Czworo i kości

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
Ag2S

Popołudniami czwórka przyjaciół zanurza się w świat wiedźm, dzielnych wojowników i ogrów. Uwielbiają gry RPG, dzięki nim świat nie jest taki szary. Kiedy wychowawca każe im wciągnąć do paczki fana gier komputerowych, nie będą zachwyceni. Zadanie powiązane z realnym światem okazuje się trudniejsze niż "zabić smoka i uwolnić księżniczkę". Świat gier wyobraźni, który miał być miejscem rozrywki lub ucieczki, okazuje się pułapką. Czy to gry są złe, czy to raczej między ludźmi zrobiło się ostatnio nieciekawie? Powieść dla nastolatków o próbie dogadania się z otoczeniem, walce o miejsce w grupie, pierwszej miłości, dramatycznych decyzjach i wyzwaniach, jakie stawia przed wszystkimi niewdzięczny okres dojrzewania.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

| 2013-10-05

Nie, książka wcale nie jest o tym, jaki to zły wpływ mogą mieć gry na nastolatka. Nie jest ,,dobrze napisana i nic więcej". Po pierwsze, to książka Kazimierza Szymeczki, Ambasadora Polszczyzny Mowy Polskiej i Młodzieżowej. Po drugie, opowiada o nastolatkach, o RPGach, i o czymś jeszcze.

Z punku widzenia nastoletnich przyjaciół podejmuje temat wyznaczenia wyraźnej granicy między graczem a jego postacią w RPG ( nie ma tu żadnej mowy o uzależnieniu. Uzależnienie od RPG jest bardzo rzadkim zjawiskiem. ) oraz przedstawia pewien przypadek tragiczny związany z MMO.

Uwielbiam tę krótką powieść za świat, za przyjaciół RPGowców, ich nauczyciela i ich życie, za klimat, deszcz, za pewien ojczysty, swojski, jesienny mrok...

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Zacznę od tego, że mam pewną awersję do książek polskiego autorstwa. Zapewne zapytacie teraz „Dlaczego biorę się za recenzję czegoś, czego nie lubię?” i pomyślicie, że moja opinia o powieści może być nieprawdziwa, i omylna, ale tak nie jest. „Czworo i kości” opowiada o czymś, co może sprawić, iż zmienię nastawienie do polskich dzieł.
Książka napisana przez Kazimierza Szymeczko nie jest jakoś strasznie nowa - wydana została w 2011 roku, ale historia w niej opisana jest wyjątkowo „na czasie”. We współczesnym świecie nietrudno o nałóg papierosowy, uzależnienie od narkotyków, dopalaczy, a nawet od komputera. W tej powieści mowa jest o uzależnieniu od gier RPG i MMORPG, czyli od komputerowych fabularnych gier sieciowych i tych na płytach, które można zakupić w sklepie. Podejrzewam, że większość z Was pierwszy raz dowie się z tej książki o klasycznym RPG - takim, do którego nie jest potrzebny komputer, tylko wyobraźnia…

„Jak tu wytłumaczyć matce, że na kilka godzin...

gakuko | 2012-06-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Książka ciekawie opowiada o wpływie, jaki mogą mieć na nastolatka gry, książki czy muzyka i jest dobrze napisana, ale nic poza tym.

Wiktoria | 2013-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2013

Bardzo dobra tylko dlatego,że lubię tego autora,a po tylu dobrych opiniach i nagrodach jakie otrzymała ta książka spodziewałam się wiele więcej. Nieco spłycona opowieść.

Natalla05 | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Bardzo spodobała mi się ta książka, choć zazwyczaj nie czytam książek polskiego autorstwa.Wypożyczyłam ją nie czytając nawet opisu.Po prostu ją wzięłam.W domu zobaczyłam, że w opisie są gry RPG i pomyślałam , że cała książka o tym będzie.Jestem teraz bardzo pozytywnie zaskoczona.Chociaż mogło się skończyć inaczej, by poznac dalsze losy głównych bohaterów oraz Tomka.

Realisive | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, Polecam !
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Książka o tym jaki to zły wpływ mają gry na nastolatka, poza tym jest dobrze napisana, ale nic więcej. ;)

Paulina Kucińska | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Książka o tym, jak gry wpływają na ludzi oraz jak mocna może być więź między graczami :)

Nie wiem co ta książka w sobie ma... na pewno sięgnę po nią jeszcze nie jeden raz!

eliza | 2016-03-03

Książkę szybko się czyta. Porusza ciekawy temat, ale odczuwam pewien nie dosyt, akcja się rozkręca a książka się kończy. Myślę że spokojnie można było rozwinąć ten temat.