Aforyzmy z Zürau

Wydawnictwo: EMG
Aforismi du Zürau
Aforyzm, Zürau
klasyka

109 aforyzmów jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury. Po raz pierwszy w całości po polsku, w układzie autora i w opracowaniu Roberta Calasso. "Kafka nigdy, w żadnym ze swoich utworów nie posłużył się takim układem tekstu na stronie i taką kompozycją. I chociaż nie ma bezpośrednich ani pośrednich świadectw, że gdzieś napomykał o istnieniu tych aforyzmów, wręcz narzuca się myśl, że chciał opublikować je właśnie w takiej formie, w jakiej rozmieścił je na tych cienkich karteczkach papieru". Roberto Calasso. "Wśród zbiorów aforyzmów dwudziestego wieku nie można znaleźć ani jednego równie intensywnego i zagadkowego.(…) Jeśli istnieje jakaś teologia Kafki, to te aforyzmy stanowiły jedyne miejsce, gdzie sam Kafka bliski był jej uchwycenia. (…) Kafka zazwyczaj pisał - piórem lub ołówkiem - w szkolnych zeszytach, wypełniając ich stronice od brzegu do brzegu i ledwo zaznaczając przejście od jednego tekstu do drugiego. Tym razem natomiast gromadzi sto trzy osobne karteczki o wymiarach 14,5 na 11,5 cm, z których każda, z nielicznymi wyjątkami, mieści tylko jeden fragment aforystyczny opatrzony kolejnym numerem".

wicher_Lab | 2012-01-18

Niesamowity zbiór aforyzmów. Kafka używa języka jakby był on niedoskonałym narzędziem do przekazania myśli. Stara się jedynie zasugerować czytelnikowi (a może również i sobie) kierunek intuicji niewyrażalnych. Unika podobieństw, wymyka się porównaniom, nie daje się zaklasyfikować do znanych nurtów i poglądów. Jego sentencje są enigmatyczne, złożone i nawet w obrębie własnej twórczości F. K. nie jest konsekwentny w posługiwaniu się symbolami i metaforami. W zasadzie każdy aforyzm, to odrębny obraz-szkatułka otwierany osobnym kluczem.
Dzieła Kafki, wraz z aforyzmami, tworzą dziwaczny świat człowieka tyleż skomplikowanego, co jasno rozumującego; świat nieskończenie niepoznawalny i zarazem dziecinnie śmieszny.
Niewątpliwie "Aforyzmy z Zürau" są przygodą intelektualną nie mniejszą, niż każde z trzech największych dzieł tego autora. Nad każdą stroną z króciutkim aforyzmem (czasem dłuższym aforyzmopodobnym tworem) siedziałem jak nad powiastką filozoficzną. To nie tylko błyskotliwe...

Sven | 2010-10-24
Przeczytana: 28 września 2010

Pomimo faktu, że uwielbiam Kafkę, te aforyzmy jakoś do mnie nie trafiły. Było kilka dobrych, nie zaprzeczę, ale ogólnie jako zbiorek to dosyć przeciętna pozycja.

basklar | 2011-05-03

Świetne. Dla mnie jest to jedna z rzeczy do której się powraca przez całe życie.

| 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Tropy
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Mistrz znowu za zasłoną próby zrozumienia świata słowem.

Damian | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Prawdopodobnie popełniłem kardynalny błąd zaczynając przygodę z Kafką właśnie od tej książki. Parę perełek jest, ale ogólny poziom mocno przeciętny. Nie tyle nie zachęca, do wręcz odpycha od dalszego zapoznawania się z dorobkiem pisarza. Inspiracje Kierkegaardem czuć aż nadto.

rudawstążka | 2013-08-27

Niektóre dosyć przeciętne, inne dające do myślenia. Jak na aforyzmy całkiem interesujące.

Hennet778 | 2016-11-20
Przeczytana: 10 listopada 2016

Te aforyzmy dają niezwykle interesujący i całkowicie odmienny wgląd w umysł Kafki.

mateussz7 | 2016-10-11
Na półkach: 2016, Przeczytane