Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marcin Tomkiel

Źródło: http://isokolka.eu/sokolka/13208-marcin-tomkiel-skutek-demograficzny-zdarzen-sprzed-stu-lat-odczuwamy-do-dzisiaj-foto
2
6,4/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Dziennikarz Polskiego Radia Białystok, a w przeszłości także publicznej telewizji. Absolwent UwB oraz podyplomowo bankowości na INE PAN w Warszawie i studiów menedżerskich na Wydziale Ekonomii UwB. Jest współautorem publikacji Białostoczanie XX wieku i twórcą kilkudziesięciu radiowych reportaży i audycji dokumentalnych. Jego pasją jest regionalna historia i gospodarka.
6,4/10średnia ocena książek autora
8 przeczytało książki autora
17 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Bielsk 1915. Zapomniana bitwa
Marcin Tomkiel, Maciej Markowski
6,0 z 3 ocen
4 czytelników 1 opinia
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Bielsk 1915. Zapomniana bitwa Marcin Tomkiel 
6,0

Z grubsza udana praca opisująca przebieg operacji prowadzącej do tytułowej bitwy. Bardzo fajnie, ze wydano tą książeczkę (79 stron razem z dodatkami),bo niestety ale na naszym rynku wydawniczym nieco brakuje pozycji dotyczących pierwszej światowej - choć i to, na całe szczęście, ostatnimi laty się zmienia. Praca ta jest też przygotowana przez amatorów-pasjonatów, co niestety nieco wychodzi. Brak jest mapek. Niestety ale opisy jakichkolwiek operacji wojskowych bez map są strasznie nieczytelne, zwłaszcza gdy linie frontu czy rozdzielenia dywizji podaje się wedle miejscowości (część z nich zresztą dziś już nie istnieje). Wymusza to też nieraz straszliwe szatkowanie cytatów (miejscowość X na południowy wschód o Bociek, za rzeką etc),przez co same cytaty stają się nieczytelne - a wystarczyłoby dać parę mapek. Szatkowanie cytatów jak kapusty to odrębny zarzut - za dużo jest dopisków autorów i to czasem całkowicie zbytecznych. Trochę za mało też źródeł wspomnieniowych - jeden niemiecki generał i chorąży rosyjski to zdecydowanie zbyt mało by choć nakreślić poziom zaciętości tych zmagań. Brak mi tez szerszego prześledzenia koncepcji operacyjnych - zarówno niemieckich jak i rosyjskich (na różnych szczeblach dowodzenia) czy głębszego wejścia w znaczenie terenu i jego głównych cech. Mało też jest o aprowizacji armii (choć akurat tu autorzy pozytywnie mnie zaskoczyli - sądziłem, że w ogóle temat ten nie będzie funkcjonował a jednak parę informacji na ten temat można znaleźć).
Generalnie praca jest dobra - choć dałoby się zrobić to lepiej. Nie ma większych problemów z korektą, zdjęcia są całkiem fajnie dobrane także mocne 6/10
Wojna mocarstw. Podlasie 1914-1915 Marcin Tomkiel 
6,8

Książka o I wojnie światowej na Podlasiu i terenach mu bliskich (głównie 1914-1915 rok).
Uważam, że autor odwalił kawał dobrej roboty pisząc tę książkę, wykorzystał wiele niepublikowanych jeszcze źródeł, nawiązał do gospodarki i przemysłu na Podlasiu na początku XX w., opisał podlaskich uchodźców wywożonych daleko w Rosję. Człowiek uświadamia sobie, jak mało zostało odkryte na temat tej wojny; wiele dokumentów zostało spalonych lub zniszczonych w inny sposób, a i ludzi pamiętających te czasy ze świecą szukać.
Jako że jestem z Podlasia, fajnie jest poczytać o tym, co się wtedy działo, szczególnie, że nie mam już nikogo bliskiego, który mógłby mi coś na ten temat opowiedzieć.