O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie

Okładka książki O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie Eliza Mórawska-Kmita
Okładka książki O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie
Eliza Mórawska-Kmita Wydawnictwo: Full Meal kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie
Full Meal
2015-06-13
2015-06-13
chleb kulinaria white plate

Książkę kupiłam głównie z powodu pięknych zdjęć i historii związanych z chlebem. Okazało się, że upieczenie własnego chleba wcale nie jest takie trudne, jak mi się wydawało. Trzeba tylko dać czas swoim chlebom na wyrastanie, a sobie na naukę. Przepisy nie są idealne, ale dość różnorodne. Wypróbowałam większość. Zrobiłabym normalny spis treści na początku lub końcu książki, bo umieszczanie go w środku jest niezbyt wygodne. Acha, naprawdę nie trzeba poświęcać kolejnych ściereczek na wyrastanie chleba. Nic mu się nie stanie, jeśli wyrośnie od razu w foremce. Poza tym od razu można sobie darować kładzenie kostek lodu poziom niżej niż chleb. Spokojnie można włożyć miskę metalową lub żaroodporną na początku nagrzewania piekarnika. Bardzo przydałaby się jakaś instrukcja jak dobrze wyrobić chleb, który ma być pieczony bez formy. Bez niej bułka wrocławska wyszła mi płaska i twarda. Chyba za długo wyrabiałam ciasto. W keksówce większość chlebów wychodzi super, a za każdym razem wypróbowuję inny przepis z tej książki.

Jeśli ktoś chce zacząć piec chleb i nie wie jak się ma do tego zabrać, to polecam tę książkę. Muszę jednak ostrzec, że autorka nie wyjaśniła wielu kwestii związanych z produkcją własnego zakwasu. Owszem z książką zaczynałam go tworzyć i z laboratoryjną dokładnością dokaramiać. Niestety zabrakło mi wielu informacji w książce co do dalszego postępowania z zakwasem, żeby go nie zabić, żeby był aktywny itp. Książka zachęca do pieczenia samodzielnego, ale to nie jest taka prosta sprawa nawet jeśli autorka uważa inaczej. Przepisy fajne, próbuję po kolei z różnym skutkiem.

Piękna i klimatyczna książka pozwala na upieczenie domowego pieczywa nawet przez osoby początkujące. Pozycja zawiera przepisy zarówno na chleby jak i drobne pieczywo, na drożdżach lub zakwasie. Książka też zawiera wiele cennych informacji na temat składników i akcesorii jak i podpowiada dlaczego dany wypiek mógł się nam nie udać. Jednak ponownie jak w przypadku innych pozycji tej autorki, jeżeli ktoś jest bardziej zaawansowany w temacie albo oczekuje bardzo wyszukanych i egzotycznych połączeń to może się zawieźć.

• Kuchnia
  • Kulinarne
  • Kuchnia
  • Kulinarne
  • Chcę mieć

Dodaj cytat z książki O chlebie. 45 przepisów na wypieki drożdżowe i na zakwasie