The Foundations of Buddhism
Filozofia, buddyzm
filozofia i etyka
Artur

Buddyzm filozofią o ponaddwuipółtysiącletniej historii. W swojej książce Rupert Gethin bada wspólne wątki łączące różnorodne tradycje buddyjskiej myśli i praktyki: opowieść o Buddzie, religijną tradycję piśmienniczą jego nauk, cztery „szlachetne prawdy”, życie klasztorne i świeckie, karmę i odrodzenie, etykę, medytację i filozofię. Buddyjska droga medytacji, współczucia i niezadawania bólu...

Buddyjska droga medytacji, współczucia i niezadawania bólu istotom rozumnym to niezwykle przyciągająca filozofia. Niniejsza publikacja jest najlepszym dostępnym wprowadzeniem do tego tematu.
Andrew Linzey, Mansfield College, Oxford

Główna wartość książki Ruperta Gethina polega na tym, że z powodzeniem przedstawia on podstawowe zasady doktryny i praktyki buddyjskiej, umiejętnie prowadząc tok wykładu w taki sposób, aby uwzględnić główne nurty (szkoły) buddyzmu.
Prof. dr hab. Marek Mejor

Setki kilometrów od miejsca narodzin Buddy pielgrzymi podążający do świątyni prastarego Buddy w Swajambhunatha w Nepalu obracają niezliczone młynki modlitewne, zbliżając się do wielkiej stupy. W sali klasztoru stojącego pośród pól ryżowych Korei grupa mnichów siedzi pogrążona w cichej medytacji, a w miejscowości Aukana na Sri Lance kobieta w bieli ostrożnie umieszcza otwarty pąk lotosu u stóp wielkiego posągu stojącego Buddy i wznosi złączone dłonie do czoła
Fragment

źródło opisu: Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego 2010

źródło okładki: Wydawnictwa Uniwersytetu Jagielońskiego 2010

povc12 | 2013-12-09

Książka ta jest świetnym wprowadzeniem do buddyzmu. Buddyzm to zawiły temat i łatwo się w nim pogubić. Jest bardzo różnorodny i trudny do ogarnięcia. Ta książka wyjaśnia w przystępny sposób wiele zawiłych kwestii. Uważam, że każdy zainteresowany buddyamem powinien ją przeczytać.

smiann | 2017-05-06
chat_noir | 2016-11-18