75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Cytaty z książek o Zagładzie

LubimyCzytać
27.01.2020

Dziś mija 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Literatura obfituje w dzieła stanowiące wyrazy pamięci o ofiarach i świadectwa okrucieństwa tamtych czasów. Sięgnijmy więc po kilka cytatów z książek traktujących o Holocauście i obozach, w których traciły życie miliony ludzi. Czytając te słowa, nie pozwolimy zapomnieć o przeszłości.

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Cytaty z książek o Zagładzie

27 stycznia 2020 roku to dzień, w którym mają miejsce obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. To również data, w której mija 20. rocznica uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała organizacja International Holocaust Remembrance Alliance (oryginalnie: Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem). To wreszcie data 15. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Cytaty z książek o Auschwitz

W tym dniu powinniśmy wspomnieć wszystkich, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej, a w szczególności więźniów obozów koncentracyjnych. Szacuje się, że w Auschwitz zginęło ponad 1,1 miliona ludzi. Dziś pozostała po nich pamięć zaklęta w książkach. Choć na rynku ukazuje się ostatnio wiele publikacji, których akcja dzieje się w czasie Zagłady, skłaniamy do tego, aby sięgnąć po książki uznane dziś za klasykę literatury obozowej.

Jest prawo obozu, że ludzi idących na śmierć oszukuje się do ostatniej chwili. Jest to jedyna dopuszczalna forma litości. – Tadeusz Borowski, „Proszę państwa do gazu”

Auschwitz to nie jest Polska. To kawałek niemieckiej skóry, przetransplantowany, przyszyty do polskiego ciała, do polskiego miasta. – Anna Janko, „Mała zagłada”

Auschwitz. Straszne, okrutne słowo. Przy jego dźwięku sumienie świata dostaje drgawek. To miejsce, gdzie człowiek człowiekowi czynił coś takiego, co w żadnym języku świata nie zostało dotąd zdefiniowane. – Kazimierz Piechowski, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”

Dziś Oświęcim razem z okolicami jest pusty. Międzynarodowy cmentarz, ciągnący się na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Okoliczna ziemia czerwieni się kroplami jarzębin – nieprzeliczonymi jak krople krwi, które na nią padały przez szereg lat. – Seweryna Szmaglewska, „Dymy nad Birkenau”

Mam wobec swego narodu i wobec świata obowiązek; gdybym w wyniku jakiegoś zupełnie nieprawdopodobnego zrządzenia losu wyszedł mimo wszystko stąd żywy – na co zresztą trzeźwo myśląc nie mogę liczyć – mógłbym dać świadectwo temu, co tu na własne oczy widziałem. – Miklós Nyiszli, „Byłem asystentem doktora Mengele”

Wartownia i brama główna Auschwitz II, widok z rampy wewnątrz obozu. Zdjęcie współczesne

Reklama

Ludzie ludziom zgotowali ten los. – Zofia Nałkowska, „Medaliony”

Wszyscy myślą, że wyzwolenie to szczęście. Mają rację, ale wyzwolenie to też moment, kiedy się orientujesz, że jesteś sam i że nie ma już twojego świata. Nie ma nic i nikogo. Koniec. A ty żyjesz. W czasie wojny żyjesz nadzieją, a potem… już nie ma na co mieć nadziei. – Mikołaj Grynberg, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”

Miałem szczęście – wyrwałem się z tego piekła. Przeżyłem. Jestem nieskończenie szczęśliwy, że dożyłem radosnego dnia zwycięstwa. Ale nie zapomniałem o swych doświadczeniach. A mijające lata nie złagodziły ostrego bólu. Rany na ciele zagoiły się, ale rany w sercu pozostają głębokie. Będą bolały mnie do końca życia. – Andriej Pogożew, „Ucieczka z Auschwitz”

Fotografia otwierająca: główne wejście do obozu Auschwitz-Birkenau/Wikipedia Commons

Reklama

komentarze [25]

Sortuj:
1258
62
28.01.2020 18:19

Dodałabym jeszcze następujące książki
-  Człowiek w poszukiwaniu sensu Człowiek w poszukiwaniu sensu
-  Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

więcej

0
0
28.01.2020 10:25

Warto aby kazdy kto chce siegnac po ksiazki w rodzaju "Tatuazysty z Auschwitz"-zamiast po wspomnienia samych wiezniow-,przeczytal wywiad z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.Wywiad zamieszczony w "Dzienniku Baltyckim" pod tytulem "Czarny Disneyland,czyli moda na fikcję z Auschwitz" z 27 stycznia 2020 roku.


0
1512
29.01.2020 04:42

Dzięki za namiar na ten artykuł.


546
15
28.01.2020 08:26

Zacznę od trochę wytartego frazesu, że nie istnieją słowa, które mogłyby opisać to, czym był Holocaust. Auschwitz-Birkenau zajmuje w tym pojęciu centralne miejsce, bo jest najlepiej zachowanym pomnikiem tamtych wydarzeń; bo przez to miejsce przeszło setki tysięcy ludzi pozbawionych godności i prawa do obrony, szli po swojej ostatniej ścieżce, zapomniani i pozostawieni na...

więcej

Reklama
0
1512
konto usunięte
28.01.2020 07:19

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


1477
155
28.01.2020 10:44

"Jest też teraz moda na powieści z obozem w tytule". - połowa zysków z takich dzieł powinna trafiać na utrzymanie muzeów czy miejsc pamięci w rzeczonych obozach.


293
24
28.01.2020 19:48

@oliwia Muzea czy miejsca pamięci powinny odcinać się od takich "dzieł" najdalej jak tylko mogą. Muzeum Auschwitz krytycznie odnosi się do takiej literatury, nie rekomenduje jej i wątpię czy chciałoby przyjmować jakiekolwiek zyski ze sprzedaży tych książek.(mam taką nadzieję...)

Informacja, że część kasy ze sprzedaży idzie tam i siam, mogłaby bardziej zachęcać do kupna...

więcej

1477
155
28.01.2020 20:17

Może gdyby jeden ignorant z drugim musieli się podzielić grubą kasą, skończyłaby się ta hucpa. Oczywiście, to tylko moje pobożne życzenie;)


0
1512
29.01.2020 04:48

Tu użytkownik o stronę dalej polecił wywiad na temat takich książek z dyrektorem muzeum w Auschwitz-Birkenau: https://plus.echodnia.eu/podkarpackie/czarny-disneyland-czyli-moda-na-fikcje-z-auschwitz/ar/c15-14735222[/url


350
3
27.01.2020 23:30

Koniecznie przeczytaj: Ernst Klee "Auschwitz. Medycyna III Rzeszy i jej ofiary". Świetny, staranny, przeglądowy dokument. Bogata bibliografia. Szokuje powojennymi życiorysami katów. Niemieckie nazwisko na okładce brzmi tu jakoś wyjątkowo mocno. Ale to nie Niemiec, to Człowiek. Ginący gatunek w fali dzisiejszego neonacjonalizmu. Pełen szacunek!


99
23
27.01.2020 23:19

Ja polecam książkę wydaną niedawno. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
 Położna z Auschwitz Położna z Auschwitz


572
72
27.01.2020 20:32

Pięć lat kacetu


494
250
27.01.2020 20:28

Bardzo ciekawa propozycja to też  Tatuażysta z Auschwitz Tatuażysta z Auschwitz


359
67
28.01.2020 15:29

Może i ciekawa, ale raczej nikt jej nie poleca.


2902
744
28.01.2020 15:45

Powtórzę za @Bono
"Warto także,aby każdy kto chce sięgnać po książki w rodzaju "Tatuażysty z Auschwitz"-zamiast po wspomnienia samych więźniów-,przeczytał wywiad z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.Wywiad zamieszczony w "Dzienniku Bałtyckim" pod tytułem "Czarny Disneyland,czyli moda na fikcję z Auschwitz" z 27 stycznia 2020 roku."
Może i...

więcej

359
67