rozwiń zwiń

Tęsknisz za „Sukcesją”? Pokochasz te książki

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
07.06.2023

Za tobą czwarty sezon „Sukcesji” i pustka, jaką zostawili po sobie Royowie, okazała się trudna do wypełnienia? Te książki pomogą ukoić twój ból. Mam tu 6 tytułów, które swym klimatem doskonale oddają specyfikę serialu. Zarówno klasyki, jak i nowsze, doskonale przyjęte powieści.

Tęsknisz za „Sukcesją”? Pokochasz te książki Materiały promocyjne HBO

Opowieść o rodzinie Royów, właścicielach korporacji medialnej Waystar Royco, dobiegła końca. Serial stworzony przez Jesse’ego Armstronga zgarnął blisko 50 nagród, w tym pięć Złotych Globów, i doczekał się niemal 90 nominacji. 

„Sukcesja” to serial kunsztowny, doskonale napisany i świetnie zagrany, ale być może nie to stoi za jego sukcesem. W każdym razie nie tylko to. Armstrong doskonale wyczuł ducha czasu. Satyra na jeden procent najbogatszych, możliwość podglądnięcia przez dziurkę od klucza walki o władzę i obserwowania manipulacji, których dopuszczają się uprzywilejowani – cały ten paskudny koktajl, doskonale zmiksowany przez Armstronga (który, co warto wspomnieć, przed kilkoma laty zadebiutował powieścią „Love, Sex and Other Foreign Policy Goals”, opowiadającą o misji studenckiej trupy teatralnej w Bośni podczas wojny lat 90.), wyjątkowo posmakował widzom na całym świecie.

Tak oto „Sukcesja” to jeden z najgorętszych seriali ostatnich lat. Coś więcej niż sezonowa ciekawostka, o którą w zalewie serialowych produkcji nietrudno.

Tyle że właśnie się skończył. Jeśli więc, podobnie jak miliony widzów na całym świecie, zdążyliście zatęsknić za Royami, z poczuciem straty, które po sobie zostawili, pomogą wam poradzić sobie te książki.

Książki podobne do „Sukcesji”

Bracia Karamazow, Fiodor Dostojewski

Co wspólnego mogą mieć Dostojewski i opowieść o mediowym molochu z XXI wieku? Ano, gdy przyjrzeć się dokładnie, całkiem sporo.

„Bracia Karamazow”, prawdopodobnie największa powieść w dorobku rosyjskiego mistrza, zwieńczenie jego twórczości i – dla wielu – jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej w ogóle, to historia ojcobójstwa ujęta przez Dostojewskiego w ramy powieści psychologicznej, co pozwala na dogłębną analizę motywacji, jakimi kierują się bohaterowie, i żądz, które nimi władają.

W losach rodziny Karamazowów – braci, z których każdy obciążony jest własnymi winami, i ich ojca Fiodora – z łatwością dostrzeżemy namiętności, które targały Royami. Fiodor Pawłowicz jest ojcem trzech synów, których traktuje z jawną pogardą, a fabułę napędzają relacje między patriarchą a jego dorosłymi dziećmi. Brzmi jakby znajomo?

W Karamazowach znajdziemy rzecz jasna znacznie, znacznie więcej. W swej ostatniej powieści Dostojewski, jak to Dostojewski, stawia pytania o rzeczy największe: istnienie Boga, pochodzenie zła, prawo moralne czy człowieczeństwo.

„Król Lear”, William Shakespeare

Nie bez powodu serial autorstwa Jesse’ego Armstronga określany był mianem „szekspirowskiego”.

Uznawany za jedno z największych osiągnięć Szekspira „Król Lear” to ponadczasowa opowieść o królestwie, w którym starzejący się władca popada w obłęd.

Skojarzenia z „Sukcesją” pojawią się niejako automatycznie. Tytułowy Lear, zmęczony latami panowania, podejmuje decyzję, by rozdzielić królestwo między trzy córki. Decyzja o podziale ma być zaś zależna od miłości do ojca. Tyle tylko, że pech chciał, iż król, desperacko pragnący uwielbienia, postanawia otoczyć się pochlebcami i słuchać słodkich komplementów. Przegania z kolei tych, którzy oferowali mu szczerość.

Decyzje króla Leara prowadzą go do tragicznego upadku.

„Gniazdo”, Cynthia D’Aprix Sweeney

Dajmy odetchnąć klasykom. „Gniazdo” (Znak Literanova), debiutancka powieść Cynthii D’Apris Sweeney, opowiada historię rodziny Plumbów. Tytułowe Gniazdo to wspólny fundusz powierniczy założony przez nieżyjącego już ojca dla czwórki dzieci. Fundusz może okazać się jedynym ratunkiem dla rodzeństwa, z którego jedno zadłużyło się po uszy, by ratować sklep z antykami, inne nie daje rady dalej spłacać kredytu hipotecznego, a jeszcze inne od lat nie potrafi skończyć powieści, która miała przynieść pieniądze.

Problem pojawia się, gdy wypłata pieniędzy jest zagrożona przez czwartego członka rodzeństwa, Leo, który spowodował wypadek, prowadząc pod wpływem.

Podobnie jak „Sukcesja”, „Gniazdo” analizuje, w jaki sposób pieniądze mogą kształtować relacje między rodzeństwem.

Powieść Sweeney zachwyciła amerykańskich czytelników i wkrótce została bestsellerem „New York Timesa”. Sprawdźcie, czy zachwyci i was.

„Sycylijskie lwy”, Stefania Auci

Pierwszy tom sagi rodziny Florio, niekoronowanych królów Sycylii, przyjął się u nas wyjątkowo dobrze. Popularności powieści Stefanii Auci nie zaszkodził z pewnością fakt, że gdy z początkiem 2023 roku Iga Świątek rzuciła swoim fanom wyzwanie czytelnicze, pierwszą z przeczytanych przez nią książek były właśnie „Sycylijskie lwy” (W.A.B.).

Historia rodu Floriów, prostych sprzedawców przypraw, którzy dzięki ambicji i determinacji zostali jedną z najpotężniejszych rodzin Południa Włoch, to historia sprytnych, acz aroganckich mężczyzn, silnych kobiet, wielkiej fortuny, zdrad, manipulacji i walki o władzę.

Raz jeszcze muszę zapytać: brzmi znajomo?

Jeśli pokochaliście „Sukcesję”, jej brak z pewnością osłodzi wam powieść Auci. Zwłaszcza że na polskim rynku jest też drugi, blisko 800-stronicowy tom sagi.

Książki do przeczytania po „Sukcesji”

„Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”, Sara Gay-Forden

O wydanej w Polsce blisko 20 lat temu książce Sary Gay-Forden przypomnieliśmy sobie na nowo w związku z premierą filmu Ridleya Scotta, w którym w głównych rolach wystąpili: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jeremy Irons, Salma Hayek i Jared Leto.

I słusznie. „Dom Gucci”, pięknie odświeżony przez wydawnictwo Marginesy, to licząca niemal 500 stron historia potęgi prawdziwej dynastii – i jej równie zdumiewającego upadku.

Podobnie jak „Sukcesja”, „Dom Gucci” daje nam szansę, by podejrzeć świat elit. A jest co podglądać. Historia Guccich to olbrzymie pieniądze, intrygi, wielkie namiętności i wielka tragedia, która niemal zniszczyła modową dynastię. A także – kulisy odrodzenia jednej z najpopularniejszych luksusowych marek świata.

„Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie”, Edward Gibbon

Skoro jesteśmy przy upadkach imperium, może by tak prześledzić upadek molocha, który wydawał się niezniszczalny?

„Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” (Państwowy Instytut Wydawniczy), monumentalne dzieło Edwarda Gibbona, bywa nazywany historyczną książką wszech czasów. I bynajmniej nie na wyrost, bo praca angielskiego historyka, wydana po raz pierwszy w końcu XVIII wieku, krąży w obiegu – i to nie tylko naukowym, ale i powszechnym – od blisko ćwierćwiecza.

Trudno się zresztą dziwić. Książka Edwarda Gibbona od 250 lat zachwyca czytelników nie tylko walorami czysto naukowymi, ale i literackim warsztatem autora. Stylowi Gibbona daleko do uniwersyteckiej płaskości i hermetyczności języka.

Znajomość losów Cesarstwa Rzymskiego pozwala zrozumieć wyraźne odniesienia, których używają bohaterowie „Sukcesji”. Motyw schyłku imperium nie został zresztą wybrany przypadkowo.

Karolina z „Sukcesji” pisarką

Na koniec ciekawostka. Dagmara Dominczyk, polska aktorka urodzona w Kielcach, która na początku lat 80. wraz z rodziną wyjechała do Nowego Jorku, wcieliwszy się w postać Karoliny, wystąpiła w 34 odcinkach „Sukcesji”, próbowała swoich sił również jako pisarka.

Blisko dekadę temu nakładem wydawnictwa Sonia Draga na polskim rynku pojawiła się powieść „Kołysanka polskich dziewcząt”, przełożona z języka angielskiego przez Ewę Penksyk-Kluczkowską.

W opisie wydawcy czytamy:

Mieszkająca na stałe w USA Anna, nieśmiała Kamila i piękna, acz arogancka Justyna poznały się podczas wakacji w Kielcach. Dziewczęta przez wiele lat spędzały tam każde kolejne lato, dopóki los nie rozdzielił ich na dobre. Anna została aktorką i zamieszkała w Nowym Jorku razem z Benem, swoim chłopakiem hipsterem. Kamila uciekła do Michigan po tym, jak dowiedziała się, że jej mąż jest gejem. Justyna pozostała zaś w Kielcach. Wciąż pali jak smok, klnie jak szewc i właśnie owdowiała – jej mąż został zamordowany. To tragiczne wydarzenie sprawia, że dziewczęta, teraz już młode kobiety, znowu się spotykają. Okazuje się, że ich przyjaźń trwa, nadal jest cudna, nadal można na niej polegać…


komentarze [11]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gosia  - awatar
Gosia 08.06.2023 21:39
Czytelniczka

W trakcie oglądania Sukcesji natrafiłam na dokument HBO o aktorze Armie Hammerze. Dokument jest niepokojący, bo uwydatnia, że człowiek, jeśli ma władzę i pieniądze, właściwie jest bezkarny. Na aktorze ciążyły bardzo poważne zarzuty dotyczące gwałtu, kanibalizmu(!) i szantażu. I wychodzi na to, że Armie się wywinie, bo od pokoleń jego rodzina siedzi na górze szmalu i ropie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marian  - awatar
Marian 08.06.2023 16:07
Czytelnik

Brakuje "Rodziny Monet", czyli "Sukcesji" skrojonej na miarę julek

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 08.06.2023 20:01
Czytelniczka

Nawet mi nie przypominaj o tej serii. Po pierwszym tomie dałam sobie spokój i chyba się to nigdy nie zmieni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czarna_maggie  - awatar
czarna_maggie 13.06.2023 08:39
Czytelniczka

I tak podziwiam za próbę przeczytania :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 09.07.2023 15:15
Czytelniczka

@czarna_maggie Przepraszam, że po takim czasie odpisuję. U mnie było tak, ze opis mnie zachęcił, potem zaczęłam czytać te opinię i te złe mnie trochę zniechęciły (tak samo jak darmowy fragment), ale i tak postanowiłam przeczytać. Na moje szczęście chciałam kupić część 2.1, ale coś mi podpowiedziało, żeby tego nie robić i okazało się to słuszne. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dziadoszan  - awatar
Dziadoszan 08.06.2023 08:44
Czytelniczka

Tęsknisz za „Sukcesją”?  -  NIE.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 09.06.2023 08:21
Redaktor

good for you!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Hamlet  - awatar
Hamlet 07.06.2023 21:30
Czytelnik

Wspaniały serial! Od razu po finale zacząłem robić sobie re-watch

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
aleksandraiola  - awatar
aleksandraiola 07.06.2023 21:28
Czytelniczka

Proponuję stały cykl. Czasami obejrzę fajny serial i trudno jest potem znaleźć jakiś odpowiednik w formie książki. Fajny pomysł. A Sukcesję planuje obejrzeć. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 07.06.2023 14:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zohar  - awatar
zohar 07.06.2023 19:55
Czytelnik

odwoływanie się do dzieł rosyjskich pisarzy w czasie wojny to jawne popieranie agresora i okupanta, hello kontekst się zmienił!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się