Ucieczka z Auschwitz

2020-01-15
2011-01-12
Piotr Chojnacki
Świat Książki
obóz koncentracyjny wojna historia Auschwitz okrucieństwo więzienie biografia listy i wspomnienia literatura faktu
biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-01-15
Piotr Chojnacki

Trudna, wzruszająca i przerażająca. Spisane wspomnienia bez zbędnych ubarwień (typu romanse itp). Ciężka lektura.

Bardzo dobre wprowadzenie w temat Auschwitz. Krótko i na temat przedstawione najważniejsze informacje o obozie we wstępie do książki. Dowiedziałam się też wielu nowych wiadomości o obozie. Wspomniania z obozu są wzruszające i jednocześnie przerażające. Wydaje mi się jakby autor w czasie swojej opowieści próbował odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego z tylu ludzi to...

Książka ilustruje to z czym mieli do czynienia więźniowie w obozie Auschwitz.

Książka jest dobrze poprowadzona, treściwa i szczegółowa, zdecydowanie poradzą sobie z nią osoby z małą wiedzą o Auschwitz lub wojnie. Przede wszystkim zmienia postrzeganie Rosjan - na lepsze, ale najbardziej ciekawym rozdziałem jest ,,Ucieczka" wzbudza wiele emocji, czuję się zorganizowanie grupy co rozpala całą interpretację jeszcze bardziej.

-Czy to szczęście? Czy siła...

Książka, która „przeczołgała” mnie emocjonalnie i zdołowała straszliwie. Niby człowiek wie, że takie rzeczy się działy, ale relacja tego prostego żołnierza rosyjskiego, naocznego świadka jest tak wstrząsająca, że brakuje mi słów na to aby pisać tu jakieś oceny książki.

Jest to (jak już wspomniałam wcześniej) relacja radzieckiego jeńca wojennego Andrieja Pogożewa z pobytu...

Piękna i wartościowa książka. Bardzo ja polecam. Idealnie odzwierciedla realia życia w czasie wojny. Pokazuje dramat zagłady ludzi i życia w obozie koncentracyjnym. Fascynacja historia ucieczki. Walki o swoje życie i wolność.

Książka to tak naprawdę historia pobytu autora w Oświęcimiu i zbrodni popełnionych przez Niemców na tamtejszych więźniach. Samej ucieczce Pogożew poświęcił tylko jeden rozdział i jest ona relatywnie krótka i zwięźle opisana. Autor dosyć szczegółowo relacjonuje to co przeżył i to jest najważniejszym przesłaniem tej książki, a nie ucieczka. Widmo towarzyszącej więźniom...

Ciężko mi się czytało bo to opowieść dość smutna i straszna to co się działo, ale wart czytania

Nie warto oceniać samej historii... jest to dosyć bolesny temat dla każdego Polaka. Sama książka napisana jest w sposób na prawdę ciekawy, pokazuje życie w Auschwitz wzrokiem zwykłego mężczyzny. Może motywu ucieczki nie było za wiele, to miło było zagłębić się w całą historię Andrieja. Pozycja zawiera też zdjęcia z obozu, a samą w sobie opowiastkę czyta się szybko. Nie jest...

Jedna z wielu takich książek. Trudna ocena bo ciężko oceniać taką tragedię ale za przekaz 6

Dyskusje

1 076