rozwińzwiń

Wielka gra Serafinowicza

Okładka książki Wielka gra Serafinowicza Maciej Bernatt-Reszczyński
Okładka książki Wielka gra Serafinowicza
Maciej Bernatt-Reszczyński Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328036178
Tagi:
Telewizja teleturnieje Wielka Gra
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
289
227

Na półkach: ,

Kolejna książka, która w znakomity sposób wprowadziła mnie w ten cudowny klimat telewizji czarnobiałej i jednoprogramowej lat 50. i 60. minionego stulecia...Niestety, te sielankę przerywa okropny rok 1968, a zaprezentowana tutaj historia Ryszarda Serafinowicza obnaża tę całą okropność w dosyć dosadny sposób...

Jasne, Telewizja okresu Gomułkowskiego miała swoje mankamenty, ale co tu dużo gadać, była tworzona przez ludzi wielkiej kultury, z ogromną pasją i zaangażowaniem. I co ważne - ludzie Ci "nie podlizywali się gustom publiczności, lecz te gusta wyznaczali" (jak to ktoś ładnie kiedyś powiedział). Do takich osób należał m.in. bohater książki. Przedwojenna elegancja, fachowość, styl, kultura...Ech, dziś takich ludzi już nie ma. Oczywiście, późniejsze "telewizyjne imperium propagandowo-rozrywkowe" Edwarda Gierka też miało swój niepowtarzalny styl i swoją jakość, ale ..to nie ten szczególny, kameralny klimat...

O Telewizji z czasów Serafinowicza można by mówić znacznie więcej, ale nie o to chodzi. Myślę, że osoby, które sięgają po tę opowieść sami są tego świadomi. Jest to na prawdę bardzo dobrze napisana książka. Ciekawym zabiegiem okazało się wplecenie do narracji pytań z Wielkiej Gry i różnych wątków jej dotyczących. Pewnie znajdą się głosy, którym się to nie spodobało, ale mnie osobiście bardzo. W ten sposób ten ponadczasowy teleturniej silniej związał mi się z osobą pana Ryszarda, bo co tu dużo ukrywać - do tej pory na hasło "Wielka gra" myślałam Stanisława Ryster.

I na koniec pytanie za 25 tysięcy - czy "Wielka gra jeszcze kiedyś powróci?" Jak przekonuje autor - prośby o to nie ustają...

Kolejna książka, która w znakomity sposób wprowadziła mnie w ten cudowny klimat telewizji czarnobiałej i jednoprogramowej lat 50. i 60. minionego stulecia...Niestety, te sielankę przerywa okropny rok 1968, a zaprezentowana tutaj historia Ryszarda Serafinowicza obnaża tę całą okropność w dosyć dosadny sposób...

Jasne, Telewizja okresu Gomułkowskiego miała swoje mankamenty,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Biografia Ryszarda Serafinowicza twórcy i pierwszego prowadzącego teleturnieju „Wielka Gra”, bijącego w swoim czasie rekordy popularności. To też książka o romantycznym okresie lat sześćdziesiątych w telewizji, gdy politycy jeszcze nie odkryli jej potęgi propagandowej, wszystkie programy nagrywane były na żywo, pracownicy stanowili jedną wielką rodzinę, a o reklamach na ekranie nikomu się nie śniło. Książka przynosi masę ciekawych faktów i anegdot z tego okresu i, mimo że mocno przegadana, jest bardzo ciekawym przyczynkiem do historii telewizji.

Książka jest biografią Ryszarda Serafinowicza, twórcy polskich teleturniejów: `Kółko i krzyżyk`, `20 pytań' i wreszcie 'Wielkiej Gry', która odniosła wielki sukces i stała się dosyć szybko teleturniejem kultowym, jak byśmy to teraz powiedzieli. Olbrzymia popularność 'Wielkiej Gry' jest teraz trudna do pojęcia, bo był to teleturniej elitarny, który premiował specjalistyczną wiedzę, wygrywało się w nim dzięki inteligencji, erudycji, wiedzy, zaś zwycięzcy zyskiwali wielką popularność, nieledwie status celebrytów.

Serafinowicz miał życiorys typowy dla inteligenta swojego pokolenia (urodził się w 1923r.). Jezuicka szkoła (Chyrów),konspiracja w czasie wojny, dziennikarstwo po wojnie, wreszcie praca w telewizji, która przyniosła mu olbrzymią popularność i status gwiazdy. A potem wymuszona emigracja po marcu 1968 roku.

Może najciekawsze są w książce opowieści o pierwszych latach telewizji, latach 60. kiedy to nie niepokojona przez polityków (którzy jeszcze nie dostrzegli jej siły propagandowej) 11 muza: „edukowała, poszerzała horyzonty i – kto dziś tego zwrotu nawet używa? - krzewiła kulturę.” To z tych czasów pochodzi niezapomniany Kabaret Starszych Panów i właśnie Wielka Gra. Był to też czas siermiężności technicznej, wszystkie programy nagrywano na żywo, a z 10 lat telewizyjnej kariery Serafinowicza zachowało się jedynie 10 sekund przypadkowego nagrania. W samym teleturnieju królowała grzeczność, wręcz galanteria, wysoka kultura, żadna tam wyniszczająca walka, dość powiedzieć, że zwycięzcy gratulują sukcesu pozostali uczestnicy.

Sporo tam ciekawych anegdotek, i tak wysokość głównej nagrody ustalił ponoć sam Gomułka, wynosiła dwadzieścia pięć tysięcy złotych i równała się średniej rocznej płacy robotnika (nie mogła być za wysoka). Zaś zwycięzcy konkursu zdobywali wielką popularność, o jednym z nich reportaż napisała sama Hanna Krall...

A potem, po marcu 1968 roku, atmosfera w telewizji zrobiła się nie do wytrzymania, i Serafinowicz wyemigrował do Kanady, gdzie szybko umarł na białaczkę. I tyle.

Autor wykonał olbrzymią robotę, dotarł do niewielu jeszcze żyjących członków rodziny Serafinowicza, jego kolegów i przyjaciół. Niemniej trochę się dłuży ta książka, zbyt szczegółowa jest, zbytnio wchodzi w detale. Ale w sumie bardzo ciekawa.

Biografia Ryszarda Serafinowicza twórcy i pierwszego prowadzącego teleturnieju „Wielka Gra”, bijącego w swoim czasie rekordy popularności. To też książka o romantycznym okresie lat sześćdziesiątych w telewizji, gdy politycy jeszcze nie odkryli jej potęgi propagandowej, wszystkie programy nagrywane były na żywo, pracownicy stanowili jedną wielką rodzinę, a o reklamach na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    5
  • Historyczne/biografie
    1
  • 01. Epub+
    1
  • E-book
    1
  • Biografie, Autobiografie, Wspomnienia
    1
  • Do przeczytania - papier
    1
  • Historia PRL
    1
  • Biografie/Autobiografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielka gra Serafinowicza


Podobne książki

Przeczytaj także