tom 6 Arthur Conan Doyle,...

Okładka książki Sherlock Holmes i Pies Baskervilleów... z angielskim Marta Fihel, Dariusz Jemielniak
Ocena 7,7
Sherlock Holme... Marta Fihel, Darius...
Okładka książki Tajemnica Bruce - Partington i inne opowiadania Konrad Doberschütz, Arthur Conan Doyle, Bogdan Lekszycki, Aleksander Olszakowski
Ocena 6,1
Tajemnica Bruc... Konrad Doberschütz,...

Pierwsza część przygód Sherlocka Holmesa, jaką przeczytałam.
Historia rozgrywa się przy dworze Baskervillów, a dokładniej główną rolę odgrywają bagna i wrzosowiska nieopodal tego odosobnionego miejsca. Legenda o strasznym morderczym psie Baskervillów zdaje się nie być tylko wymyśloną legendą, a pies budzi postrach wszystkich. Wokół rozpostarta jest aura tajemniczości, nadprzyrodzonych sytuacji, mimo usilnych prób racjonalnego wytłumaczania tego co się dzieje.
Podobała mi się narracja tej książki i pomysły na przeprowadzanie śledztwa Sherlocka będącego o krok dalej przed wszystkimi łącznie ze swoim towarzyszem doktorem Watsonem.
Na miejscu toczy się kilka ciekawych wątków i ciekaweychosobowości z licznymi powiązaniami między sobą, a kluczowymi dla sprawy, choć na pierwszy rzut oka takie się nie wydają.

Pierwsza część przygód Sherlocka Holmesa, jaką przeczytałam.

Książkę trudno jest mi rzetelnie ocenić – mam sentyment i do niej, i do innych utworów Doyle’a o Holmesie, do których po prostu lubię wracać. Dla mnie niezmiennie jest to 9/10 za ciekawą historię, trzymającą w napięciu intrygę i gęsty klimat angielskich wrzosowisk – nawet jeżeli wiem, że dla wielu jest to ocena mocno na wyrost, bo do absolutnego arcydzieła „Psu Baskerville’ów” może brakować sporo.

Ocena 7/10 jest dla słuchowiska, które nieco zawiodło moje oczekiwania. Przede wszystkim ze względu na wykorzystanie tłumaczenia Eugenii Żmijewskiej, stosującej niepotrzebną mieszankę imion oryginalnych i spolszczonych. Dodatkowo mam wrażenie, że forma słuchowiska została zrealizowana odrobinę po łebkach – w moim odczuciu realizatorzy zbyt rzadko sięgali po dźwiękowe efekty tła, a muzyka momentami niekoniecznie sprawdza się jako tło opisywanych wydarzeń (podkreślam jednak, że *momentami*, bo ogólnie jest przyzwoita). Jest jeszcze kwestia Pawła Ciołkosza i Kamila Kuli, którzy mają trochę zbyt zbliżone do siebie głosy, przez co zdarzało się, że parę razy zgubiłem wątek, nie zauważając momentu, kiedy przestał mówić Holmes, a zaczął Watson (bądź na odwrót).

W ogólnej ocenie jest to jednak przyzwoicie – powiedziałbym, że bezpiecznie i bez szału – zrealizowane słuchowisko. A z braku laku – jako że jedyne dostępne na rynku, bo pierwsze (zrealizowane w latach 50.) nie przetrwało do dziś – można się nim, przynajmniej w moim odczuciu, bezpiecznie zainteresować. I raczej będzie to dobrze spędzony czas, a jest spora szansa, że – ze względu na dobry materiał źródłowy – porwie słuchacza.

"Pies Baskervillów" był moją lekturą bodajże w gimnazjum, wtedy mi się nie podobała: to chyba dobry dowód na to, jak lektury potrafią obrzydzić literaturę.
Dopiero zaczynam moją przygodę z Holmesem i jak na razie uważam "Psa Baskervillów" za najlepszą część. Sceneria jest świetna i pasuje idealnie do intrygi. Postaci, które moim zdaniem w poprzednich dwóch częściach były dość płaskie i takie "kartonowe" - w tej w końcu ożyły i kilka razy złapałem się na myśleniu, że to postacie historyczne. Dialogi - czyli druga rzecz, która nie podobała mi się w "Studium w szkarłacie" i "Znaku czterech" również są o wiele lepsze, choć nadal brakuje im polotu w niektórych miejscach i autentyczności w innych. Opisy jak zwykle klasa, klimat na bardzo wysokim poziomie.
Największym problemem "Psa Baskervillów" moim zdaniem jest zakończenie (uwaga, będą spoilery). Do momentu, w którym okazuje się, że tajemniczym człowiekiem mieszkającym na wrzosowisku jest sam Holmes, byłem gotowy ocenić tą książkę nawet na 10/10, nie potrafiłem znaleźć nawet jednej znaczącej wady. Ten moment był jednak na tyle znaczący, że dużo zaczęło się wtedy sypać. Odkrycie głównego antagonisty było chyba najbardziej rozczarowującym doświadczeniem. Żadnego twistu, żadnego oszukania czytelnika, żadnej intrygi ani wielkiego odkrycia, po prostu Sherlock pojawia się znikąd i podaje nazwisko. Zakończenie samo w sobie było też niesłychanie szybkie, zaś rozwiązanie "złapania" głównego złego znowu dość rozczarowujące.
Podsumowując, jedyne czego moim zdaniem zabrakło tej książce to świetnego zakończenia - od 3/4 poziom niestety spada. Jak dotąd zdecydowanie najlepsza część przygód Holmesa. Zdecydowanie warta polecenia. Z listy lektur (o ile tam jeszcze jest, w co wątpię) jednak raczej bym usunął, żeby nikomu nie niszczyć wrażeń.

Kolejne spotkanie z genialnym Sherlockiem Holmesem i jego błyskotliwym przyjacielem Doktorem Watsonem. Tym razem historia niczym z najlepszego horroru, osnuta mgłą tajemniczości i wydawać by się mogło, nadprzyrodzonych mocy, poraża swoim mrożącym krew w żyłach klimatem. Tym razem z daleka od zgiełku zatłoczonego Londynu, akcja powieści rozgrywa się w miejscu gdzie diabeł mówi dobranoc. Posiadłość rodzinna Baskerville’ów oraz ich rodziny, na której ciąży klątwa, nawiedzającą wrzosowiska zjawa w postaci wielkiego ogara która sieje postach w sercach mieszkańców i członków upadłego rodu. Tym razem przedstawiona z zupełnie nowej perspektywy, wprowadza powiew świeżości do serii o sławnym detektywie.

Póki co najlepsza część :D

Póki co najlepsza część :D

Ulubiona w twórczości Autora.

Ulubiona w twórczości Autora.

Na półkach: , , , , ,

😈😈😈
Rzadko kiedy to robię. Rzadko wracam do książek, które przeczytałam kiedyś. Ale do tej konkretnej czuję swego rodzaju sentyment. Obecnie jest ona lekturą dla szkół średnich, co mnie niezmiernie cieszy, bo to naprawdę dobry kryminał. Chociaż ma również drobne wady, to zawsze będę go wspominać ze wzruszeniem.
😈😈😈
Tym razem Sherlock Holmes musi rozwikłać zagadkę klątwy, jaka możliwe, że ciąży na słynnym rodzie Baskerville'ów. Gdy umiera sir Karol z tejże rodziny, jego śmierć wydaje się być podejrzana. Dlaczego wyszedł sam na bagna i to w ciemną noc? I dlaczego wokół jego ciała natrafiono na ślady olbrzymiego psa? Nieodzownie w rozwiązywaniu tej zagadki detektywowi będzie towarzyszyć doktor Watson, kronikarz i przyjaciel. Czy uda im się dojść do sedna tej sprawy?
😈😈😈
Niezmiennie zadziwia mnie kunszt kreacji postaci Sherlocka Holmesa. Byłam pod ogromnym wrażeniem tego, na jakie szczegóły on potrafi zwrócić uwagę, zwłaszcza, że większość z nich zdaje się być dla nas, czytelników ważkimi i nieważnymi. Doktora Watsona również pokochałam całym sercem, bowiem był taki dobrotliwi i cierpliwy względem wszelkich, nawet najbardziej szalonych pomysłów Sherlocka Holmesa. A także pocieszny, kiedy próbował sam rozwikłać tajemnicę piekielnego psa z bagien.
😈😈😈
Pomimo tego, że już tę powieść kiedyś czytałam to zaskoczyła mnie ona na nowo. Nie potrafiłam nadal rozwikłać, kto tutaj mówi prawdę, a kto łga w żywe oczy. Jestem zachwycona tym, że Arthur Conan Doyle osadził akcję tak naprawdę w jednym miejscu, a jednak działo się tu aż nazbyt wiele i czytelnik na pewno nie mógł narzekać na nudę.
😈😈😈
Drobnym minusem dla mnie było to, że na początku wszystko dzieje się bardzo powoli, można rzec, że autor oddał tempo swoim bohaterom, dał się im poprowadzić. Podobnie dzieje się z czytelnikiem podczas lektury - na początku jest wiedziony za rękę, niczym by był na przyjemnym spacerze. I nagle, zupełnie nieoczekiwanie jest zrzucana na niego bomba w postaci zakończenia śledztwa i wyjaśnienia całej sprawy. No właśnie, dla mnie nastąpiło to zbyt nagle i gwałtownie.
😈😈😈
W tym miejscu chciałabym wspomnieć o pewnym serialu BBC, który zwie się "Sherlock". Pewnie większość z was go widziała, ale niezmiernie będę powtarzać, że tak właśnie sobie wyobrażam tego detektywa. Uważam, że Benedict Cumberbatch wcielił się w niego znakomicie. I nie mówię tego tylko dlatego, że jest nieziemsko przystojny! 😄 Ale właśnie gra takiego oschłego, nieprzystępnego detektywa, dla którego najważniejsze są szczegóły. Gdy rozpoczynał śledztwo, widać było po nim doskonale, jak trybiki latały mu po głowie i gdy wpadł na rozwiązanie to zapadki wchodziły na swoje miejsce. To bardzo klimatyczny serial, polecam każdemu, kto jeszcze się uchował na tym świecie, nie widząc go.
😈😈😈
Podsumowując, "Pies Baskerville'ów" to już klasyka kryminału. Arthur Conan Doyle umiejętnie pokazuje tu dedukcję, knucie intryg i wyprowadzanie wroga w pole. Czyta się tę książkę po prostu wyśmienicie. Mam ochotę wykrzyknąć na całe gardło: "Chcę więcej takich książek!". A może właśnie to robię? Nadstawcie dobrze uszu! 😁

🍹🍹🍹
A wy lubicie wracać do tytułów, które już kiedyś czytaliście? 😎

😈😈😈
Tym razem Sherlock Holmes musi rozwikłać zagadkę klątwy,...

Najlepsza część jaką miałam okazję przeczytać. Porwała mnie od pierwszych stron. Jest trochę mroczna i o wiele lepiej napisana niż jej poprzedniczki. Podobały mi się opisy rezydencji i dialogi, których było całkiem sporo. Ma świetny klimat i chyba zakochałam się w doktorze Watsonie. Polecam

Moim zdaniem najlepsza część serii.

Moim zdaniem najlepsza część serii.

Arthur Conan Doyle (1859-1930), szkocki pisarz, lekarz i autor detektywistycznych powieści z głównym bohaterem, Sherlockiem Holmesem.
Dobry koncept na detektywistyczny kryminał. Oryginalny w swej osobowości, Sherlock Holmes ze swym nieodłącznym przyjacielem, dr Watsonem prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego mordercy spadkobierców rodzinnego majątku Baskerville'ów, wykorzystującego do tego celu rodzinną legendę.
Intrygująca fabuła w mrocznym klimacie rozgrywająca się wokół rodowego zamku, moczar, trzęsawiska z pięknem wrzosowiska. Zagadkowe postaci, ponure incydenty, dziennik
zdarzeń sprawiają,że powieść czyta się z niemałym zaciekawieniem - klasyka kryminału w dobrym stylu.

Arthur Conan Doyle Pies Baskerville'ów Zobacz więcej
Arthur Conan Doyle Pies Baskervillów Zobacz więcej