Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1978),gdzie studiował na roku m.in. z Bożeną Stryjkówną, Elżbietą Piwek, Bogusławą Pawelec, Jackiem Komanem, Piotrem Skibą, Andrzejem Szczytko, Jacentym Jędrusikiem i Mariuszem Wojciechowskim. Karierę zawodową rozpoczynał w teatrze, pracując między innymi w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wrocławskim Teatrze Współczesnym pod dyrekcją Kazimierza Brauna, a od 1984 jako reżyser w Irlandii, gdzie stworzył wraz z Daire Brehan grupę teatralną, "Theatre Unlimited". Od 1989 był związany z BBC. W latach 1996-2003 współtworzył portale internetowe największych redakcji językowych Serwisu Światowego BBC oraz pracował jako redaktor naczelny europejskich serwisów internetowych Serwisu Światowego BBC. Od kwietnia 2003 do marca 2011 roku kierował Redakcją Ukraińską BBC. W latach 2011-2016 mieszkał w Polsce, pracując między innymi jako zastępca dyrektora, a następnie dyrektor biura koordynacji programowej TVP. Książki: Biografia twórcy najsłynniejszego polskiego teleturnieju "Wielka Gra Serafinowicza", reportaż historyczny "Niewygodny Polak", poświęcony zabójstwu przez Gwardię Ludową, komendanta policji polskiej w Warszawie, płk. Aleksandra Reszczyńskiego, "Gary Cooper Znad Wisły - Życie i role Jerzego Pichelskiego" jednego z największych amantów polskiego kina przedwojennego (Fabuła-Fraza, 2019).
Maciej Bernatt-Reszczyński, dziennikarz i aktor prowadzi po latach śledztwo w sprawie śmierci swojego dziadka, pułkownika Aleksandra Reszczyńskiego z granatowej policji. W 1943 roku, w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci za kolaborację z Niemcami.
Owocem tego współczesnego śledztwa jest ciekawa książka „Niewygodny Polak” napisana, jak powieść. Narracja toczy się w dwóch perspektywach czasowych. Śledzimy wydarzenia z czasów wojny, likwidację getta, powstanie warszawskie oraz współczesne próby wyjaśnienia tej historii przez autora. Jest to fikcja wymieszana z faktami.
Maciej Bernatt-Reszczyński rozmawia z córką pułkownika Reszczyńskiego - Hanią i świadkami tamtych czasów oraz historykami.
Był to czas, kiedy zaczęła się zwiększona aktywność polskich komunistów, którzy tworzyli przedpole dla nowej władzy ludowej w Polsce. Z jednej strony była Armia Krajowa, będąca zwolennikiem ustroju przedwojennego, która była zwalczana przez Armię Ludową wprowadzającą komunizm.
Jeśli ktoś interesuje się historią Polski z czasów drugiej wojny światowej, to wie, że to o czym pisze autor wydarzyło się naprawdę. Dla kogoś innego, będzie to ciekawa powieść do czytania.
Rozdziały są bardzo krótkie. Książka jest świetnie napisana, dzięki czemu czyta się ją łatwo i szybko.
Na jej kartach śledzimy skomplikowane losy Polaków w tamtym czasie, gdzie ścierają się dwie wizje przyszłości. Choć jeszcze wtedy większość z nich nie wiedziała, jak to wszystko się dalej potoczy, los Polski był już przesądzony. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. My o tym czytamy w książkach, ale żyją jeszcze ludzie, którzy to przeżyli. Polecam.
"Niewygodny Polak" to rzecz Aleksandrze Reszczyńskim, komendancie granatowej policji w Warszawie w czasie okupacji. Reszczyński zamordowany został we własnym domu przez komunistów za kolaborację i zdradę. Czy komuniści wiedzieli, że współpracował z kontrwywiadem AK? To nie ważne - ideologicznie też był po drugiej stronie barykady!
Książka skreślona jest dość sprawnie. Rozdziały są krótkie, choć czasami niektóre wydają się być zbędne, byleby wpleść w tekst imię, nazwisko czy pseudonim osób, wokół których "kręci się akcja". Dla mnie to oczywisty minus tej pozycji. Druga poważna uwaga z mojej strony, to to, że autor bardzo płynnie przechodzi ze stylu dziennikarskiego śledztwa do powieści, przez co zastanawiałem się co jest prawdą a co fikcją. Zresztą sam autor "strzela sobie w kolano" przyznając się, że treść książki w części utrzymana jest w formie LUŹNO opartej na faktach powieści sensacyjnej, że fakty historyczne przeplatają się z fikcją!
Kto choć trochę interesuje się historią, wie jak Polacy oceniali granatowych w czasie okupacji, wie jak przedstawiani byli w literaturze (np. "Wyrok na Franciszka Kłosa"),wie jaką linię oskarżenia obrała powojenna władza. Dlatego ważne jest aby odsłaniać drugie oblicze tej formacji. Przecież nikt z granatowych nie biegał po ulicy żeby chwalić się współpracą z AK.
Reasumując... temat niezwykle ciekawy i z niecierpliwością czekałem aż książka pojawi się w mojej bibliotece. Trudno jednak tą pozycję jednoznacznie sklasyfikować, ponieważ ani to książka historyczna, ani powieść. Mam w związku z tym ogromny niedosyt.