Aforyzmy z Zürau

Wydawnictwo: EMG
Aforismi du Zürau
Aforyzm, Zürau
klasyka

109 aforyzmów jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury. Po raz pierwszy w całości po polsku, w układzie autora i w opracowaniu Roberta Calasso. "Kafka nigdy, w żadnym ze swoich utworów nie posłużył się takim układem tekstu na stronie i taką kompozycją. I chociaż nie ma bezpośrednich ani pośrednich świadectw, że gdzieś napomykał o istnieniu tych aforyzmów, wręcz narzuca się myśl, że chciał opublikować je właśnie w takiej formie, w jakiej rozmieścił je na tych cienkich karteczkach papieru". Roberto Calasso. "Wśród zbiorów aforyzmów dwudziestego wieku nie można znaleźć ani jednego równie intensywnego i zagadkowego.(…) Jeśli istnieje jakaś teologia Kafki, to te aforyzmy stanowiły jedyne miejsce, gdzie sam Kafka bliski był jej uchwycenia. (…) Kafka zazwyczaj pisał - piórem lub ołówkiem - w szkolnych zeszytach, wypełniając ich stronice od brzegu do brzegu i ledwo zaznaczając przejście od jednego tekstu do drugiego. Tym razem natomiast gromadzi sto trzy osobne karteczki o wymiarach 14,5 na 11,5 cm, z których każda, z nielicznymi wyjątkami, mieści tylko jeden fragment aforystyczny opatrzony kolejnym numerem".

wicher_Lab | 2012-01-18

Niesamowity zbiór aforyzmów. Kafka używa języka jakby był on niedoskonałym narzędziem do przekazania myśli. Stara się jedynie zasugerować czytelnikowi (a może również i sobie) kierunek intuicji niewyrażalnych. Unika podobieństw, wymyka się porównaniom, nie daje się zaklasyfikować do znanych nurtów i poglądów. Jego sentencje są enigmatyczne, złożone i nawet w obrębie własnej twórczości F. K. nie jest konsekwentny w posługiwaniu się symbolami i metaforami. W zasadzie każdy aforyzm, to odrębny obraz-szkatułka otwierany osobnym kluczem.
Dzieła Kafki, wraz z aforyzmami, tworzą dziwaczny świat człowieka tyleż skomplikowanego, co jasno rozumującego; świat nieskończenie niepoznawalny i zarazem dziecinnie śmieszny.
Niewątpliwie "Aforyzmy z Zürau" są przygodą intelektualną nie mniejszą, niż każde z trzech największych dzieł tego autora. Nad każdą stroną z króciutkim aforyzmem (czasem dłuższym aforyzmopodobnym tworem) siedziałem jak nad powiastką filozoficzną. To nie tylko błyskotliwe...

Damian | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Prawdopodobnie popełniłem kardynalny błąd zaczynając przygodę z Kafką właśnie od tej książki. Parę perełek jest, ale ogólny poziom mocno przeciętny. Nie tyle nie zachęca, do wręcz odpycha od dalszego zapoznawania się z dorobkiem pisarza. Inspiracje Kierkegaardem czuć aż nadto.

Sven | 2010-10-24
Przeczytana: 28 września 2010

Pomimo faktu, że uwielbiam Kafkę, te aforyzmy jakoś do mnie nie trafiły. Było kilka dobrych, nie zaprzeczę, ale ogólnie jako zbiorek to dosyć przeciętna pozycja.

basklar | 2011-05-03

Świetne. Dla mnie jest to jedna z rzeczy do której się powraca przez całe życie.

| 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Tropy
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Mistrz znowu za zasłoną próby zrozumienia świata słowem.

Ralonius | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Franz Kafka
Przeczytana: 27 marca 2017

Kilka perełek. Reszta stanowi średniej jakości wypełnienie. Książka wywołała we mnie lekkie rozczarowanie, ale także lekki zachwyt nad poszczególnymi myślami. Trudno mi ją ocenić, jako "złą", czy też "dobrą", ponieważ poziom "aforyzmów" jest zróżnicowany. Mimo wszystko warto się z nią zaznajomić.

rudawstążka | 2013-08-27

Niektóre dosyć przeciętne, inne dające do myślenia. Jak na aforyzmy całkiem interesujące.

Hennet778 | 2016-11-20
Przeczytana: 10 listopada 2016

Te aforyzmy dają niezwykle interesujący i całkowicie odmienny wgląd w umysł Kafki.

| 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Literatura