Czy to się nagrywa?

Okładka książki Czy to się nagrywa? Tomasz Pindel
Okładka książki Czy to się nagrywa?
Tomasz Pindel Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2011-10-26
2011-10-26
978-83-7799-017-9
polska literatura współczesna powieść obyczajowa humor

Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...
Okładka książki W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski, Berenika Kołomycka, Tomasz Pindel, Robert Sienicki, Jacek Świdziński, Fanny Vaucher
W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Singielki dla kawalerów

Książka przezabawna. Zastosowana forma literacka idealnie dobrana do zironizowania podziałów społecznych, polityki, środowisk akademickich, media i ogólnie naszego wspaniałego kraju. Celowe operowanie stereotypami, przy jednoczesnym ich łamaniu - po prostu wspaniałe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita książka, majstersztyk w dziedzinie konstrukcji wielowątkowej fabuły. Pozornie jest to takie sobie opowiadanie kryminalne z wątkiem romansu. Pozornie są to trochę niespójne, nieuporządkowane relacje uczestników zdarzeń. Pozornie rzecz jest o zwariowanym pomyśle na kolejny reality show. Pozornie... A w rzeczywistości jest to książka o prawdziwym problemie staropanieństwa i starokawalerstwa, o desperackim poszukiwaniu partnera, o bezduszności mas mediów i o "parciu na szkło". A mimo wszystko lekturę trzeba często przerywać aby otrzeć łzy... śmiechu, albo przetrwać kolejną salwę chichotu.

Książka Tomasza Pindela "Czy to się nagrywa?" opowiada o projekcie "Żona dla Polaka/Mąż dla Polki", który ma za zadanie połączyć w pary trzy panny z miasta i trzech kawalerów ze wsi (czyli coś na kształt telewizyjnego hitu "Rolnik szuka żony" tyle, że książka została wydana wcześniej ;)). Wśród wielu kandydatów do programu zostają wybrani trzej kumple z jednej wsi: Franciszek, Zygmunt i Stanisław oraz trzy przyjaciółki: Eliza, Gabriela i Karolina. Książka jest napisana w formie krótkich wywiadów na przemian od różnych osób - raz od uczestniczki programu, raz od uczestnika, a raz od osoby zupełnie postronnej. Dzięki temu poznajemy wydarzenia z różnej perspektywy, a nie tylko od jeden osoby.

Książkę szybko się czyta, jest lekka i przyjemna oraz prześmieszna, a zabawa przy jej czytaniu jest przednia. Fabuła potrafi nieźle wciągnąć, głównie przez to, że od początku wyczuwa się jakąś aferę, która wraz z rozwojem wydarzeń w książce nabiera odpowiednich rozmiarów ^^

Gorąco polecam :)

Książkę, którą czyta się bardzo przyjemnie. Fabuła oparta na tym, że zorganizowano program dla kobiet z miast i mężczyzn ze wsi, którzy mogliby się poznać, zakochać i zbudować rodzinę w kolejnym etapie znajomości.
A finał tego wszytkiego: "jak w życiu", jak to bardzo trafnie określiła moja przyjaciółka, od której książkę pożyczyłam.
Podobał mi się humorystycznie potraktowany wątek tajnego więzienia wojskowego na Mazurach;)

Podobał mi się humorystycznie...

Książka p.t. „Czy to się nagrywa”, której autorem jest Tomasz Pindel opowiada o rządowym programie o nazwie „Żona dla Polaka / Mąż dla Polki”. Zakłada on doprowadzenie do poznania się, łączenia w pary, a docelowo w rodziny singielek i starych kawalerów z obszarów o najwyższym odsetku bezżenności. W przypadku kobiet to największe miasta w kraju, gdzie piastują one wysokie stanowiska. Panowie zaś pochodzą z mało rozwiniętych gospodarczo rejonów Polski, głównie wschodniej. Tak skrajnie innych ludzi nie dzielą różnice. Nie – to wręcz przepaść w wykształceniu, kulturowa i światopoglądowa. Trudność zrozumienia się pomiędzy tymi ludźmi nie może obejść się bez sytuacji komicznych. Powieść jest zderzeniem dwóch światów: pań, takich jak Eliza, Karola i Gaba, wyjętych z „Seksu w wielkim mieście” i panów z serialowej ławeczki pod sklepem w Wilkowyjach.

Książka nie utrwala na szczęście stereotypu miastowej bestii z klasą i chłopa bez towarzyskiej ogłady. Okazuje się wręcz, że zbytnie przywiązanie do dobrych manier może być wadą w relacjach damsko-męskich, a prostolinijność mężczyzn – głosem rozsądku. Dodatkowo młodszy brat jednej z bohaterek wypowiada się w sposób pokazujący niższy poziom intelektualny niż Franka, Staszka i Muńka, zatem w konfrontacji z wykształconymi młodymi mieszkańcami Bieszczad, którym chciał zaimponować, wychodzi na kompletnego buraka.

Tytuł pochodzi od pytania zadawanego przez bohaterów, bowiem książka jest napisana jako zbiór nagrywanych przez reportera wypowiedzi i przedstawianych w treści bez korekty, jak na przykład:
„Raz mnie wzięli do tej, no, galerii ze sklepami. Ja nie wiem, na co to komu. Sklepów z tysiąc. Potrzebowałem se kupić klej do poklejenia butów, skarpety, bo mi się przetarły, i chleb i masło. U nas idę do sklepu i kupuję. A tam żem, kurna, zapierdalał z dwie godziny, bo w jednym sklepie to, w drugim tamto, tego u nas nie ma, tu drożyzna sakramencka, no nachodziłem się jak cholera. A klej i tak do dupy był.”

Pomimo tego, że temat „Czy to się nagrywa?” jest ciekawy i oryginalny, a całość okraszona obficie humorem oraz wątkiem kryminalnym, to duża część książki nie była dla mnie intrygująca, od której nie można by się oderwać. Odniosłam wrażenie, że zabrakło w niej jakiegoś rodzaju ikry autora, czy oddania lub pasji. Jednak systematycznie akcja tak się rozkręca, że śmiało można powiedzieć o niej – komedia. Treść „zahacza” również o tematy takie, jak manipulacje polityczne, pomyłki w pracy ABW czy tajne więzienie amerykańskie na północy kraju. Wszystko jest ujęte w ramy absurdu i zabawnych sytuacji, dlatego uśmiech czytelnikowi towarzyszy niemal cały czas. „Czy to się nagrywa” jest to wesołą, sympatyczną, lekką lekturą.

Miła, przyjemna i lekka lektura. Zaskakująco dobra książka czego na pewno nie można powiedzieć o okładce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

zabawnie opisana historia 3 kobiet z miasta i 3 mezczyzn ze wsi, komizm sytuacji doprowadza czytelnika do lez. Mankamentem sa relacje doktora i kilku poslow opisujacych zasady programu troche przynudzaja. Ksiazka dobra na ponure wieczory :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacja! Dawno tak się nie ubawiłam czytając książkę. Ba! Musiałam, po prostu musiałam wyimki czytać na głos mężowi, który również zaśmiewał się do łez.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Taka ocena za b. dobrze prowadzoną wielowątkową fabułę. I nawet czekało się na zakończenie. Jednak historia do mnie nie przemówiła.

• Przeczytane w 2013
  • Współczesna
  • Wygrane/Gratisowe

Dodaj cytat z książki Czy to się nagrywa?