Największe, najdroższe, najchętniej czytane książki, czyli literackie rekordy Guinnessa!

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
05.03.2023

Jaka jest najdroższa książka na rynku? Czy znacie najdłuższy tytuł powieści? Kto podpisał najwięcej książek na spotkaniu autorskim? Poznajcie nieoczywiste rekordy literackie, które wiążą się z przekraczaniem granic i możliwości. Jakie są książkowe rekordy Guinnessa? Czas to sprawdzić.

Największe, najdroższe, najchętniej czytane książki, czyli literackie rekordy Guinnessa!

Nakłady liczone w milionach egzemplarzy, niezliczone godziny spędzone nad lekturą ukochanych książek, tyle samo czasu poświęconego przez twórców na pisaniu, tłumaczy na przekładzie, a wydawców na publikacji. Literatura to magia opowieści, ale również urok liczb. Jakie są literackie rekordy? Szokujące, niejednoznaczne, dające do myślenia! Zestawiliśmy dla was ciekawostki, które potrafią wywrócić do góry nogami sposób myślenia! Choć trzeba zaznaczyć – jak to bywa z rekordami – niektóre z nich szybko się dezaktualizują!

Najdroższa książka na świecie, czyli „Ptaki Ameryki”

Koszty niektórych wydawnictw potrafią być naprawdę szokujące, zwłaszcza współcześnie – żyjemy w niełatwych czasach. Istnieją jednak tytuły, które nie tracą, a wręcz tylko zyskują na wartości. Według Księgi rekordów Guinnessa najdroższa książka to „Ptaki Ameryki”. Publikacja została opracowana przez amerykańskiego ornitologa i malarza Johna Jamesa Audubona. Książka Audubona uważana jest za najdroższą na świecie. Szacuje się, że egzemplarz „Ptaków Ameryki” kosztuje nawet ponad 10 milionów dolarów. Dlaczego? Dzieło zostało wydane w liczbie zaledwie 119 egzemplarzy, z czego 108 znajduje się w muzeach oraz bibliotekach.

Przy okazji warto polecić niesamowity komiks „Audubon. Na skrzydłach świata” (Wydawnictwo Marginesy) – to fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémiego Royera została oparta na zapiskach samego Audubona.

Niesamowicie cenny wolumin, czyli rękopis Leonarda da Vinci

Jednak z szacunkami, ostatecznymi zestawieniami, nic nie jest do końca oczywiste i pewne – ceny przecież ulegają zmianie. Trzeba brać pod uwagę również choćby inflację, a także inne czynniki ekonomiczne. I tak też według ekspertów magazynu „Forbes” najdroższym tekstem jest „Kodeks Leicester”, czyli rękopis Leonarda da Vinci z XVI wieku. Książka licząca 72 strony to wyjątkowe dzieło. Słynny malarz, architekt i wynalazca sporządzał na nich rozmaite notatki, zapisywał swoje teorie i rewolucyjne przemyślenia. W 1994 roku Bill Gates zapłacił za kodeks ponad 30 milionów dolarów. Od tego czasu jego wartość wzrosła o kolejne 20 milionów dolarów.

Bezcenna Biblia Gutenberga

Bardzo wysoko na liście znajduje się również kopia Biblii Gutenberga, która w 1987 roku została sprzedana za rekordową wówczas sumę 4,9 miliona dolarów przez nowojorski oddział domu aukcyjnego Christie’s. I znów – bardzo ważna jest dostępność, a właściwie niedostępność tytułu. Bo na świecie istnieje tylko 48 egzemplarzy. A trzeba też pamiętać, że na wartość wskazuje także technika wydawnicza – kopia Biblii to pierwsza książka, do której druku użyto ruchomej czcionki.

Największe i najgrubsze mangi, czyli niesamowite komiksy z Azji

Mangi, czyli specyficzny rodzaj komiksów realizowanych przez azjatyckich (choć nie tylko) twórców, są wydawane w rekordowych liczbach na całym świecie. „Dragon Ball”, „Monster”, „Naruto” czy „Demon Slayer” to prawdziwy kanon dla miłośników popkultury. Niektóre tytuły są wydawane przez całe dekady, co sprawia, że lektura zajmuje naprawdę dużo czasu. Ba, takie książki zabierają też niesamowicie dużo miejsca na półkach! I tak też bodaj największy komiks powstał całkiem niedawno, bo w kwietniu 2021 roku. Wydany w Japonii „Atak tytanów” – według dokładnych pomiarów – liczy metr wysokości i 703 milimetry szerokości. Takie liczby robią wrażenie. Z kolei zbiorcze wydanie mangi „One Piece”, która wkrótce doczeka się pełnometrażowego serialu aktorskiego Netflixa, jest obecnie najgrubszą opublikowaną książką na świecie. Taki niesamowicie pokaźny wolumin liczy blisko 21,5 tysiąca stron.

Niebiańska biblioteka i książkowa wieża Babel

Biblioteki to swoiste miejsca odosobnienia. Prawdziwe świątynie dla miłośników i miłośniczek literatury. Niektóre z nich są łatwo dostępne, droga do innych wiąże się natomiast z prawdziwymi wyzwaniami. Tak jest choćby w przypadku Biblioteki w chmurach, czyli prawdopodobnie jednej z najwyżej położonych bibliotek na świecie, która mieści się na 60. piętrze hotelu JW Marriott w Szanghaju. Wysokość robi wrażenie, bo bibliotekę ulokowano na 231. metrze budowli.

Biblioteki to zresztą wyjątkowe miejsca, do których można zapisywać liczne rekordy. Imponujące są zbiory Biblioteki Watykańskiej – przybytku działającego od 1448 roku, założonego przez papieża Mikołaja. Książki przechowywane w Bibliotece Watykańskiej uważane są za jedne z najważniejszych i najcenniejszych w historii świata. Obecnie w salach Biblioteca Apostolica Vaticana znajduje się niemal 1,5 miliona woluminów.

Wyjątkowo interesującym miejscem, które łączy się z symboliczną potęgą książek, jest tak zwana „Książkowa wieża Babel”. Argentyńska artystka Marta Minujín, współpracownica Andy’ego Warhola, stworzyła fascynujące dzieło sztuki, które miało uświetnić obchody Światowej Stolicy Książki w Buenos Aires. „Książkowa wieża Babel” to konstrukcja licząca ponad 25 metrów wysokości. Surowcem do budowy okazało się 30 tysięcy książek napisanych w różnych językach, co w pewnym sensie nawiązuje do biblijnej opowieści.

Najdłuższy tytuł i najdłuższy audiobook, czyli czas nie zna granic!

Istnieją bardzo różne, niekiedy naprawdę złożone tytuły książek, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę poszczególne tomy konkretnych serii wydawniczych. Absolutnie rekordowy tytuł składa się – uwaga, uwaga! – w sumie z aż 3777 słów. Początek brzmi „Historyczny rozwój serca”, a jego autorem jest N. Srinivasan. Nauka wymaga szczegółowych opisów, rzecz to wiadoma od najwcześniejszych czasów szkolnych. Wspomniana publikacja została wydana w Indiach, podobnie zresztą jak – prawdopodobnie – najdłużej trwający audiobook w historii.

„Shree Haricharitramrut Sagar” to publikacja dźwiękowa nagrana właśnie w Indiach w 2017 roku, która trwa – nadstawcie uszu! – dokładnie 146 444 minuty i 52 sekundy, czyli prawie 2441 godzin.

Agatha Christie, czyli prawdziwa królowa kryminałów

Opowieści ze świata zbrodni – kryminały i thrillery, sensacje i horrory – to bodaj najlepiej sprzedające się pozycje na książkowym rynku od lat, ba, dekad, a być może nawet wieków. W tym kręgu autorów i autorek niepodzielnie rządzi Agatha Christie, której książki przetłumaczono na co najmniej 103 znane języki. Autorka „Morderstwa w Orient Expressie”, „Śmierci na Nilu” czy „I nie było już nikogo” (Wydawnictwo Dolnośląskie) jest zresztą prawdopodobnie najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych.

Spotkania autorskie i rekordy w podpisywaniu

Któż z nas nie uwielbia spotkań autorskich? Nie tylko online, wirtualnych targów z miłośnikami prozy czy poezji, ale przede wszystkim żywych spotkań z autorami i autorkami z całego świata. Paulo Coelho to bez wątpienia jeden z tych twórców, którzy od lat jak magnes ściągają publiczność. Dowodem jest też kolejny rekord, który zapisujemy na konto brazylijskiego autora. Coelho podpisał bowiem 53 różne wersje językowe swojego bestsellera „Alchemik” (Drzewo Babel), co odbyło się na słynnych targach książki we Frankfurcie w 2003 roku. Rekord został pobity w czasie 14 godzin! A w tym kontekście bardzo interesujący jest również nasz polski rekord, który padł w Cieszynie 28 września 2014 roku. Uczestnicy czytali bez przerwy przez siedem dni i nocy – od 21 do 28 września. Dało to w sumie 168 godzin wspólnej lektury.

Rekordów i fascynujących wyzwań oczywiście nie brakuje. Niektórzy układają najdłuższe domina z książek, istnieją największe kolekcje zakładek do książek, zawrotne są sumy starych książek, bestsellerowi twórcy – polscy i zagraniczni – śrubują wyniki sprzedaży, więc jest w czym wybierać, a do takich rekordowych zestawień z całą pewnością będziemy jeszcze wracać!


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Czytaczyk  - awatar
Czytaczyk 02.09.2023 22:22
Czytelnik

A gdzie polskie rekordy książkowe?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol  - awatar
Yahol 06.03.2023 15:32
Czytelnik

Traktuje te "rekordy" jako nieszkodliwy rodzaj dziwactwa. Są jeszcze:
 -najmniejsza książka na świecie
-książka napisana jednym zdaniem, długim na....
-największa książka .....
-najcięższa książka....
-najsmutniejsza ...
-najbardziej, ale to strasznie obrażająca....
 -najszybciej napisana.... (tu uwaga na naszego reprezentanta R.M.)
i jeszcze cale mnóstwo innych. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
🌺Fawaris🌺  - awatar
🌺Fawaris🌺 05.03.2023 11:16
Czytelniczka

W przypadku Christie totalnie zasłużone zwycięstwo, natomiast niepodzielnie rozwala mnie świadomość, że One Piece jest dopiero w końcowym arcu, więc spokojnie potrwa to jeszcze do 2025 roku. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 05.03.2023 10:43
Czytelniczka

Akurat Pani powiedziała, że "Morderstwo w orient ekspresie" zrobi nam jako lekturę i nie mogę się doczekać 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge  - awatar
Meszuge 06.03.2023 17:20
Czytelnik

A bez rozkazu Pani tej książki przeczytać nie wolno?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 06.03.2023 17:28
Czytelniczka

@Meszuge można, ale ja chcę mieć ją przeczytaną na równi z klasą i jako pierwszy raz razem z nimi i to porównać. Ale masz rację można przeczytać to wcześniej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge  - awatar
Meszuge 06.03.2023 18:55
Czytelnik

To masz wspaniałą klasę. gdybym ja chciał dostosowywać się do poziomu klasy, to dziś chwaliłbym się pewnie, że jako jeden z nielicznych, poradziłem sobie z CAŁĄ "Naszą szkapą". 
Czytaj tak dużo, jak tylko dasz radę - niech inni dostosowują się do Ciebie. I nigdy, przenigdy, nie równaj do dołu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta  - awatar
Arteminetta 07.03.2023 19:28
Czytelniczka

Akurat u mnie niestety jest tak jak ty powiedziałeś 😒 , ale mam nadzieję, że tym razem może być inaczej. A za radę bardzo dziękuje i jestem wdzięczna. 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 05.03.2023 10:00
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post