Dzikuska

Okładka książki Dzikuska
Irena Zarzycka Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze Rój Seria: Biblioteka Powieściowa "Roju" literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Biblioteka Powieściowa "Roju"
Towarzystwo Wydawnicze Rój
1990-01-01
1990-01-01

więcej Więcej

Fantastyczna opowieść o dzikiej, młodej dziewczynie, która przeżywa swoją pierwszą miłość i pierwsze zawody miłosne. Wychowywana przez 16 lat przez dziką naturę w końcu zaczyna uczyć sie jak zostać damą pod okiem młodego belfra.

Chyba każda powieściopisarka życzyłaby sobie takiego debiutu - a przede wszystkim takiego przyjęcia - jakie były udziałem młodziutkiej wtenczas Ireny Zarzyckiej. "Dzikuska" (1927) doczekała się przed wojną siedmiu wydań oraz ekranizacji ze Zbigniewem Sawanem i Marią Malicką w rolach głównych (1928, film nie przetrwał do dzisiaj).

Powodzenie wspaniałe, a co można...

Świetna, książka o miłości z biblioteczki mamy, która zaraziła mnie czytaniem. Więc mam do niej sentymentalny stosunek.

Wolę "Trędowatą".

Uwielbiam! Ta książka jest genialna. Co ja się przy niej uśmiałam, to moje. Polecam każdemu na poprawę humoru.

Na półkach: , , , , , , , ,

Przyjemny, lekki romansik. Panienka nieokrzesana i belfer. Początkowe psoty i niechęć prowadzą do miłości. film reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Henryk SzaroLeon Brun
gatunek: ObyczajowyRomansNiemy
produkcja: Polska
premiera: 29 listopada 1928 (Polska) 29 listopada 1928 (świat)

Książkę czyta się bardzo szybko. Przyjemny zapis, nieskomplikowana fabuła i wartka akcja sprawiają, że jest to dobra pozycja na lekturę nie wymagającą wysiłku umysłowego.

Zabójcza opowieść o miłości!!

Czytałam to kiedyś, w podstawówce jeszcze. Nie pamiętałam całości, a jedynie "przebłyski". Dziś coś mnie podkusiło i, po ponad dwudziestu latach, przeczytałam raz jeszcze... Jakie to infantylne, naiwne, przewidywalne, momentami głupie nawet... Jak to się dobrze czytało... Nie pamiętam, kiedy się tak przy książce popłakałam... Chyba się starzeję ;)

Na półkach: , , , ,

Uwielbiam tę książkę, często do niej wracam. Nawet nick ściągnęłam z imienia głównej bohaterki, bo moje również kończy się na Ita :)
Co do treści, bardzo podobała mi się postać Ity, u której w zachowaniu widoczny jest brak miłości i opieki matki, a która pod wpływem miłości do swojego nauczyciela zmienia się z każdym dniem. Historia lekka i przyjemna, ale ja lubię takie...

• Literatura polska
  • 2013