rozwińzwiń

Jeszcze jeden oddech

Okładka książki Jeszcze jeden oddech Paul Kalanithi
Okładka książki Jeszcze jeden oddech
Paul Kalanithi Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
When Breathe Becomes Air
Wydawnictwo Literackie
2017-09-14
2016-09-29
Data 1. wydania:
2016-01-12
Łukasz Małecki
autobiografia choroba nowotworowa kariera lekarz literatura faktu nowotwór rak sława sukces śmierć walka o życie walka z chorobą wspomnienia
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zrozumieć życie, zrozumieć śmierć

1097 48 165

Trudna książka, nie dla każdego.

Trudna książka, nie dla każdego.

Książka o tym, że życie nie kończy się na śmiertelnej diagnozie raka i o tym, jak można cieszyć się życiem z widmem śmierci nad sobą oraz jak twórczo wykorzystać pozostałe chwile.

Niestety nie odnalazłam tutaj reklamowanej głębi filozoficznej i inspiracji. Większość książki to opis życia i pracy autora, które nie były przeciętne, ale też daleko im do wybitności. Liczyłam na więcej przemyśleń z okresu zmagania się z chorobą.

#6/10 - dobra

Pisać o własnym oczekiwaniu na nieuniknione, będąc w dodatku lekarzem, to dla mnie dziwna dziwna decyzja i nie wiem czym się kierował doktor Paul. Stworzył obraz śmiertelnie chorego-nadczłowieka, bohatera swoich ostatnich chwil i trochę mi to zakrawa na "osobisty pean".

Jeden z najlepszych neurochirurgów w Stanach Zjednoczonych staje się pacjentem. Choruje na raka, a jego życie po prostu się wali.

To zdanie mówi już wszystko. U schyłku swojego życia zdąży jeszcze napisać książkę. Właśnie tę.
Nikt nie chciałby być w jego skórze. Ale jak to jest ratować innych, a nagle z dnia na dzień stać się pacjentem? Jak to jest? Czy można pogodzić się z losem? Znać każdy krok leczenia i wyjść z tego cało, a może autor odliczał już dni do sądnego dnia?

Pochłonięta jednym tchem, z bólem w sercu, ze świadomością, że nie każdą chorobę można wyleczyć. A świat zbyt wiele stracił.

"Śmierć, tak dobrze mi znana z pracy, tym razem przyszła z wizytą osobistą.Oto się spotykaliśmy twarzą w twarz, a mimo to wyglądała nieznajomo"

Historia lekarza, zapewne wspaniałego neurochirurga, jednak jednocześnie takiego jak wielu innych. Gdyby pan doktor nie umarł na raka płuc w wieku 37 lat, zapewne nie byłoby tej książki i zapewne nikt, albo bardzo niewielu z nas, w ogóle o tym akurat lekarzu by usłyszało.

Książka jest napisana w formie "relacji z życia", dosłownie, niemal od samego początku, czyli od urodzenia przyszłego pana doktora, dzieciństwo, studia itd., itp., w sumie zupełnie nic nadzwyczajnego. Technicznie nieźle napisana, jednak niczego ani inspirującego, ani "świadectwa walki", ani nic podobnego, co było mi obiecane w opisie, nie zauważyłam. Znam kilka innych lepszych książek pisanych w czasie śmiertelnej choroby, czy przy końcu życia. Ta pozycja, że znowu zacytuję inną czytelniczkę [@zooba]

""Jeszcze jeden oddech" jest ich cieniem, popkulturową wersją zza oceanu."

Kolejna książka w ostatnim czasie, której nie chcę i nie jestem w stanie ocenić. Poruszająca historia utalentowanego neurochirurga, któremu przyszło się zmierzyć ze śmiertelną chorobą. Ostatni rozdział przyprawił mnie o łzy. Książka jak najbardziej godna polecenia.

Na półkach: , , , , ,

Jeśli nie potrafisz znaleźć w swoim życiu celu, zacznij od przeczytania tej książki, a cel znajdzie się sam...

Smutna historia przedstawiająca życie ze świadomością nieubłaganego końca jakim jest śmierć. Jednak jest to książka pokazująca nadzieje i zrozumienie. Nie wiemy ile zostało nam czasu i kiedy będzie nasz ostatni oddech, ale możemy zdecydować co chcemy zrobić by życie jakie zostawiamy stało się naszym świadectwem uczestnictwa na ziemi.

Książka o radzeniu sobie ze śmiercią z perspektywy lekarza, który chce pomóc pacjentom i perspektywy pacjenta, który jest lekarzem. Tym bardziej, że to jedna i ta samo osoba. CZasami dla mnie za bardzo szczegółowe opisy neurologicznych czynności i filozoficznie.

3 759
    3 522