Jeszcze jeden oddech

Okładka książki Jeszcze jeden oddech
Paul Kalanithi Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
When Breathe Becomes Air
Wydawnictwo Literackie
2017-09-14
2016-09-29
Data 1. wydania:
2016-01-12
Łukasz Małecki
autobiografia choroba nowotworowa kariera lekarz literatura faktu nowotwór rak sława sukces śmierć walka o życie walka z chorobą wspomnienia
Inne

Okładka książki Onkolodzy. Walka na śmierć i życie Joanna Kryńska, Tomasz Marzec
Ocena 7,4
Onkolodzy. Wal... Joanna Kryńska, Tom...
Okładka książki Dasz radę. Ostatnia rozmowa Jan Kaczkowski ks. (ksiądz), Joanna Podsadecka
Ocena 7,4
Dasz radę. Ost... Jan Kaczkowski ks. ...

Oficjalne recenzje i

Zrozumieć życie, zrozumieć śmierć

1097 48 165

Książka, którą bardzo łatwo i szybko się czyta, mimo, że tematyka łatwa nie jest. Autor zdołał wzbudzić we mnie ogromną sympatię i współczucie do swojej osoby. Byłam pod ogromnym wrażeniem jego dokonań zawodowych jako neurochirurga i tego co zdołał osiągnąć w tak ktotkim czasie swojego życia (co nie ukrywam, trochę mnie zdołowało pod względem własnych dokonań xd) . Zdecydowanie fragmenty opisujące relacje lekarz-pacjent i jego pracy w szpitalu były najbardziej fascynujące. Przez całą książkę towarzyszyło mi uczucie wielkiej niesprawiedliwości i smutku, że choroba musiała dotknąć kogoś, kto mógł zrobić jeszcze tyle dobrego. Książka niestety niedokończona, co widać na ostatnich stronach, a co jest jednak swego rodzaju jej ważnym elementem samym w sobie.

Bardzo dobrze napisana lektura, jestem facetem i jestem sam zaskoczony jak bardzo książka potrafiła mnie wzruszyć

Znakomity neurochirurg mierzy się z nowotworem. Własnym. Kiedy po latach nauki i pracy Kalanithi mógł wypłynąć na głębokie wody oszałamiającej kariery, dowiedział się o swojej śmiertelnej chorobie. To książka o umieraniu. W zgodzie ze sobą i światem. Dająca do myślenia, mnożąca tematy do dyskusji.

Płakałam czytając zakończenie. Sama książka odrobinę mnie zdołowała bo szukam swojego prawdziwego powołania i w moim rozumieniu, książka neguje kierunek, w którym chciałam dążyć - zdjęcia z siebie presji konieczności posiadania znaczącej życiowej misji i osiągania zawrotnych sukcesów na rzecz wiedzenia szczęśliwego, powolnego życia, które da mi spokój ducha i poczucie jedności z wszechświatem.

Piękna historia opisująca walkę lekarza nie tylko z chorobą, ale również z samym sobą.
Śmierć, niby taka oczywista i nieunikniona,...ale zarazem przerażająca, głównie w aspekcie tego czy ostatni rozdział naszego życia jest warty walki, czy poddania się chaosowi, który zwany jest przez niektórych losem...

Świadectwo walki niezwykłego lekarza z własną śmiertelną chorobą. Miał tak wiele planów i nadziei na przyszłość...

Poczatki bywają trudne.
W tym przypadku tak właśnie było.

Książką zainteresowałam się po wyjściu ze szpitala, kiedy na brzuchu miałam świeże szwy, a ręce zdobiły kolorowe siniaki po wenflonach.
Chciałam zrozumieć podejście chirurga do swojej pracy, pacjentów, śmierci... Paul pozwolił mi na to w dużym stopniu.

Zaczął od początku studiów medycznych, motywacji i tego, dlaczego wybrał akurat neurochirurgię (tak, ten wstęp był nudny).

Jednak gdy przeszedł do konkretnych przypadków z bloku operacyjnego było juz ciekawiej i to nie ze względu na plastyczne opisy, choć owszem, przykuwały uwagę, ale ze względu na zmianę jego perspektywy - ze zdystansowanego rezydenta, patrzącego na pacjenta jak na zlepek komórek, które można poćwiartować po to, by dotrzeć do sedna problemu - na lekarza, który potrafi dostrzec w chorującym... człowieka.

Gdy do głosu dopuścił swoje wątpliwości, żal, smutek, a nawet poczucie bezradności sam stał się bardziej ludzki, bliższy.
I tak minęły całkiem szybko 2/3 książki, jednak końcówka zwolniła tak, jak zwolniło tempo życia chorego Paula, a narracja przybrala kształt filozoficznych dywagacji na temat śmierci, przemijania i marności życia ludzkiego.
Lekarz pasjonata dał dojść do głosu swojej dekadenckiej wizji życia.
Końcówka ta była zarazem wstępem do pożegnania.

I co tu więcej powiedzieć - pacjentem może stać się każdy. Bez względu na pozycję społeczną czy stan posiadania, w końcu będzie musiał stanąć twarzą w twarz z tym, co nieuniknione.

Poczatki bywają trudne.
W tym przypadku tak właśnie było.

Zaczął od początku studiów medycznych, motywacji i tego,...

Biorąc do ręki tę książkę każdy wie, czego się spodziewać. Wie, jaki jest koniec.
A mimo wszystko łzy płyną jak już dochodzi do śmierci Paula.
Myślę, że mimo iż nie było to zamierzeniem autora, książka mimo wszystko przypomina jak ulotne jest życie i że nie wiadomo, co się zaraz wydarzy. Przybliża też kulisy pracy lekarza oraz zmagania z rakiem.

Niemniej, nie mogłam czytając pozbyć się wrażenia, że jednak jest to przedstawienie samego siebie w jak najlepszym świetle. Nie mówię, że autorowi się to nie należy, ale nie jest to pełne przybliżenie sylwetki człowieka, ponieważ nie ma ideałów i każdy ma jakieś wady, a to właśnie ta jednostronna narracja o dobroci Paula Kalanithiego sprawia, że łzy płyną. Jednak rozumiem, że miało to być też swoiste pożegnanie z córką i rodziną autora.

Powstrzymuję się od oceny. Nie wiem czy można do końca oceniać zapiski "z łoża śmierci". Wydaje mi się do niestosowne.

A mimo wszystko łzy płyną jak już dochodzi do śmierci Paula.

Niemniej, nie mogłam...

Prawdziwa i smutna książka o kulisach pracy lekarzy. Zakończenie.. no przykro. Pozycja na jeden wieczór.

Wolałabym nie oceniać tej książki. Bo jest prawdziwa, a danie czyjemuś życiu iluśtam gwiazdek to zbrodnia, ile by tych gwiazdek nie bylo.
Dlatego wyobrażę sobie że to beletrystyka i ocenię ją, cóż, przeciętnie. O wiele mocniej przemówiły do mnie inne książki o umieraniu. Za to bardzo ciekawy był opis pracy lekarzy. Wart pięćdziesięciu "Good doctorów".
Ale ale, nie bylabym sobą gdybym nie przyczepiła sie do tłumaczenia. Jak można było tak okaleczyć niezwykle piękny, poetycki i podsumowujący tytuł?!

Ale ale, nie bylabym...