Koronawirus a literatura: inicjatywy na rzecz czytania książek

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
16.03.2020

W obliczu pandemii koronawirusa zmienia się wiele, jednak jedna rzecz jest stała: miłość do książek. Okazują ją nie tylko czytelnicy, sięgając po lekturę w czasie przymusowego pobytu w domu, lecz także sami twórcy. Oto przegląd inicjatyw, dzięki którym wciąż możemy mieć dostęp do imprez kulturalnych oraz spotkań z pisarzami. A wszystko dzięki połączeniu z internetem. 

Koronawirus a literatura: inicjatywy na rzecz czytania książek

W ostatnich dniach obserwujemy znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania zglobalizowanego świata. Zamykają się sklepy i instytucje kultury, na granicach wielu państw przywrócono kontrole. Wiele z naszej aktywności przenosi się do internetu – śledzimy liczne konta na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Warto pamiętać, że mogą być one źródłem nie tylko informacji o obecnej sytuacji  za ich pośrednictwem możemy także korzystać z kultury.

Co robić w domu? Czytać!

Obecnie wielu z nas, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, ogranicza kontakty z innymi i przebywa w domu. W tym czasie dobrze jest sięgnąć po lekturę. Mimo że zamknięte są biblioteki, książki wciąż są dostępne on-line. Pisaliśmy ostatnio o tym, że kupując książki czytelnicy mogą wspierać branżę wydawniczą i pisarzy (a lubimyczytać.pl oferuje możliwość skorzystania z porównywarki cen pod każdym z dostępnych tytułów – do wyboru są zarówno książki tradycyjne, jak i e-booki i audiobooki). Wciąż korzystać można z bogatych zbiorów bibliotek internetowych – na czytelników czekają Wolne Lektury (które oferują między innymi nową książkę Łukasza Orbitowskiego „#manto”), a także  Polona lub Wielkopolska czy Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.

Darmowe e-booki, książki i gry planszowe

Z inicjatywą skierowana do czytelników wyszli też przedstawiciele branży książki oraz organizacje pozarządowe. Fundacja Powszechnego Czytania rozpoczęła akcję #TerazCzasNaCzytanie, która przypomina, że czas w domu warto poświęcić na lekturę. Dołączyła do niej platforma Legimi, która nie zapomina o dzieciach, które z powodu zamkniętych przedszkoli i szkół muszą przebywać w domu. Legimi bezpłatnie udostępnia e-booki i audiobooki dla najmłodszych. Wśród darmowych książek cyfrowych znalazło się 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom (między innymi „Księga luster” Adama Fabera, „Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej, „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja). Aby sięgnąć po wybraną pozycję, należy na stronie Legimi użyć specjalnego kodu. Kod brzmi: czytamy. Następnie wystarczy zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację.

Podobny pomysł sprawił również, że siły połączyły: Wydawnictwa W.A.B. i Wilga, wydawca gier planszowych Fox Games oraz Virtualo i Empik. W ciągu najbliższego tygodnia rozdadzą ponad tysiąc książek oraz gier planszowych – w tym 100 ebooków i audiobooków, 500 miesięcznych dostępów do serwisu Empik Go, 200 książek dla dzieci i 150 książek dla dorosłych. W akcji, która trwa do 29 marca, można wziąć udział dodając zdjęcie na Instagram lub Facebook, opisane hasztagami #zostańwdomu, #czytajksiążki i/lub #grajwplanszówki (szczegółowe zasady konkursu zawarte są w regulaminie).

#poezjawdomu, czyli nie zapominamy o wierszach

Już za kilka dni Międzynarodowy Dzień Poezji, któremu jednak w tym roku nie będą towarzyszyły spotkania z poetkami i poetami. Aby nie zapomnieć o liryce, Instytut Kultury Miejskiej (organizator Festiwalu Europejski Poeta Wolności, przeniesionego na czerwiec) ogłosił konkurs #poezjawdomu. Do wygrania jest 5 zestawów tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 (po zasady wyboru prac konkursowych odsyłamy do regulaminu). Aby wziąć udział w tej wirtualnej zabawie poetyckiej, wystarczy do 22 marca zrobić zdjęcie lub nagrać film, na którym czytamy ulubiony tomik poetycki, a następnie umieścić go na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #poezjawdomu. To świetny sposób, by przypomnieć twórcom, że w obecnych czasach poezja jest szczególnie potrzebna!

Spotkania autorskie w internecie

Drodzy Czytelnicy, zwracamy się do Was, ponieważ w warunkach kwarantanny bardzo nam Was brakuje, a niewykluczone, że odwzajemniacie tę tęsknotę. Imprezy kulturalne, w tym spotkania autorskie, zostały odwołane i wszyscy staramy się siedzieć w domu, więc pomyśleliśmy, że spotkamy się z Wami zdalnie.

Takimi słowami Jacek Dehnel rozpoczął informację o tym, że pisarze i pisarki zrzeszeni w Unii Literackiej codziennie wirtualnie połączą się z czytelnikami. Podczas tych spotkań autorzy będą czytali fragmenty książek – „rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane” – oraz odpowiadali na pytania czytelników. Przypomnijmy, że Jacek Dehnel niedawno opowiadał o Unii Literackiej użytkownikom lubimyczytać.pl, którzy mogli dowiedzieć się, że stowarzyszenie to będzie również aktywnie działało na rzecz promocji czytelnictwa. Jak widać, na realizację tych zapowiedzi nie musieliśmy długo czekać! Już w poniedziałek 16 marca cykl spotkań otworzy Zygmunt Miłoszewski, który przeczyta fragmenty dopiero co ukończonej przez siebie książki: „Bezcennego 2”. W kolejnych dniach internetowo z czytelnikami porozmawiają: Magdalena Grzebałkowska (17.03), Jacek Dehnel (18.03), Urszula Zajączkowska (19.03) oraz Michał Rusinek (20.03).

Takie spotkania organizuje również agencja autorska „Opowieści”, jednak na jej profilu na Facebooku będzie można spotkać się nie tylko z pisarzami, lecz także innymi ludźmi kultury. Każdego dnia (poza weekendem) o godzinie 19:00 z czytelnikami spotkają się prelegenci, opowiadający o literaturze i o pracy twórczej. „Opowieści w czasach zarazy” będą snuć między innymi Filip Springer, Marcin Wicha i Mikołaj Grynberg.

Pisarz i czytelnik coraz bliżej 

Na koniec należy wspomnieć również o inicjatywie pisarzy, takich jak Wojciech Chmielarz, Krzysztof Zajas, Grzegorz Kalinowski czy Jakub Ćwiek. Twórcy ci postanowili podczas przymusowego pobytu w domu pisać teksty, którymi na bieżąco będą dzielić się z czytelnikami. Zachęcamy do śledzenia ich publikacji w internecie (głównie na portalu Facebook). Droga, jaką słowo pisane musi przebyć, aby od pisarza trafić do czytelnika, dawno już nie była tak krótka!

Jak widać, mimo odwoływania kolejnych imprez i festiwali literackich, nie tylko znaleziono możliwość organizowania spotkań autorskich, lecz także aktywnie propaguje się czytelnictwo i uczestniczenie w licznych akcjach kulturalnych. Warto z nich korzystać i udowadniać, że książki są ważne zawsze – a szczególnie w niepewnych czasach.

A czy Wy również natknęliście się tego typu akcje internetowe? Dajcie znać w komentarzach innym czytelnikom!


komentarze [27]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 23.03.2020 16:01
Czytelnik

Zaplanowałem na ten tydzień.Namalowac obrazek, obejrzeć.Lochy i Smoki 2i 3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Baron_de_charlus Guermantes - awatar
Baron_de_charlus 23.03.2020 10:29
Czytelnik

Można też czytać/grać w gry paragrafowe, gdzie samemu współtworzy się fabułę. Jest tego od groma za darmo: http://masz-wybor.com.pl/gry-ksiazkowe/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
electric_cat  - awatar
electric_cat 22.03.2020 18:39
Bibliotekarka

Wydawnictwo SQN przez 2 tygodnie przecenia 1 ebooka do ceny 1 zł - dzięki temu złapałam 3.
Poza tym
Głową w dół
którą czytam obecnie można znaleźć za 5 zł (cena dotyczy ebooka). Nie tylko ją. Po szczegóły zapraszam na stronę Wydawnictwo IX.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Głową w dół
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 21.03.2020 21:46
Czytelnik

Takie pytanie,czy kurierzy jeżdżą normalnie.Bi zamówiłem książkę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudzielec  - awatar
Rudzielec 22.03.2020 09:11
Czytelniczka

U mnie tak, ale nie wchodzą na klatkę schodową, tylko proszą o zejście do drzwi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 22.03.2020 09:29
Czytelnik

O to super.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
electric_cat  - awatar
electric_cat 22.03.2020 18:40
Bibliotekarka

U mnie w piątek dostarczył pod drzwi mieszkania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 22.03.2020 19:19
Czytelnik

Dziękuję za info🌷

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
betsy  - awatar
betsy 20.03.2020 22:03
Czytelniczka

Czytam mnóstwo od lat. Ale teraz jakoś nie mogę. Czytanie nam zostaje, ale kontakty z rodziną i znajomymi już nie. Teatr, kino i wystawy też nie. Jak coś jest jedyną możliwością to jakoś nie cieszy... A nasza cywilizacja się wali. I to w błyskawicznym tempie. I chowanie głowy w piasek nic nie zmieni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 22.03.2020 18:58
Bibliotekarz

Nie jest aż tak źle. Możesz obejrzeć filmy, seriale, a nawet przedstawienia operowe, czy baletowe w internecie. Oprócz tego można wirtualnie zwiedzać i zobaczyć wystawy. Czasami więcej zobaczymy niż jakbyśmy byli tam fizycznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy  - awatar
betsy 22.03.2020 19:00
Czytelniczka

Oglądam. Ale boję się, że nie zobaczę się z moimi dziećmi i wnuczką w święta :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni  - awatar
jatymyoni 23.03.2020 12:15
Bibliotekarz

Ja już jestem tego pewna. Moja córka mieszka w Austrii. Mamy stały kontakt i mówi się trudno. Mieliśmy jechać po Teściową Córki, gdyż ona będzie spędzam Święta całkiem sama (dzieci za granicą), ale to też jest pod znakiem zapytania. Ona twierdzi, że to nie ma sensu i po co się narażać. Zobaczymy. Staram się żyć normalnie. Na szczęście możemy wychodzić na spacery. Oprócz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katarzyna Waliczek - awatar
Katarzyna Waliczek 20.03.2020 14:58
Bibliotekarka

A mój ukochany Autor, Neal Shusterman, postanowił czytać nam swoje mało znane opowiadania!
For English-Speaking, YA Fantasy fans <3
Link do filmiku z pierwszym opowiadaniem (j.angielski):

https://www.youtube.com/channel/UC2sP356IAT5ExXAwRKEEONA

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bee85  - awatar
bee85 19.03.2020 16:27
Czytelniczka

Warto też wspomnieć, że Empik udostępnił (przez 60 dni za darmo) usługę Empik Premium. Co w praktyce oznacza dostęp do ponad 11 tysięcy ebooków i audiobooków w aplikacj Empik GO.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SOO  - awatar
SOO 19.03.2020 09:36
Czytelniczka

Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką czytnika 😊 ilość znajdujących się na nim książek jest imponująca. Od klasyki, zawsze zostawianej na później (np. W poszukiwani straconego czasu - zostały mi 3 tomy), po nowości, już nie takie nowe jak Żmijowisko.
Chcąc, nie chcąc teraz jest czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. Ale czy to znaczy, że zabiorę się od...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ania  - awatar
Ania 18.03.2020 13:42
Czytelniczka

Jako, że jestem maniakiem czytelniczym, to zapas książek i tych papierowych i tych na czytniku mam na parę ładnych lat do przodu. Oprócz tego jest czas na różnej maści pasje rękodzielnicze; malowanie, robótki, haftowanie, tkactwo. A po za tym przyjemnie jest być w domu i zaznajomić się z rodziną od nowa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
A_Gusia  - awatar
A_Gusia 17.03.2020 07:10
Czytelniczka

Próbując odnaleźć się w tej nowej, trudnej rzeczywistości, ogarniając pracę zdalną, szkołę on-line wraz z dzieckiem i przechodząc na tryb domowy, spędziłam wczoraj fascynujący wieczór:
- o 18 (smażąc naleśniki) z Zygmuntem Miłoszewskim i fragmentami jego najnowszej, bardzo ciekawie zapowiadającej się powieści;
- o 19 z Filipem Springerem w jego gabinecie, w którym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej