Pamiętnik zamordowanej przez nazistów Reni Spiegel zostanie opublikowany za granicą

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.09.2019

Potajemnie spisywany w Przemyślu przez Renię Spiegel pamiętnik, porównywany do „Dziennika” Anne Frank, zostanie wydany przez Penguin Random House. To świadectwo okrucieństw wojny widziane oczami nastoletniej dziewczyny. 

Pamiętnik zamordowanej przez nazistów Reni Spiegel zostanie opublikowany za granicą

Urodzona w Uhryńkowcach na terenie dzisiejszej Ukrainy w żydowskiej rodzinie Renia Spiegel rozpoczęła pisanie swojego dziennika w styczniu 1939 roku. 1 września przebywa w Przemyślu u dziadków. W trakcie wojny zapełnia karty pamiętnika kolejnymi opisami dni pełnych strachu, cierpienia, samotności. Portretuje codzienne życie pod okupacją sowiecką, a potem niemiecką. Opisuje powstawanie przemyskiego getta. Pomimo tragedii wojny znajduje się w pamiętniku także miejsce na opis młodzieńczych miłości i pierwszych pocałunków nastoletniej Reni. Uzupełniany jest on do ostatnich dni życia Spiegel, gdy tydzień po ukończeniu osiemnastego roku życia zostaje zastrzelona na ulicach Przemyśla przez gestapowców. Ostatnie, chwytające za serce słowa zapisane w dzienniku należą do jej chłopaka Zygmunta Schwarzera. 

To również jemu możemy zawdzięczać przetrwanie spisanej historii Reni Spiegel. Zanim został wywieziony do obozu w Auschwitz, zdołał ukryć w Przemyślu cenny dziennik. Zygmuntowi udaje się przeżyć hitlerowski obóz śmierci. Zostaje lekarzem w armii amerykańskiej i – w niewyjaśniony sposób – odzyskuje zapiski dziewczyny. W 1950 roku na nowojorskim Manhattanie spotyka się z siostrą Reni, Elżbietą, i jej matką, by na ich ręce przekazać nigdy niewidziane przez nie świadectwo wojennych dni ukochanej córki i siostry. 

Dziennik został wydany w Polsce w czerwcu 2016 roku nakładem Fundacji imienia Reni Spiegel. Niebawem na rynku ukaże się angielskie tłumaczenie wydane przez Penguin Random House, a pod koniec roku planowane jest wznowienie polskiego wydania. Historia nastoletniej Reni Spiegel nie ulegnie zapomnieniu.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anafis  - awatar
Anafis 16.09.2019 20:26
Czytelniczka

Chcę przeczytać. Jakoś mi ta pozycja zupełnie umknęła trzy lata temu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mała_mi  - awatar
mała_mi 16.09.2019 16:07
Czytelniczka

Podobną relację można znaleźć w Pamiętnik Rutki Laskier

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pamiętnik Rutki Laskier
PanKracy  - awatar
PanKracy 16.09.2019 12:55
Bibliotekarz

Renia Spiegel czy Anne Frank, takich osób prowadzących dzienniki w czasie wojny mogło być dużo więcej. Czy uda się jeszcze ocalić pamięć kogokolwiek z milionów anonimowych ofiara minionej wojny?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
fossa  - awatar
fossa 16.09.2019 12:30
Oficjalny recenzent

Szkoda, że w Polsce mało kto słyszał o tej książce, a tymczasem w Ameryce pewnie stanie się bestsellerem, tak dobrą będzie mieć kampanię marketingową biorąc pod uwagę jeszcze to, że bynajmniej nie żadne niszowe wydawnictwo się nią zainteresowało, ale wręcz przeciwnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.09.2019 10:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post