Najnowszy numer dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania”

LubimyCzytać
11.02.2020

Pierwszy w 2020 roku numer dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” poświęcony jest w dużej mierze fenomenowi serialu „Wiedźmin”. Oprócz analizy pióra prof. Ryszarda Koziołka możemy również przeczytać rozmowę z samym pisarzem. A ten, jak wiadomo, wywiadów udziela rzadko.

Najnowszy numer dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania”

Olga Tokarczuk i Andrzej Sapkowski

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” na okładce znalazł się portret Andrzeja Sapkowskiego. Jak wyjaśnia we wstępniaku redaktor naczelny pisma Juliusz Kurkiewicz, wybór bohatera okładkowego potraktowany był tym, że netflixowy serial na podstawie cyklu stworzonego przez polskiego pisarza okazał się światowym hitem. W środku numeru znajdziemy wywiad z autorem przeprowadzony przez Radosława Czyża i Dorotę Szymborską, w którym pisarz odżegnuje się od porównywania Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk z sukcesem, jaki odniósł serial „Wiedźmin”. „Nie ta liga” – zauważa Sapkowski. 

Andrzej Sapkowski dla magazynu Książki

Od porównań nie ucieka jednak prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca i pisarz, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, który opowiada o ich osiągnięciach nie tylko w tym kontekście wymiernym, mierzonym nakładami książek i wysokością honorariów. Jak wykazuje, zarówno Tokarczuk, jak i Sapkowski mają wpływ na umysły swoich odbiorców. Koziołek zauważa, że mimo dzielących ich różnic, oboje w mniej więcej tym samym czasie wprowadzili do polskiej kultury literackiej mity, baśnie i magię, aby za ich pomocą mówić o człowieku z przełomu tysiącleci.

Reklama

W końcu, jak zauważa Koziołek, „Wiedźmina” nie musimy czytać tylko jako fantastycznej bajki, ale warto go potraktować poważnie, jako „okrutną satyrę na rzeczywistość schyłku XX wieku”.

Rozmowy „Książek”

Pierwszy tegoroczny numer „Książek” to również rozmowy z dwiema pisarkami chorwackiego pochodzenia: Ottessą Moshfegh i Dubravką Ugresić. Urodzona w Stanach Zjednoczonych Moshfegh w rozmowie z Kurkiewiczem opowiada o tym, czy w Nowym Jorku powinni się znaleźć początkujący artyści, a także o wpływie na literaturę, jaki wywiera portal społecznościowy Facebook. Dubravka Ugresić, z powodów politycznych mieszkająca na stałe w Amsterdamie, komentuje wynik styczniowych wyborów prezydenckich w Chorwacji oraz opowiada o swojej książce „Lis”, będącej studium geobiografii pisarki – wypędzonej z kraju i pozbawionej swej pierwszej tożsamości. Pisarka apeluje także o to, aby bać się kiczu. Jak mówi w rozmowie z Łukaszem Grzymisławskim:

Obecnie kicz jest zalegalizowanym, oficjalnym i podstawowym trybem estetycznym naszego życia. Stał się przezroczysty, powoli tracimy zdolność jego detekcji. [...]
Jeśli kamp to słabość do sztuczności i przesady, to kicz jest sztucznością, która stała
się naturalna.

Plotki o noblistach z Polski

A poza tym? Plotki i ploteczki o polskich noblistach, Swiatłanie Aleksijewicz, Szczepanie Twardochu, a także o… Dodzie. Małgorzata I. Niemczyńska, a Natalia Szostak, Juliusz Kurkiewicz i Dariusz Nowacki opisują literackie nowości. Z tegoroczną laureatką Paszportu Polityki w dziedzinie literatury Dominiką Słowik, autorką „Zimowli”, rozmawia Michał Nogaś. Sporo miejsca poświęcone zostało również Leopoldowi Tyrmandowi. O autorze „Złego”„Dziennika 1954” przy okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Tyrmanda pisze Krzysztof Varga. Infografikę na temat niezwykłego życia warszawskiego pisarza opracował Igor Rakowski-Kłos.Leopold Tyrmand

Gratką dla młodszych (i nie tylko!) czytelników jest opowiadanie napisane specjalnie przez Małgorzatę Rejmer, okraszone pięknymi ilustracjami Mariusza Andryszczyka. Patronem lutowego wydania dwumiesięcznika jest Maria Dąbrowska. Rozsiane cytaty z jej „Dzienników” zdobią cały numer magazynu „Książki”. Polecamy zwłaszcza tegorocznym maturzystom. W końcu egzamin dojrzałości tuż, tuż…

Reklama

komentarze [12]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2507
4
11.02.2020 10:59

Zapraszamy do dyskusji.


3806
3568
11.02.2020 20:07

Polska Fantastyka Podbija Świat i słusznie i bardzo dobrze.Nie tylko Wiedźmin.Ja czytam wiele polskiej fantasty i wiem.Że nie mamy co się wstydzić.Jesteśmy w tym dobrzy.Choć przyznam,że obecnie stałem się fanem książek.Z gatunku World Of Warcraft.


3086
138
12.02.2020 00:09

Ekhm.... może raczej "Wiedźmin" podbija świat bo jakoś innych książek fantasty chyba nie przetłumaczono... nie ma na nie jakoś popytu. A może ja po prostu nie wiem? :)


1477
13
12.02.2020 07:57

Jeśli chodzi o fantastykę, czyli science fiction, fantasy i horror to warto też pamiętać o Stanisławie Lemie. :)

Ja tam czuję, że niedługo będzie moda na fantastykę polską. :P


296
75
12.02.2020 13:36

Może i by tak było, jednak czy będzie... raczej nie. Myślę raczej że niedługo zarówno fantastyka jak i kryminał w literaturze, nie tylko polskiej, będzie miało swoje pięć minut za sobą. Powód jest prosty - wychodzi cała masa zarówno literatury fantasy jak i kryminałów co rzadko przekłada się na jakość tejże. Wszyscy są nastawieni na wielotomowe sagi z opasłymi tomiskami...

więcej

3086
138
12.02.2020 21:12

@Rafał: nie, no są współcześni autorzy którzy piszą dobrze. Teraz przegryzam się przez książki Petera F. Hamiltona i na prawdę są dobre. A Walter jon Williams? "Metropolita" i "miasto w ogniu" mnie zgniotły. Z polskich - "Keller" Marcina Jamiołkowskiego i cykl Gamedec Marcina Przybyłka są bardzo dobre. Ostatnia pozycja SF Grzędowicza też bardzo mi się podobała. Czyli jak w...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3806
3568
12.02.2020 07:45

Może trzeba, bardziej promować


1477
13
12.02.2020 08:03

Książki to jedno z tych czasopism, które raczej lekceważąco traktuje fantastykę. Mam nadzieję, że ten wywiad okaże się w porządku.


111
99
12.02.2020 17:56

Gdzie można kupić ten dwumiesięcznik? Bo jakoś nie widziałam go ani w kioskach,ani w EMPiK-ach...


611
594
15.02.2020 12:25

U mnie jest nawet w osiedlowym sklepie. W EMPIK-u to już na bank.


111
99
15.02.2020 12:54

Muszę jeszcze raz poszukać


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3806
3568
12.02.2020 18:02

Oprócz tych wielkich nazwisk,są też i ci mniej znani twórcy.Nie są popularni a też dobrze piszą


zgłoś błąd