Polski dziennikarz, pisarz, aktor i reżyser. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1978),gdzie studiował na roku m.in. z Bożeną Stryjkówną, Elżbietą Piwek, Bogusławą Pawelec, Jackiem Komanem, Piotrem Skibą, Andrzejem Szczytko, Jacentym Jędrusikiem i Mariuszem Wojciechowskim. Karierę zawodową rozpoczynał w teatrze, pracując między innymi w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wrocławskim Teatrze Współczesnym pod dyrekcją Kazimierza Brauna, a od 1984 jako reżyser w Irlandii, gdzie stworzył wraz z Daire Brehan grupę teatralną, "Theatre Unlimited". Od 1989 był związany z BBC. W latach 1996-2003 współtworzył portale internetowe największych redakcji językowych Serwisu Światowego BBC oraz pracował jako redaktor naczelny europejskich serwisów internetowych Serwisu Światowego BBC. Od kwietnia 2003 do marca 2011 roku kierował Redakcją Ukraińską BBC. W latach 2011-2016 mieszkał w Polsce, pracując między innymi jako zastępca dyrektora, a następnie dyrektor biura koordynacji programowej TVP. Książki: Biografia twórcy najsłynniejszego polskiego teleturnieju "Wielka Gra Serafinowicza", reportaż historyczny "Niewygodny Polak", poświęcony zabójstwu przez Gwardię Ludową, komendanta policji polskiej w Warszawie, płk. Aleksandra Reszczyńskiego, "Gary Cooper Znad Wisły - Życie i role Jerzego Pichelskiego" jednego z największych amantów polskiego kina przedwojennego (Fabuła-Fraza, 2019).
Biografia Ryszarda Serafinowicza twórcy i pierwszego prowadzącego teleturnieju „Wielka Gra”, bijącego w swoim czasie rekordy popularności. To też książka o romantycznym okresie lat sześćdziesiątych w telewizji, gdy politycy jeszcze nie odkryli jej potęgi propagandowej, wszystkie programy nagrywane były na żywo, pracownicy stanowili jedną wielką rodzinę, a o reklamach na ekranie nikomu się nie śniło. Książka przynosi masę ciekawych faktów i anegdot z tego okresu i, mimo że mocno przegadana, jest bardzo ciekawym przyczynkiem do historii telewizji.
Książka jest biografią Ryszarda Serafinowicza, twórcy polskich teleturniejów: `Kółko i krzyżyk`, `20 pytań' i wreszcie 'Wielkiej Gry', która odniosła wielki sukces i stała się dosyć szybko teleturniejem kultowym, jak byśmy to teraz powiedzieli. Olbrzymia popularność 'Wielkiej Gry' jest teraz trudna do pojęcia, bo był to teleturniej elitarny, który premiował specjalistyczną wiedzę, wygrywało się w nim dzięki inteligencji, erudycji, wiedzy, zaś zwycięzcy zyskiwali wielką popularność, nieledwie status celebrytów.
Serafinowicz miał życiorys typowy dla inteligenta swojego pokolenia (urodził się w 1923r.). Jezuicka szkoła (Chyrów),konspiracja w czasie wojny, dziennikarstwo po wojnie, wreszcie praca w telewizji, która przyniosła mu olbrzymią popularność i status gwiazdy. A potem wymuszona emigracja po marcu 1968 roku.
Może najciekawsze są w książce opowieści o pierwszych latach telewizji, latach 60. kiedy to nie niepokojona przez polityków (którzy jeszcze nie dostrzegli jej siły propagandowej) 11 muza: „edukowała, poszerzała horyzonty i – kto dziś tego zwrotu nawet używa? - krzewiła kulturę.” To z tych czasów pochodzi niezapomniany Kabaret Starszych Panów i właśnie Wielka Gra. Był to też czas siermiężności technicznej, wszystkie programy nagrywano na żywo, a z 10 lat telewizyjnej kariery Serafinowicza zachowało się jedynie 10 sekund przypadkowego nagrania. W samym teleturnieju królowała grzeczność, wręcz galanteria, wysoka kultura, żadna tam wyniszczająca walka, dość powiedzieć, że zwycięzcy gratulują sukcesu pozostali uczestnicy.
Sporo tam ciekawych anegdotek, i tak wysokość głównej nagrody ustalił ponoć sam Gomułka, wynosiła dwadzieścia pięć tysięcy złotych i równała się średniej rocznej płacy robotnika (nie mogła być za wysoka). Zaś zwycięzcy konkursu zdobywali wielką popularność, o jednym z nich reportaż napisała sama Hanna Krall...
A potem, po marcu 1968 roku, atmosfera w telewizji zrobiła się nie do wytrzymania, i Serafinowicz wyemigrował do Kanady, gdzie szybko umarł na białaczkę. I tyle.
Autor wykonał olbrzymią robotę, dotarł do niewielu jeszcze żyjących członków rodziny Serafinowicza, jego kolegów i przyjaciół. Niemniej trochę się dłuży ta książka, zbyt szczegółowa jest, zbytnio wchodzi w detale. Ale w sumie bardzo ciekawa.
"(…) najlepsze historie niekoniecznie powstają w idealnych warunkach".
Dzięki tej publikacji, polscy czytelnicy mają niepowtarzalną szansę zapoznać się z wieloma książkami, jakie w ostatnich latach pojawiły się na naszym rodzimym rynku. Może dzięki zebranym w niej rozmowom, nabierzecie ochoty na przeczytanie jakiegoś reportażu, powieści, czy też komedii kryminalnej. Zdecydowanie jest w czym wybierać.
"Pisać. Rozmowy o książkach" to zbiór wywiadów, jakie w latach 2018-2020 były publikowane w "Magazynie Literackim KSIĄŻKI". To siedemdziesiąt rozmów z autorami prozy dla dorosłych, reportaży, czy też książek dla dzieci. Wśród rozmówców można znaleźć Cezarego Łazarowicza, Małgorzatę Rejmer, Alka Rogozińskiego, Grzegorza Kalinowskiego, Annę Sakowicz czy też Ninę Majewską-Brown.
Zróżnicowanie gatunków literackich, jakie przedstawiają bohaterowie omawianego zbioru to chyba największa wartość dodana tej publikacji, gdyż dzięki temu czytelnik poznaje naprawdę sporo ciekawych książek, jakie zostały wydane na przełomie ostatnich dwóch lat. Niektóre z ukazanych tytułów nie były zbyt mocno promowane w mediach, więc to niepowtarzalna szansa na to, aby zapoznać się z ich zarysem, a może w następnej kolejności, przeczytać samą książkę.
Rozmowy, jakie znajdziecie na łamach tej pracy zbiorowej charakteryzują się różnorodną obszernością. Jedne, dość krótkie, jedynie zahaczające o najważniejsze aspekty danej książki, inne zaś dłuższe, wgłębiające się w problematykę konkretnej publikacji. I muszę tutaj przyznać, że większość rozmów mnie usatysfakcjonowała, ale szkoda, że wywiad z Robertem Ziębińskim pt. "King bez tajemnic" okazał się tak krótki i powierzchowny. Czułam bowiem wielki niedosyt przy lekturze tego wywiadu.
Z pewnością na uwagę zasługują charakterystyczne tytuły poszczególnych rozmów, często trafiające w sedno poruszanych tematów. Trzy rozmowy z tego zbioru zwróciły moją szczególną uwagę, a mianowicie: "Polityka to niezła komedia" – rozmowa z Alkiem Rogozińskim, "Pszczoły i ludzie" – rozmowa z Arturem Boratczukiem oraz "Nieproszony Pan A." – rozmowa z Anną Sakowicz.
"Pisać. Rozmowy o książkach" to zbiór dla każdego, bo każdy może pobrać sobie bezpłatną wersję elektroniczną tej publikacji. Do tej pory pobrano już 1000 plików tej książki, co niezwykle cieszy, gdyż czytelnicy odnajdą na jej łamach wiele ciekawych tytułów, do których warto zajrzeć.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/